Loša cirkulacija u nogama – Uzroci, simptomi i kako da je pobošljate

Kada je slaba cikrulacija u nogama razlog za brigu i kako prepoznati ovo stanje?

Šta su moguće posledice?

Kada nam je zaista potrebna lekarska pomoć?

Lošom cirkulacijom može biti zahvaćeno celo telo, ali mi ćemo kroz ovaj tekst da se fokusiramo na slabu cirkulaciju u nogama. Svi odgovori na ova i mnoga druga važna pitanja na temu slabe cirkulacije slede u nastavku teksta.

Sadržaj

Šta je loša cirkulacija?

Generalno posmatrano, loša cirkulacija nastaje usled narušenog dopremanja krvi, kiseonika i hranljivih materija do svih naših tkiva. Sve što je potrebno za uravnoteženo funkcionisanje organizma dobijamo kroz sinhronizovani rad srca, vena, arterija i limfnog sistema, a kada je nešto u toj međusobnoj razmeni narušeno tada je otežan tok krvi i to se prvo primeti na delovima tela koji su najudaljeniji od srca – osećamo hladnoću na nogama i rukama. Protok može biti narušen u arterijama putem kojih krv putuje do ruku i nogu, u venama kroz koje se krv vraća i u limfnom sistemu koji služi za eliminaciju nataloženih toksina u organizmu i bolji protok hranljivih materija.

Osim neprijatnog osećaja hladnoće zbog narušene cirkulacije, mogu postojati dosta složeniji problemi jer se ne doprema dovoljna količina kiseonika i hranljivih materija do svih ćelija našeg organizma. Posledično, ćelije nisu u stanju da funkcionišu na pravi način i može doći do raznih zdravstvenih problema.

Koji su glavni uzroci zbog koji nastaje loša cirkulacija u nogama?

U slučaju da niste upoznati šta dovodi do toga da cirkulacija u nogama bude narušena, evo kraćeg pregleda glavnih uzroka koji tome doprinose.

  • Pušenje – dugogodišnja upotreba cigareta ne deluje pozitivno na zdravlje i može izazvati brojne zdravstvene probleme. Hemijski sastav duvanskog dima je izuzetno štetan za svaki naš organ, a kada je reč o krvnim sudovima moguće je njihovo sužavanje i ograničavanje protoka krvi kroz njih.
  • Visok krvni pritisak – kod osoba sa visokim krvnim pritiskom funkcionisanje arterija je otežano. One postaju zadebljane, a kada su zidovi arterija zadebljani tada dolazi do njihovog sužavanja i ostaje manje mesta za proticanje krvi.
  • Ateroskleroza – ovo je bolest koja podrazumeva taloženje masti unutar arterijskih krvnih sudova. Ono što posledično nastaje jeste značajno suženje prohodnosti, tako da je jedna od posledica loša cirkulacija u donjim ekstremitetima. Međutim, ova bolest može izazvati infarkt, šlog ili neku drugu vrstu kardiovaskularne bolesti.
  • Dijabetes – pacijenti sa dijabetesom imaju rizik od oštećenja krvnih sudova usled čega je funcionisanje sistema cirkulacije u organizmu narušeno.
  • Duboka venska tromboza – duboka venska tromboza ukazuje na postojanje tromba u dubokim venama, a do formiranja ugruška je došlo zbog usporenog kretanja krvi kroz vene i nakupljenih krvnih ćelija. Osim što je ovo stanje potencijalno opasno po život, ovo delimično začepljenje u dubokim venama doprinosi da cirkulacija u donjim ekstremitetima bude narušena.
  • Bolest perifernih arterija – ova vrsta bolesti je vrlo česta posledica ateroskleroze i znači da postoji suženje na arterijama nogu ili ruku. Usled toga, cirkulacija u nogama i rukama je narušena i u ove delove tela se doprema manje krvi i hranljivih materija.
  • Proširene vene – pojava proširenih vena govori o narušenom zdravlju venskog sistema. U ovom stanju vene su oslabile i na pojedinim mestima je prisutno zadržavanje krvi umesto da ona cirkuliše na prirodan način. Zbog toga pacijenti sa proširenim venama imaju problem i sa slabom cirkulacijom.
  • Raynaudov sindrom – bolest koja nastaje kada dođe do narušene cirkulacije zbog grčenja krvnih sudova. Karakteristično je bledilo, modrilo i crvenilo na prstima nogu i ruku pri izaganju niskim temperaturama: bledilo nastupi zbog slabe cirkulacije, crvenilo zbog ponovne procirkulisanosti, a modrilo zbog manjka kiseonika.
  • Gojaznost – poznato je da višak kilograma može da vodi ka različitim oblicima narušenog zdravstvenog stanja: dijabetes, visok krvni pritisak, visok holesterol i slično. Bilo koja od ovih bolesti utiče na cirkulaciju i zdravlje krvnih sudova, tako da je loša cirkulacija nogu povezana i sa viškom kilograma i sa mnogim drugim bolestima.

Koji su simptomi slabe cirkulacije u nogama?

Kada se uoče određene pojave koje spadaju među simptome slabe cirkulacije u nogama, tada postaje lakše i osvestiti postojanje problema i zatražiti adekvatnu lekarsku pomoć. 

Kako bismo sve čitaoce što bolje informisali o tome na koja sve stanja treba obratiti pažnju kada je reč o simptomima slabe cirkulacije u nogama, u nastavku navodimo one simptome koji se najčešće javljaju.

Hladne noge i stopala

Osobe sa slabom cirkulacijom (vaskularnim tokom) u nogama mogu osetiti hladnoću u nogama čak i kada je u prostoriji toplo ili tokom letnjih meseci. Kada krv ne cirkuliše na prirodan način tada se transportuje i manje krvi do nogu i stopala, pa se javlja osećaj hladnoće u ovim regijama. Otuda je kod ovih osoba naglašena potreba za utopljavanjem i onda kada su napolju više temperature. 

Česti trnci ili grčevi

Kada je pojava grčeva i trnjenja u nogama učestalija, to može biti jedan od simptoma slabe cirkulacije u nogama. Nedovoljna prokrvljenost utiče na oštećenje perifernih nerava usled kojih se javljaju ove neprijatne senzacije.

Otežane i bolne noge

Osim navedenih simptoma, kod osoba sa lošom cirkulacijom u donjim ekstremitetima čest je osećaj teških nogu koje prati bol. Otežane i bolne noge, osim problema sa cirkulacijom, mogu biti signal da je u fazi razvoja i neko vensko oboljenje, pa bi bilo mudro da se pojava boli i osećaja da su noge teške shvati kao opomena za zakazivanje lekarskog pregleda.

Osećaj umora

Osećaj umora je još jedan prateći simptom koji može da govori o tome da vaskularnih tok u donjim ekstremitetima nije adekvatan. U najvećem broju slučajeva, umor doseže svoj vrhunac u drugoj polovini dana ili uveče, a često se javlja kod osoba koje provode dosta vremena tokom dana u stojećem ili sedećem položaju.

Plava (cijanotična) koža na području nogu

Kada na pojedinim delovima noge koža dobije plavu boju koja ukazuje na cijanozu, to je signal da se u toj regiji kroz krvotok do tkiva nije dopremila dovoljna količina kiseonika. Krvotokom se prenosi kiseonik i hranljive materije do svih delova tela, a u slučaju da zbog loše cirkulacije to nije bilo moguće u meri koja je potrebna – koža na nogama može poprimiti karakterističnu prebojenost.

Iscrpljenost

Osim prebojenosti kože, može da se javi i osećaj iscrpljenosti i umora, jer mišići i tkiva ne dobijaju adekvatnu količinu hranljivih materija i kiseonika. Tokom dužeg perioda slabe cirkulacije, mišići su sve manje angažovani, pa se posledično javlja i sve češći osećaj umora.

Visok krvni pritisak

Do visokog krvnog pritiska dolazi jer je srce (zbog oštećenih krvnih sudova) u situaciji da mora jače da potiskuje krv kroz telo. Tada obično protok do donjih ekstremiteta ne bude dovoljno dobar pa iz tog razloga osobe sa visokim krvnim pritiskom mogu imati i lošu cirkulaciju u nogama. 

Nedostatak apetita

Kao pridružen simptom već opisanim stanjima često se javlja i manjak apetita. Loša cirkulacija utiče i na varenje koje tada postaje usporeno, a osim što je želja za hranom smanjena, moguć je i osećaj mučnine.

Ispupčene vene

Varikoziteti su posledica narušene cirkulacije u donjim ekstremitetima. Proširene vene su vidljive kao ispupčenja ispod kože, gde je vena vidno natečena, izvijugana i ispupčena. Kada krv ne cirkuliše na prirodan način od nogu ka srcu, već dolazi do njenog povratnog toka, tada se na pojedinim mestima krv zadržava, krvni sud slabi i vena postaje deformisana.

Pred kraj teksta ćemo se osvrnuti i na to kako se na efikasan način može rešiti problem obolelog venskog sistema.

Otok

Otok u regiji nogu se javlja zbog narušene cirkulacije jer kada krv ne cirkuliše na prirodan način tada dolazi do zadržavanja tečnosti u ovom području. Oticanje je vrlo neprijatna senzacija koja u dužem vremenskom periodu može značajno da oteža svakodnevno funkcionisanje, pa ako se jave udruženi simptomi kao što su oticanje nogu, bol, grčevi, hladnoća u donjim ekstremitetima – proverite da li se cirkulacija u telu odvija bez ikakvih smetnji.

Stvaranje tromba

Kada je protok krvi narušen tada je veća i mogućnost za stvaranje tromba. Tromb u venama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija i velikih posledica.  Zbog činjenice da je nastanak ugruška vezan za narušenu cirkulaciju, kod osoba kod kojih postoji tromboza mogući su i brojni drugi zdravstveni problemi.

Alopecija (gubitak kose)

Alopecija može pogoditi različite regije na telu, a kada je reč o kosi, onda se misli na pojavu gubitka kose. Narušena cirkulacija na vlasištu sprečava da kosa primi potrebne hranljive materije, pa usled njihovog nedostatka vlasi postaju tanje, proređene i javlja se opadanje kose.

Aritmija

Kada se javi aritmija, to znači da su otkucaji srca nepravilni, tj. da postoji iregularnost frekvencije (lupanje srca i preskakanje). Moguće je da osobe sa lošom cirkulacijom u nogama primete i aritmiju, mimo svih drugih simtpoma.  

Klaudikacija

Klaudikacija je bol u nogama koji se javlja dok osoba hoda ili je na neki drugi način fizički angažovana, ali isti prestaje tokom mirovanja. Ovakva vrsta bola može proisteći usled slabe cirkulacije nastale zbog oštećenja ili suženja krvnih sudova i treba imati na umu da klaudikacija može nagovestiti brojne vaskularne probleme.

Edem

Do pojave edema dolazi usled nakupljanja tečnosti u tkivima. Kada je cirkulacija u nogama narušena, znači da ne dolazi do adekvatnog sistema rada venskog sistema nogu, pa se posledično javlja edem u ovoj regiji.

Glavobolje

Kako slaba cirkulacija utiče na opštu snabdevenost tela kiseonikom i hranljivim materijama, pojava učestalih glavobolja može biti još jedan od simptoma. Osim glavobolja, osobama sa lošom cirkulacijom mogu se javiti neprijatne senzacije u formi pomućenih slika.

Koje su moguće posledice nelečene loše cirkulacije u nogama?

U prilog tome da loša cirkulacija u donjim ekstremitetima nije bezazlena govori činjenica da zapostavljanje ovog stanja ili izostanak adekvatnog lečenja može izazvati niz zdravstvenih problema. 

U nastavku razmatramo najčešće posledice do kojih dolazi kada se cirkulacija ne odvija na prirodan način.

Slabije zarastanje rana

Loša cirkulacija u nogama znači da tkiva ne dobijaju dovoljno kiseonika i hranljivih materija, što može usporiti proces zarastanja rana. Kod osoba sa venskom insuficijencijom ili dijabetesom, čak i manje posekotine ili ogrebotine mogu se teže zaceliti i povećati rizik od infekcija. Dugoročno, nedovoljna prokrvljenost može dovesti do pojave hroničnih rana i čireva, naročito kod starijih osoba ili onih sa oslabljenim imunitetom.

Oštećenje organa

Kako bi organi pravilno funkcionisali, njima je neophodan stalan dotok hranljivih materija i kiseonika kroz krvotok. U slučaju narušene cirkulacije, rad srca, bubrega, mozga i drugih vitalnih organa može biti narušen zbog manjka važnih hranljivih materija, te se tako narušava i prirodno funcionisanje organizma. 

Problemi sa srcem i bubrezima

Kada je reč o ozbiljnom problemu sa cirkulacijom, tada može doći do zaista zabrinjavajućih zdravstvenih problema, a neki od njih se tiču disfunkcije srca i bubrega. 

Loš protok krvi dodatno opterećuje srce jer je zbog nje prirodan tok pumpanja krvi narušen, a svako duže opterećenje ove vrste može dovesti do oštećenja srčanog mišica ili razvoja nekog oblika kardiovaskularnih bolesti. Sa druge strane, kada je reč o bubrezima, usled slabe prokvrljenosti njihova sposobnost filtriranja toksina iz organizma može biti značajno narušena, a samim tim je moguća neka od bolesti bubrega.

Kako poboljšati slabu cirkulaciju krvi u nogama?

Loša cirkulacija u nogama može da se pobedi uz dobru informisanost i praktikovanje navika koje će doprineti da se prokrvljenost poboljša. Može se reći da često osobe koje imaju narušenu cirkulaciju u nogama kombinuju više tretmana (kako medicinske tako i prirodne) kako bi sebi obezbedili olakšanje. 

Evo na koje sve načine možete uticati na to da cirkulacija u nogama bude bolja.

Zdrava ishrana

Zdrava i izbalansirana ishrana ima veliki uticaj na dobro zdravlje. Ona podrazumeva adekvatan unos proteina, minerala, vlakana, antioksidanasa i zdravih masti koji će povoljno uticati na cirkulaciju, a preporuka je da se u plan ishrane uvrsti voće, povrće, riba, orašasti plodovi i integralne žitarice. Treba voditi računa o tome da se unos loših (zasićenih) masti i šećera smanji u što većoj meri.

Održavanje nivoa masnoća i holesterola u zadatim granicama

Uz uravnoteženu ishranu održava se adekvatan nivo masnoća i holesterola u krvi. Na ovaj način, protok krvi se ne narušava nataloženim mastima unutar krvnih sudova, pa samim tim se i cirkulacija odvija neometano.

Unosite vitamine C i E

Adekvatan unos vitamina C i E uticaće na očuvanje elastičnosti krvnih sudova, čime se doprinosi i boljoj cirkulaciji. Poznato je da vitamin C poboljšava apsorpciju i sintezu kolagena koji je važan za zdravlje krvnih sudova, dok vitamin E štiti krvne sudove od oksidativnog stresa i umanjuje šanse da u njima dođe do zgrušavanja krvi. 

Više se krećite

Osobama sa lošom cirkulacijom u nogama se savetuje više šetnje. Kada se osoba više kreće, tada je protok krvi u nogama manje sputan i cirkulacija se tada pokreće. Kretanje je važno naročito za osobe koje tokom dana više sati provode u stojećem ili sedećem položaju.

Redovno proveravanje krvnog pritiska svakodnevnim merenjem

Setite se začaranog kruga koji loša cirkulacija i visok krvni pritisak imaju. Ukoliko redovno kontrolišete visinu krvnog pritiska, u prilici ste da blagovremeno reagujete i da se na vreme javite lekaru ako merenje pokaže da za tim ima potrebe.

Koristite proizvode za poboljšanje cirkulacije

Danas je na tržištu prisutan veliki broj proizvoda poput gelova i krema koje (donekle) mogu olakšati situaciju. Međutim, imajte na umu da je neophodno da se dobro informišete o svakom proizvodu kako biste bili u prilici da odaberete ono što ima najveću šansu da pomogne u poboljšanju protoka krvi.

Bavljenje sportom

Za razliku od krema i gelova, fizička aktivnost će sigurno poboljšati cirkulaciju. Osobe koje su fizički aktivne i koje se bave sportom (bilo da je reč o trčanju, vožnji bicikla, plivanjem i sl.) i vežbanjem imaju bolju cirkulaciju krvi u nogama i čitavom telu, a upravo ova navika može doprineti da se i druge tegobe loše cirkulacije u nogama umanje.

Unos dovoljno tečnosti

Imajte na umu da je adekvatna hidratacija vrlo važna za pravilno funkcionisanje svih organa, ali i za neometanu cirkulaciju. Ona doprinosi da se održi protočnost u krvotoku i da ne dođe do zgrušavanja krvi.

Koristiti suplementaciju ribljeg ulja i omega-3 masnih kiselina

Reč je o masnim kiselinama koje imaju višestruke benefite ne samo za cirkulaciju, već i za ceo kardiovaskularni sistem. Njihov izbalansiran unos će uticati na održavanje adekvatnog krvnog pritiska i na povećanje protoka krvi, tako da će cirkulacija i u donjim ekstremitetima biti pod kontrolom.

Suplementacija u vidu vitamina B6, B12 i magnezijuma

Kako bi se osigurano dovoljan unos ovih vitamina, osim kroz hranu, možete ih unositi i korišćenjem suplementacije. Podržaće nervni sistem i cirkulaciju, tako da se preporučuje njihova upotreba svim osobama sa lošom cirkulacijom u nogama.

Smanjiti konzumaciju kofeina i alkohola

Zdrave navike, osim adekvatne ishrane i fizičke aktivnosti, podrazumevaju i vođenje računa o konzumiranju kofeina, alkohola i cigareta. Sve navedeno negativno utiče na prohodnost krvnih sudova, tako da su cigarete, alkohol i kofein direktna smetnja zdravoj cirkulaciji.

Masaža

Masaža je korisna jer povoljno utiče na protok krvi i doprinosi cirkulaciji, ali i umanjuje napetost u mišićima nogu. Osobama sa lošom cirkulacijom u donjim ekstremitetima se preporučuje masaža stopala i listova, a na ovaj način se postiže i lakši osećaj nakon višesatnog stajanja ili sedenje, onda kada su noge otečene i umorne.

Koristiti preventivno čarape za vene

Još jedna metoda za poboljšavanje loše cirkulacije u nogama jeste nošenje kompresivnih čarapa. Kako se kompresivne čarape koriste u terapeutske svhe, a mogu se nositi i preventivno, važno je naglasiti da odluku o njihovoj upotrebi ne donose pacijenti samoinicijativno, već se taj predlog usvaja od lekara. Izabrani lekar donosi odluku o tome da li pacijent ima potrebu za nošenjem kompresivnih čarapa, i u slučaju da mu to preporuči – lekar daje dalja uputstva o modelu i stepenu kompresije.

Kada treba posetiti lekara zbog loše cirkulacije?

Čitaoce smo kroz ovaj tekst upoznali sa simptomima koji ukazuju na lošu cirkulaciju, tako da njihova udružena pojava može biti prvi signal da je reč o narušenoj cirkulaciji sa potencijalno ozbiljnim posledicama. 

Hladnoća u nogama, oticanje, bol, plavičasti tonovi na koži, vrtoglavica i bol u grudima su jasni pokazatelji da postoji razlog za brigu i tada bi se pacijenti trebali što pre javiti na kontrolni lekarski pregled.

Na oprezu bi trebalo da budu hronični bolesnici, kao što su dijabetičari i osobe sa visokim nivoom holesterola, jer ova oboljenja povećavaju rizik od nastanka brojnih zdravstvenih komplikacija.

Zaključak

Loša cirkulacija u donjim ekstremitetima nije samo pojava hladnih stopala – reč je o mnogo ozbiljnijim stanjima koja potencijalno mogu imati dalekosežne posledice. 

Razumevanje ove tematike pomaže u prepoznavanju simptoma koji jasno govori da je vreme za lekarsku kontrolu, pa je obraćanje pažnje na senzacije koje se dešavaju u telu vrlo važno. 

Ne zanemarujte to kako se osećate, jer slaba cirkulacija u nogama tokom godina može prerasti u razne bolesti koje se mogu preduprediti blagovremenom reakcijom i odlaskom na pregled.

Najčešće postavljana pitanja

Kako prepoznati lošu cirkulaciju u nogama?

Obično se javljaju simptomi poput hladnih nogu i stopala uz osećaj težine i umora u nogama. Isto tako, moguć je bol i grčenje u mišićima, kao i promena boje u određenoj regiji noge.

Šta uzrokuje slabu cirkulaciju u nogama?

Do slabe cirkulacije u donjim ekstremitetima može doći iz više razloga – zbog smanjene prohodnosti krvnih sudova, ali i zbog sužavanja ili oštećenja krvnih sudova.

Da li loša cirkulacija može biti opasna?

Ovo stanje može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema jer tkiva ne dobijaju dovoljnu količinu hranljivih materija i kiseonika.

Koje su najbolje vežbe za poboljšanje cirkulacije u nogama?

Vožnja bicikla, šetnja, plivanje i vežbe istezanja mogu pomoći da se poboljša cirkulacija u nogama.

Koja hrana pomaže boljoj cirkulaciji?

Preporučuje se unos antioksidanasa, zdravih masti, vitamina, vlakana, magnezijuma i kalijuma. Plan ishrane neka uključi namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama (riba), integralne žitarice, orašaste plodove, kao i voće i povrće.

Kako prirodnim putem poboljšati cirkulaciju?

Zdrav način života je najbolja prirodna prevencija – izbalansirana ishrana, redovna fizička aktivnost i izbegavanje alkohola, cigareta i kofeina.

Da li hladne noge znače lošu cirkulaciju?

Obično su hladne noge prva asocijacija na lošu cirkulaciju u nogama, ali to zasigurno ne znači da osoba ima lošu cirkulaciju u donjim ekstremitetima jer hladnoća u nogama može poticati i od osetljivosti na hladnoću ili se može javiti zbog niskih temperatura.

Kako kompresivne čarape pomažu kod slabe cirkulacije?

Pružanjem adekvatnog stepena kompresije kompresivne čarape podstiču pravilnu cirkulaciju, čime se sprečava oticanje i pomaže se u prevenciji varikoziteta.

Može li masaža poboljšati cirkulaciju u nogama?

Apsolutno, i to u velikoj meri. Kroz masažu se mišići nogu opuštaju napetosti i stimuliše se bolja prokrvljenost.

Koje bolesti mogu izazvati probleme sa cirkulacijom?

Usled lošeg vaskularnog toka mogu se razviti ateroskleroza, proširene vene, visok krvni pritisak i brojne kardiovaskularne bolesti.

Da li pušenje utiče na cirkulaciju?

Cigarete negativno utiču na cirkulaciju zbog lošeg dejstva na krvne sudove.

Kako šećerna bolest (dijabetes) utiče na cirkulaciju?

Visok nivo šećera u organizmu štetno deluje na krvne sudove i dovodi do narušene cirkulacije u nogama, što negativno utiče na zdravlje tih područja.

Koji suplementi mogu pomoći kod loše cirkulacije?

Suplementi vitamina E i C, magnezijum i suplementacija sa omega-3 masnim kiselinama mogu pomoći u slučaju narušenog krvnog toka.

Kako klinika Dr Dragić može da vam pomogne?

Kroz ovaj tekst, upoznali smo vas sa mogućnošću da postoji povezanost loše cirkulacije i proširenih vena. Kada dođe do razvoja varikoziteta, treba imati na umu da je važno posetit doktora za vene koji je usko specijalizovan za lečenje bolesti venskog sistema. 

Da li ste znali da je klinika Dr Dragić najmodernija klinika u Evropi za lečenje venske problematike? Ovde se na bezbolan i siguran način pacijenti oslobađaju svojih višegodišnjih problema koje varikoziteti sa sobom nose, a nakon intervencije koja se obavlja laserom pacijentima nije potreban postoperativan oporavak. 

Osnivač klinike je svetski poznat venski hirurg, Petar Dragić, koji zajedno sa svojim timom iskusnih specijalista izvodi operacije vena i kapilara primenom najkvalitetnijeg lasera i najmodernije prateće opreme. Doktor Dragić je svetski poznat i cenjen venski hirurg koji je do sada izveo više od 20000 uspešnih operacija. 

Odabirom klinike Dr Dragić pacijenti za sebe biraju efikasno i sigurno rešenje – odlučuju se za savršen estetski rezultat i za trajno rešenje problema sa varikozitetima.

Kontaktirajte nas

Svi pacijenti koji žele da dobiju sve detaljne informacije u vezi cena ili zakazivanja pregleda mogu da nam se jave pozivom na broj telefona klinike ili da nas kontaktiraju popunjavanjem kontakt forme.