Teške noge i bolovi u listovima su česta pojava kod velikog broja populacije.
Da li je reč o nečemu što bi trebalo da nas zabrine ili je takvo stanje posledica nekih spoljnih faktora? U kolikoj meri možemo olakšati sebi, a kada je vreme da se obratimo lekaru?
Slede odgovori na ova i mnoga druga pitanja koja se tiču ovog neprijatnog stanja.
Sadržaj
ToggleŠta se podrazumeva pod teškim nogama?
Kada se pacijenti žale na osećaj težine u nogama, tada znamo da je tromost i natečenost ono sa čime se oni svakodnevno bore. Ovo može biti krajnje otežavajuća okolnost usled koje se javlja osećaj sputanosti i, sasvim sigurno, prisutan je i nedostatak energije za uobičajeno funkcionisanje.
Teške noge i bolovi u listovima se češće javljaju tokom leta jer tada usled povećane spoljašnje temperature dolazi do širenja krvnih sudova, pa je oticanje stanje koje se posledično ispoljava. Često je oticanje najviše izraženo u predelu potkolenica i stopala, a ukoliko tome pridodamo i tesnu obuću – tada je uobičajena cirkulacija otežana.
Koji su uzroci teških nogu?
Dugo sedenje ili stajanje
Mnogima radni dan prođe u višesatnom sedenju ili stajanju u mestu.
U slučaju da ne postoji minimalna fizička aktivnost tokom dana poput kretanja, šetnje ili vežbanja, osobe nakon takvog višegodišnjeg staža mogu osetiti najrazličitiji spektar tegoba, među kojima se često javljaju i teške noge i bolovi u listovima. Korisno je imati na umu važnost fizičke aktivnosti i svih blagodeti koje ona ima na naše zdravlje. Znajući ovo, lakše ćemo se odlučiti na budemo aktivniji, a sasvim sigurno ćemo doprineti i zdravlju svog venskog sistema.
Loša cirkulacija
Cirkulacija koja se karakteriše kao loša je čest uzrok ovom neprijatnom osećaju teškoće u nogama. Obično su problemu sa perifernom cirkulacijom skloniji stariji sugrađani, dijabetičari i kardiovaskularni bolesnici, kao i osobe koje imaju nezdrave životne navike – pušači, osobe koje se slabo kreću i koje se nezdravo hrane.
Proširene vene
Proširene vene se u velikom broju slučajeva javljaju uz osećaj teških nogu. Kako su ova dva stanja međusobno itekako povezana, otuda ne čudi da pacijenti sa potvrđenim varikozitetima često imaju tegobe koje opisuju kao osećaj težine u nogama. Težina se javlja obično na kraju dana, a koliko sve to može biti neprijatno najbolje govori činjenica da pacijenti često naglašavaju da zbog ovakvog stanja ne mogu da spavaju i da se kvalitetno odmore.
Venska insuficijencija
Kako su teške noge i bolovi u listovima prisutni u mnogo lakšim oblicima bolesti na venama, sasvim je očekivano da se ova stanja zadrže i u stadijumima kada je bolest uzela maha. Pacijenti sa venskom insuficijencijom imaju dosta otežano funkcionisanje i ovo je faza kada je bolest više nego očigledna, pa treba hitno reagovati i što ozbiljnije shvatiti težinu narušenog zdravstvenog stanja.
Periferna arterijska bolest
Ovde je reč o ozbiljnom stanju koje nastaje usled ateroskleroze. Ateroskleroze se javlja kada je procenat masnih naslaga u arterijama toliko visok da (delimično) zapušava prirodni protok krvi kroz arterije. Pacijenti koji imaju visok stepen holesterola skloni su ozbiljnim zdravstvenim problemima koji su kobni po njihovo zdravlje, a uz sve to teške noge i bolovi u listovima su samo još jedno prateće stanje.
Promene u telesnoj težini i trudnoća
Tokom trudnoće, žene prolaze kroz brojne hormonske, ali i fizičke promene. Sve to je u skladu sa prirodom, ali usled veće telesne težine, povišenog volumena krvi koja cirkuliše kroz telo i pritiska na vene karlice koji je sve izraženiji kako trudnoća napreduje – trudnice se često susreću sa nelagodnostima koje su često opisane kao teške noge i bolovi u listovima. Ovo posledično vodi ka pojavi proširenih vena čije je pojava tokom trudnoće i nakon porođaja vrlo česta, upravo zbog opisanih stanja. Nekoliko meseci nakon porođaja, proširene vene bi trebalo da se povuku, a ukoliko to nije slučaj – preporučujemo posetu stručnjaku usko specijalizovanom za bolesti vena.
Reakcija na vrućinu
Kako se krvni sudovi na toploti šire, teške noge i bolovi u listovima nekima mogu tokom letnjih meseci praviti više problema nego inače. Visoke temperature i gubljenje elektrolita kroz znojenje zahtevaju adekvatnu hidrataciju, tako da se uvek savetuje da u letnjim mesecima obratite više pažnje na dovoljan unos tečnosti kako bi se sprečila dehidratacija.
Posledica povreda
Teške noge i bol u listovima neretko se mogu javljati kao posledica i nekih fizičkih povreda ili mogu ukazivati na razvoj išijasa. Usled upale nerva išijadikusa, bilo da je do nje došlo zbog povrede ili pritiska na nerv – osim bolova u kukovima i nogama, pacijentima je i kretanje otežano zbog osećaja težine u nogama koji je stalno prisutan.
Koji su simptomi teških nogu?
Kako biste lakše prepoznali ovo neprijatno stanje, obratite pažnju na simptome. Simptomi koji se javljaju udruženo i koji su prisutni određeno vreme skreću pažnju na dosta toga, pa je savet ne zanemarivati ih već pratiti njihovu učestalost i intenzitet. U slučaju da neki od simptoma vremenom postaju sve izraženiji, treba reagovati na vreme i potražiti adekvatnu pomoć.
Osećaj težine i umora u nogama
Pojava osećaja težine i umora u nogama jasno ukazuje na stanje teških nogu. Ova pojava ne sputava samo fizičko kretanje već često ima negativan uticaj na psihološko stanje osobe, jer povećava neugodnost usled koje se može razviti osećaj potištenosti i pojačane zabrinutosti.
Bolovi i grčevi
Bolovi u nogama i pojava grčeva u listovima ili stopalima mogu biti blago do jako naglašeni. Kada se bolovi i grčevi u nogama počnu javljati periodično i nakon nekog vremena postanu sve učestaliji i intenzivniji – tada je neophodno posvetiti dodatnu pažnju ovom problemu i reagovati na vreme.
Otok nogu
Pacijentima se oticanje najčešće javlja u predelu skočnog zgloba i u stopalima. Narušena cirkulacija ili zadržavanje tečnosti u ovim delovima noge je najčešća, a posebno može biti izražena tokom letnjih meseci ili usled stalnog opterećenja nogu kroz celodnevno stajanje i tada se može osetiti bol.
Hladnoća stopala i trnci
Osećaj da su stopala hladna i da se javlja utrnulost može da se javi i kod osoba koje nemaju problem sa teškim nogama, već samo nešto slabiju cirkulaciju. Međutim, ukoliko je hladnoća u stopalima stalno prisutna i ako se pored trnjenja javlja i mravinjanje – tada je pored loše cirkulacije, najverovatnije, u razvoju neko komplikovanije stanje.
Promene u boji kože
Ne ignorišite fizičke promene u boji kože. Bol i promene na koži koje se zadržavaju ukazuju na problem sa cirkulacijom, a zanemarivanje ovih jasno izraženih simptoma može da vodi ka mnogo ozbiljnijim bolestima venskog sistema. Kako zdrave vene ne bole, neka bol bude alarm koji će vas pokrenuti na pregled, jer osim teških nogu, možda se nosite sa još nekim, komplikovanijim stanjima.
Teškoća pri hodanju
Otežano hodanje je jasan simtpom teških nogu. Teške noge i bolovi u listovima su stanje koje na više frontova narušava svakodnevno funkcionisanje, a upravo je teškoća pri hodanju najizazovnija. U ovom slučaju pacijentima je ograničena mobilnost i obavljanje svakodnevnih poslovnih obaveza tada postaje izuzetno naporno.
Umor i smanjena energija
Svako ko se nosi sa stanjem teških nogu je iscrpljen i umoran. Manjak energije je posledica iscrpljenosti tela raznim izazovima sa kojima se suočava, jer baš kao što smo i naveli, simptomi teških nogu se često javljaju udruženo i obično je vrlo izazovno nositi se sa njima duže vreme. Telo se izmori, pa je osećaj umora i iscrpljenosti gotovo uvek prisutan.
Kada su otoci nogu znak ozbiljnijeg poremećaja i drugih bolesti?
Oticanje skočnog zgloba, stopala ili listova može da se javi i kod zdravih osoba, usled višesatnog stajanja, sedenja, visokih letnjih temperatura ili zbog nošenja neudobne obuće. Sa druge strane, do oticanja može doći i nakon fizičkih povreda poput uganuća ili preloma jer je tkivo upaljeno i na mestu povrede nakuplja se tečnost. U navedenim slučajevima otok se zadrži neko vreme i potom se povuče, bez ikakvih posledica po zdravlje.
Međutim, za razliku od bezazlenog oticanja, postoje otoci koji se javljaju istovremeno kada i drugi simptomi poput pojave bola u grudima, vrtoglavice i otežanog disanja. Uz njih, stvara se slika narušenog zdravstvenog stanja koje zahteva što bržu reakciju i javljanje na lekarski pregled, jer može biti reč o nečemu što je dosta ozbiljno, a stvaranje tromba ili razvoj problema sa limfnim sistemom su samo neke od mogućih komplikacija.
Kada se obratiti lekaru zbog teških nogu?
Kada vam teške noge i bolovi u listovima remete svakodnevno funkcionisanje i otežavaju radne obaveze – nemojte se predugo dvoumiti oko zakazivanja lekarskog pregleda. Uvek imajte na umu već pomenute simptome: osećaj težine i umora u nogama, bol, oticanje, grčevi, hladnoća stopala i trnjene, promene u boji kože, otežano hodanje i osećaj umora i manjka energije. Što se više njih javi udruženo to će vaše funkcionisanje biti van balansa, a potraga za adekvatnim lekarskim tretmanom trebala bi da stane na kraj ovim mukama.
Kako sebi možete da pomognete?
Osim odlaska na lekarski pregled, sebi ćete olakšati tako što ćete steći par korisnih navika, čije praktikovanje može doneti osetno olakšanje u nogama.
Blaga masaža
Svakodnevno masiranje stopala i potkolenica doprineće lakšem osećaju u ovim regijama. Oticanje i osećaj težine je najizraženiji na kraju dana, pa ako nakon tuširanja noge i stopala blago izmasirate, ovim ćete pomoći da krv bolje procirkuliše i da se osetite rasterećenije.
Hladno-topli tuš
Hladno tuširanje ima brojne dokazane prednosti, te ga mnogi preporučuju kao deo svakodnevne rutine. Za sve one kojima je i sama zamisao hladnog tuša odbojna, idealna alternativa je tuširanje toplom vodom koje je na trenutke prekinuto sa mlazom hladne vode. Ako ste pristalica isključivo toplije vode onda ovakvo tuširanje možete ograničiti samo na noge.
Večernja kupka
Osim tuširanja, možete uživati u kupkama ili pripremiti kupku za stopala. Možete pronaći dosta preporuka u vezi kupke za natekla stopala, a jedna od takvih kupki jeste ona gde se koristi gorka so u lavoru tople vode i gde se ista vrsta soli stavi i u lavor sa hladnom vodom pa se stopala potapaju prvo u toplu, pa potom u hladnu vodu. Gorka so je često sastojak za razne prirodne tretmane jer se dobro pokazala u detoksikaciji organizma i opuštanju mišića.
Konzumacija magnezijuma
Magnezijum je vrlo važan za naše kosti, za regulaciju nervnih funkcija, ali i za održavanje adekvatnog krvnog pritiska. Osim navedenih, magnezijum ima i brojne druge prednosti poput toga da utiče na opuštanje mišića, smanjuje bol i povećava energiju. Njegov unos je neophodan za pravilno funkcionisanje, a osim kroz hranu, unosimo ga i kroz suplementaciju.
Gelovi i čarape za vene
Na tržištu postoji dosta preparata koji se reklamiraju kao olakšanje kada teške noge i bolovi u listovima krenu da postaju ozbiljniji problem. Neki od njih su gelovi ili kompresivne čarape koje svojom kompresijom utiču na to da cirkulacija bude što pravilnija i koje se nose tokom celog dana kako bi se umanjio osećaj teških nogu. Ono što želimo istaći jeste da odabir ovakvih sredstava mora biti u konsulataciji sa stručnjakom. U slučaju kompresivnih čarapa, samoinicijativno donošenje odluke o stepenu kompresije može doneti više štete nego koristi i zato je važno poslušati savet lekara.
Vežbe za bolju cirkulaciju
Fizička aktivnost je uvek dobrodošla, osim u slučajevima kada je lekari zabrane ili ograniče. Nakon višesatnog sedenja ili stajanja, vežbanje je lekovito, pa se redovno treniranje ili odlasci u šetnje preporučuju zbog brojnih benefita po naše zdravlje.
Kada se javi osećaj da su noge teške, vežba koja može pomoći da se poboljša cirkulacija jeste da su noge u odnosu na telo pod pravim uglom, oslonjene na zid i da se stopala povlače ka telu, a potom uvis, ka zidu. Osim toga, svakodnevno odmaranje u položaju u kojem su noge izdignute iznad nivoa srca doprinosi boljoj cirkulaciji i lakšem osećaju u nogama.
Koji su saveti za prevenciju teških nogu?
Potrudite se da se što zdravije hranite i da budete fizički aktivni. Ubrzan način života i dugo vremena koje provodimo u stojećem ili sedećem položaju, tokom godina mogu da se manifestuju kroz neki oblik narušenog zdravlja. Bolesti venskog sistema su samo jedna od mogućih posledica, pa je osvešćavanje značaja fizičke aktivnosti i zdrave ishrane itekako važno. Osim ovoga, preporuka je da se eliminišu i ostale navike koje su štetne po zdravlje poput pušenja, preteranog konzumiranje alkohola, nedovoljno kvalitetnog sna ili stalna izloženost stresnim situacijama.
Zaključak
Ono što svakako ne treba zanemariti jeste činjenica da je važno obratiti pažnju na sve simptome koji se javljaju i pratiti njihov intenzitet. Ako dolazi do progresivne izraženosti simptoma poput vidljivih promena na koži (vidljivi varikoziteti, promene u boji kože), bola, svraba, peckanja, osećaja mravinjanja i teških nogu – brza reakcija i javljanje doktoru za vene je ključna za pronalazak adekvatnog i učinkovitog metoda lečenja. Setite se da samoinicijativnom upotrebom pojedinih sredstava nećete uticati na uzrok problema i da ćete bez lekarskog mišljenja samo produžavati neprijatno stanje u kojem se nalazite.
Najčešće postavljana pitanja
Šta uzrokuje osećaj teških nogu?
Koje medicinske metode se koriste za dijagnostikovanje uzroka teških nogu?
Da li se teške noge javljaju i kod zdravih osoba?
Kako prepoznati simptome teških nogu?
Koji su najbolji tretmani za teške noge?
Da li teške noge mogu biti znak proširenih vena?
Da li fizička aktivnost pomaže kod teških nogu?
Koji su prirodni načini za ublažavanje teških nogu?
Da li masaža pomaže kod teških nogu?
Da li klima i vremenske prilike utiču na osećaj teških nogu?
Koji su najbolji položaji za odmor kod teških nogu?
Kako lečiti teške noge kod kuće?
Kako Klinika Dr Dragić može da vam pomogne?
Klinika Dr Dragić je pravo mesto za sve pacijente koji imaju problem sa zdravljem venskog sistema. Bilo da je reč o lečenju proširenih vena ili kapilara, ovo je mesto koje važi za vodeću kliniku u Evropi gde se laserski leče venske bolesti. Najnaprednija tehnologija i unapređeni metod lečenja usmereni su na dobrobit pacijenta i na rešavanje zdravstvenog i estetskog problema u najkraćem mogućem roku.
Svaku intervenciju obavlja doktor Petar Dragić, koji je svetski priznati venski hirurg i koji u svom radu ima više od 20000 uspešno izvedenih operacija. Sa željom da pružimo bezbolno izlečenje što većem broju pacijenata, klinike Dr Dragić se nalaze u Beogradu, Novom Sadu i Banja Luci.
Kontaktirajte nas
Ukoliko želite da svoje poverenje prepustite najboljima – kontaktirajte nas. Obećavamo da ćete bez straha i bola proći kroz ceo proces, jer se uz laserski tretman vene leče precizno i bezbolno. Za više detaljnijih informacija, budite slobodni da nas kontaktirate telefonskim pozivom ili da stupite sa nama u kontakt popunjavanjem kontakt forme.