Doktor za vene – Pregled vena na nogama

Pregled vena na nogama koje prati stručno mišljenje flebologa preduprediće broje zdravstvene komplikacije u vezi sa cirkulacijom i venama. Ne gubite vreme – izaberite pouzdanog doktora za vene kojem možete verovati.

Šta je doktor za vene (flebolog) i čime se bavi?

Kako je flebologija grana medicine koja se fokusira na venski sistem, flebolog ili doktor za vene jeste specijalista koji se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti vena. 

Zašto je važno da se venskom problematikom bavi isključivo doktor za vene? 

Pregled vena nogu od strane specijaliste pacijentima uliva apsolutnu sigurnost po pitanju postavljene dijagnoze i predloženog tretmana lečenja vena. Kako se trenutno na tržištu nudi veliki broj potencijalnih rešenja za probleme u vezi obolelih venskog sistema, važno je da pacijenti budu orjentisani samo ka stručnom i pouzdanom mišljenju koje će sa sigurnošću doprineti rešavanju njihovih problema. Sve dijagnostičke metode i lečenje koje naš flebolog sprovodi, apsolutno su pouzdane i bezbedne, jer iza njih stoji višegodišnje iskustvo u radu i profesionalna stručnost.

Koja oboljenja leči doktor za vene?

Proširene vene nogu ili druge bolesti venskog sistema mogu dosta da utiče na kvalitet pacijentovog života, pa je veoma korisno da pacijentova reakcija i zakazivanje pregleda bude u početnom stadijumu bolesti. 

 

Evo u kojim sve situacijama možemo pomoći pacijentima:

 

  • Pojava paukastih vena –  mogu biti naznaka početka bolesti vena i u poređenju sa varikoznim (proširenim) venama one su dosta manje uočljive. Njihovo uklanjanje se vrši laserskim tretmanom, nakon čega se nogama vraća lep i prirodan izgled.
  • Laserska operacija proširenih vena – pouzdana metoda za uklanjanje proširenih vena na bezbolan i siguran način. Proširene vene spadaju u hronične bolesti i genetski je uslovljena, pa ako kod pacijenta postoji porodična istorija ove bolesti, tada je blagovremeno obraćanje flebologu način da se izbegne dalji razvoj bolesti.
  • Venska insuficijencija –  venske strukture su u ovom stadijumu vidno izražene, a vršenje njihove primarne funkcije je otežano. Pacijenti se svakodnevno susreću sa bolom i oticanjem ndonjih ekstremiteta, osećajem trnjenja ili teških nogu, a svakodnevne aktivnosti tokom dana su zbog ovakvog stanja otežane.
  • Hronična venska insuficijencija (HVI) – ovo je dugotrajno stanje venske insuficijencije koje se najefikasnije rešava laserskom operacijom. Kroz ovaj postupak se pacijentu vraća prirodna pokretljivost, a zdravlje njegovog venskog sistema je poboljšano.

Koji simptomi ukazuju na potrebu za pregledom doktora za vene?

Ukoliko se simptomi ignorišu i početak lečenja prolongira – bolest napreduje i usložnjava se. Ako primetite bilo koji od sledećih simptoma, to može ukazivati na potrebu za specijalističkim pregledom.

Bol ili grčevi u rukama /nogama

Pojava bola ili grča u nogama može da ukazuje na razvoj bolesti vena. Ako su bolovi naročito izraženi posle višesatnog stajanja ili sedenja onda je ovo prvi znak koji ne bi trebalo ignorisati.

Noćni bol koji remeti san

Bol koji se javlja tokom noći i usled kojeg se pacijenti bude iz sna može da ukazuje na postojanje nekog venskog oboljenja čije otkriće na vreme može da vas poštedi brojnih komplikacija. 

Pojava rana koje ne zarastaju

Pojava rana na donjim ekstremitetima koje ne zarastaju i koje su pritom i bolne, ukazuju na vensku insuficijenciju i zahtevaju da se pacijent što pre obrati doktoru i da zakaže kontrolu vena nogu.

Vidljive proširene vene na nogama

Kada su venska stabla na donjim ekstremitetima vidljiva kao izbočine ispod kože – tada je izvesno da cirkulacija od donjih ekstremiteta ka srcu nailazi na zastoj, odnosno, da postoji očigledan problem sa venskim zaliscima.

Otok dela ili cele ruke/noge

Bolest proširenih vena praćena je oticanjem dela tela gde se javlja problem, a ako je uz to prisutan bol ili promena boje kože, tada je to siguran znak da je lekarska kontrola neophodana.

Kako izgleda pregled doktora za vene?

Šta pacijente očekuje kada zakažu pregled vena?

Anamneza

Na početku prve posete, doktor uzima detaljnu anamnezu. Ovo znači da će lekar da se interesuje o svim simptomima koje pacijent ima, o njihovom intenzitetu, vremenu kada su po prvi put uočeni i da li je njihov intenzitet konstantan ili je u tom pogledu bilo kakvih promena. U slučaju da su pacijenti imali i pre neki vid lečenja – tretman, lekar će se detaljno raspitati i o tome. 

Lična i porodična anamneza

Osim pacijentovih zdravstvenih informacija, doktor će zatražiti i informacije o zdravstvenom stanju najbližih. Genetski faktori igraju značajnu ulogu u razvoju venskih bolesti, pa je važno da lekar zna da li su pacijentovi bliski rođaci imali problema sa venama – poput proširenih vena, duboke venske tromboze ili drugih sličnih stanja.

Fizikalni pregled

Nakon upoznavanja sa istorijom bolesti, lekar započinje pregled donjih ekstremiteta (evaluaciju). U sklopu pregleda uslediće i palpacija (opipavanje) problematičnih delova, gde doktor na ovaj način stiče jasniju sliku o stanju venskog sistema pacijenta.

Dopunske dijagnostičke procedure

Svi neophodni detalji na osnovu kojih se određuje dalji lekarski tretman stiču se kroz dodatne dijagnostičke procedure. 

Dopler krvnih sudova

Snimanje krvnih sudova doplerom jeste neinvanzivna metoda koja koristi zvučne talase kako bi prikazala protok krvi. Na ovaj način, lekar može da identifikuje proširene vene, krvne ugruške ili probleme sa venskim zaliscima, kao i brzinu i smer protoka krvi što je važno za dijagnostikovanje venske insuficijencije.

Ultrazvučni pregled

Ultrazvuk omogućava lekaru da vidi strukturu vena i okolnih tkiva. Pomoću ultrazvuka može se otkriti prisustvo proširenih vena, dubokih venskih tromboza i drugih venskih abnormalnosti. Ova procedura je u potpunosti bezbolna i ne traje dugo, a rezultati su dostupni odmah.

Završno mišljenje i određivanje terapije

Nakon prikupljanja podataka od pacijenta i izvršenog pregleda, doktor pacijentu izlaže svoje mišljenje i dalji plan lečenja. U dogovoru sa pacijentom, utvrđuju se optimalni termini za buduće zahvate koji su neophodni kako bi se u potpunosti eliminisao problem sa venama na nogama. 

Ono što je posebno važno u ovom koraku jeste individualni pristup pacijentu. U klinici Dr Dragić lekar prilagođava terapiju potrebama i specifičnostima pacijentovog zdravstvenog stanja, a pacijenti se pozivaju da u potpunosti budu opušteni i da sva pitanja, bez ustručavanja, postave lekaru. 

Koje bolesti se mogu otkriti pregledom vena nogu?

Proširene - Varikozne vene

stanje koje prati osećaj težine u donjim ekstremitetima, bol i otečenost. Venska stabla  su vidno naglašena ispod površine kože i zbog sveopšteg stanja pacijenti osećaju i manjak samopouzdanja zbog izgleda nogu.

Akutna i hronična venska insuficijencija: smetnje u cirkulaciji

dovode do zadržavanja krvi u donjim ekstremitetima usled čega se javlja nastanak otoka, prisutni su bolovi i promene u boji kože i nastaju otvorene rane po donjim ekstremitetima.

Tromboflebitis

zapaljenje zida vena uz stvaranje krvnih ugrušaka koji zaustavljaju protok krvi – ovo se manifestuje kroz bol, crvenilo ili oticanje u zahvaćenom području.

Oštećenje krvnih sudova kao posledica neke povrede

u ovom slučaju može doći do pojave krvarenja i modrica, kao i problema sa cirkulacijom, ali su moguće i druge komplikacije.

Retikularne vene

mrežasta, plava ili zelena venska stabla, koja mogu uzrokovati nelagodnost kao i dodatne komplikacije pa se nakon pregleda, pacijent daju preporuke za dalje lečenje.

Iskustva pacijenata

Najveća preporuka klinike Dr Dragić su njeni zadovoljni pacijenti. 

Evo šta su neki od njih rekli o iskustvu lečenja koje su imali kod nas.

Doktor za vene - Cena pregleda

Pozivamo sve pacijente da se blagovremeno jave, čim uoče simptome koji mogu ukazati na neku vrstu venske bolesti.

Nakon obavljenog pregleda, doktor preporučuje dalji tok medicinskog tretmana, a cenu pregleda možete dobiti pozivom naših klinika u Novom Sadu i Beogradu:

Putem ovih brojeva telefona možete se raspitati i u vezi slobodnih termina za pregled.

Kontaktirajte nas

Ako imate bilo kakvo pitanje u vezi pregleda ili ako želite da se raspitate oko slobodnih termina za preglede – nemojte se ustručavati da nas kontaktirate.  Naš ljubazni tim je tu da vam pomogne i odgovori na sva vaša pitanja i nedoumice. 

To možete učiniti pozivom na broj klinike ili popunjavanjem kontakt forme.


    Najčešće postavljena pitanja

    Šta je doktor za vene i čime se bavi?

    Flebolog jeste usko specijalizovani lekar za dijagnostiku i lečenje bolesti venskog sistema.

    Šta obuhvata procedura pregleda kod flebologa?

    Flebolog konsultaciju započinje tako što uzima detaljne podatke o pacijentovim simptoma, kao i istoriju bolesti najbližih rođaka jer su bolesti venskog sistema genetski uslovljene. Pored anamneze, vrši se fizikalna evaluacija i kasnije se pacijent, zarad preciznije slike, može podvrgnuti i drugim dijagnostičkim procedurama ili se daju smernice za dalje lečenje ili zahvat, ukoliko je operacija (laserski trerman) neophodna.

    Kako se pripremiti za prvu posetu flebologu?

    Dolazak na ovu vrstu pregleda od pacijenta ne iziskuje nikakvu specijalnu pripremu, osim što bi bilo korisno da pacijent bude prikladno obučen, tako da lako može osloboditi nogu. Važno je doći sa jasnim informacijama o svojim simptomima i eventualnim promenama u zdravlju koje su primetili kako bi mogli pružiti sve detalje lekaru.

    Koliko traje kontrola kod doktora za vene?

    Vreme trajanja pregleda zavisi od stanja pacijenta, ali okvirno ne traje duže od oko 30 minuta.

    Da su pregledi kod doktora za vene bolani?

    Ne, dijagnostička sesija je u potpunosti bezbolana i ne uključuje nikakav vid neprijatnosti. Većina pacijenata se oseća komforno tokom celog procesa dijagnostičke procedure. Lekar će vam pružiti detaljna objašnjenja i odgovoriti na sva vaša pitanja tokom pregleda kako bi se osiguralo da se osećate informisano i udobno.

    Koliko često treba ići na preglede kod flebologa?

    Po uočavanju simptoma koji ukazuju na problem sa venama donjih ekstremiteta treba se odmah obratiti doktoru. Kasnija dinamika pregleda, lečenje kao i eventualna operacija ili terapija se određuje u dogovoru između pacijenta i lekara.

    Da li je potrebno doneti medicinsku dokumentaciju na prvi pregled?

    Korisno je sa sobom poneti svu prethodnu medicinsku dokumentaciju vezanu za venski sistem, kako bi se stekao celovit uvid u vašu medicinsku istoriju. To može pomoći u bržem postavljanju dijagnoze i planiranju optimalnog tretmana.