Koliko zaista znamo o stanju Thrombophlebitis acuta superficialis?
Ako latinske nazive ostavimo po strani, reč je o tromboflebitisu – oboljenju koje je u direktnoj vezi sa zdravljem našeg venskog sistema i koje je više nego što mislimo rasprostranjeno među nama.
Verujemo da će ovaj tekst koristiti mnogima koji se nose sa ovim stanjem ili je površinski trobmoflebitis dijagnostikovan kod nekog njima bliskog.
Sadržaj
ToggleŠta je Tromboflebitis?
Tromboflebitis je stanje gde dolazi do upale površinskih vena usled formiranja krvnog ugruška.
Stvaranje krvnog ugruška je vrlo ozbiljna komplikacija. Katastrofalne posledice mogu nastati kada se ugrušak odvoji i tako odvojen pluta do pluća, jer tada može da izazove plućnu emboliju.
Koji su uzroci nastanka površinskog tromboflebitisa?
Kao i svaka druga venska bolesti i ova nastaje zbog pojedinih situacija i stanja kojima je pacijent izložen. Evo usled čega se sve, najčešće, javlja zapaljenje površinskih vena.
Smanjena aktivnost
Fizičko anagažovanje tela doprinosi nam po mnogo osnova, dok sa druge strane, manjak fizičke aktivnosti može uticati na nastanak brojnih tegoba. Ovo je posebno važno naglasiti kod osoba koje su imale neke operacije ili se bore sa bolestima koje iziskuju dugotrajno ležanje za oporavak. Svako dugotrajno ležanje ili sedenje u kontinuitetu usporava kretanje krvi, što za posledicu može imati formiranje krvnih ugrušaka (trombova). Imajući u vidu da niska fizička aktivnost stvara idealne uslove za stagnaciju krvi u venama i za stanje u kom se javlja površinski tromboflebitis, savet je što veća angažovanost kroz vežbanje, plivanje ili šetnje.
Povreda krvnih sudova
Ako dođe do povrede, odnosno do oštećenja venskog zida tada je jedan od mogućih ishoda stvaranje krvnog ugruška u povređenom delu vene. Krvni ugrušak ometa pravilnu cirkulaciju krvi, dolazi do smanjenog protoka krvi i do veće verovatnoće da će se usled ovakvih povreda formirati tromb.
Kancer
Nažalost, i maligne bolesti sa sobom nose rizik od formiranja tromba.
Ova povezanost počiva u činjenici da tumor može da vrši pritisak na venu, da je optereti i da usled toga nastane krvni ugrušak.
Francuski lekar i naučnik, Armand Trousseau objašnjavao je ovu uslovljenost, pa je po njemu deklarisan i sindrom – Trousseau syndrome, koji označava stanje u kom dolazi do poremećaja zgrušavanja krvi što za posledicu ima zapaljenje venskog sistema zbog krvnog ugruška.
Međutim, upala površinskog venskog sistema se može razviti i kao posledica lečenja procesa lečenja kroz koji prolaze pacijenti.
Pejsmejker
Ugradnja pejsmejkera potencijalno može da dovede i do oštećenja vena, a i prisutnost samog uređaja u telu pacijenta može izazvati upalu koja za posledicu ima površinski tromboflebitis.
Trudnoća
Upala površinskog venskog sistema izazvana trombom važi za najčešću vrstu venske tromboze sa kojom se trudnice suočavaju.
Ovaj problem može da se javi u završnoj fazi trudnoće (treći trimestr) ili u periodu odmah nakon porođaja, a uzrok za ovo stanje jeste taj što je, usled hormonalnih promena, krv u telu trudnice sklonija zgrušavanju. Osim toga, materica, koja se tada uvećana, vrši pritisak na venski sistem u karlici i nogama.
Prekomerna težina
Kod gojaznih osoba, noge su posebno izložene opterećenju. Usled toga, može doći do smanjenog protoka krvi u nogama, venski zidovi postaju manje elastični i tako vremenom može doći do formiranja krvnog ugruška u venama nogu.
Varikozne (proširene) vene
Kada dođe do komplikacije bolesti proširenih vena, kod pacijenata se može razviti flebitis. Flebitis je upala venskog sistema gde se ne javlja tromb, a ukoliko se ovo stanje zanemari tada se iz flebitisa razvija tromboflebitis.
Hormonska terapija
Uzimanje hormonskih terapija (oralne kontraceptivne terapije) sa sobom nosi i rizik od uticaja na koagulaciju krvi u telu. Veza između oralnih kontraceptivnih terapija i venske tromboze prvi put je dokazana 1967, a kao uzrok svemu navodi se viša koncentracija hormona estrogena u ovim terapijama.
Porodična anamneza tromboflebitisa
Genetska predispozicija igra značajnu ulogu u svim venskim bolestima tako i u slučaju ovog stanja. Ako u porodici postoji istorija tromboflebitisa ili drugih srodnih bolesti, postoji realna verovatnoća da će se ovo stanje razviti i kod potomaka.
Moždani udar
Pacijenti koji su imali moždani udar u velikom broju slučajeva imaju nešto smanjeniju pokretljivost.
O značaju fizički aktivnog života i njegovih blagodeti na zdravlje organizma često pišemo u našim blogovima i ističemo kako sedanterni način života i manja pokretljivost tela utiču negativno na protok krvi i cirkulaciju u nogama, pa se iz tog razloga otvara mogućnost za razvoj krvnog ugruška.
Životna dob
Kako starimo, naš organizam postaje sve manje otporan na raznorazna stanja, pa tako venski zidovi postaju manje elastični, češće se javljaju proširene vene, a uz njih dolazi i do verovatnoće da se razvije i površinska upala venskog sistema.
Nije retka pojava da starije osobe imaju više pridruženih bolesti (komorbiditeta), a i to može biti jedan od faktora koji će doprineti stvaraju tromba u venamam nogu.
Koji su simptomi Tromboflebitisa?
Kao i kod svake druge venske bolesti i površinsko zapaljenje venskog sistema koje izaziva tromb se razvija uz jasno ispoljene simptome.
- Pojava bola i osetljivosti – zahvaćeno područje može biti bolno na dodir i osetljivo i to su prvi simptomi koji ukazuju na ovu bolest.
- Crvenilo i oticanje – koža iznad zahvaćene vene obično je crvena i edematozna (otečena).
- Prisutan je osećaj topline – područje je toplije nego koža na drugim delovima noge.
- Tvrda i osetljiva vena – ovaj krvni sud može postati vrlo tvrd na dodir i može se osećati pod prstima kao bolno ispupčenje ispod kože nogu.
- Javlja se i viša telesna temperatura.
Kako se dijagnostikuje Tromboflebitis?
Dijagnozu ovog stanja doktor postavlja kroz različite dijagnostičke metode.
Na početku, sledi uzimanje detaljnih informacija o tegobama i simtomima koji su prisutni, kao i o porodičnoj istoriji bolesti. Nakon anamneze, lekar palpacijom pregleda problematično područje tražeći opisane simptome, dok je pacijent u stojećem stavu.
Sledeći korak je obično EHO dopler ultrazvuk. Sa ovom bezbolnom i bezbednom metodom, lekar dobija jasniju sliku o stanju krvnih sudova na nogama, drugih krvnih sudova, a na snimku se može videti i postojanje krnog ugruška.
Venogram – Venogram je test kojim se može dijagnostikovati tromboza i najčešće se koristi za dijagnostifikovanje problema u dubokim venama ili postojanje nekih drugih abnormalnosti u venama, ali može biti koristan i za diagnostifokovanje bolesti na površinskim venama u određenim situacijama.
Kako sami da prepoznamo tromboflebitis i kada zatražiti pomoć lekara?
Setite se simtpoma koje smo opisivali, kao i uzročnika ove bolesti.
Ako spadate među pojedince koji se slabo kreću, koji su imali povredu krvnih sudova, problem sa nekim tipom venske ili maligne bolesti i pritom osećate toplinu u jednom delu noge ili je u toj regiji prisutno crvenilo, bol, otok ili je čak i vena na dodir izbočenija i tvrda – konsultujte se sa lekarom.
Pojava intenzivnog bola, otoka, crvenila, temperature i problema sa disanjem jasno ukazuju da je potreban lekarski pregled. Zato, ne ignorišite ove simptome koji će se sigurno periodično javljati. Ne gubite vreme i što pre zakažite posetu doktoru za vene.
Kako se leči upala površinskih vena izazvana trombom?
Postoje metode koje pacijenti praktikuju svakodnevno, po preporuci lekara, a reč je o korišćenju obloga, kompresivnih čarapa, kao i terapije lekovima.
Topli oblozi
Pacijenti mogu koristiti i tople obologe nekoliko puta dnevno kako bi probali da na ovaj način donekle olakšaju simptome koji se javljaju. Držanje obloga na problematičnom delu noge za cilj ima smanjenje oticanja i ublažavanje osećaja bola.
Kompresivne čarape
Kada lekar preporuči nošenje kompresivnih čarapa – to za cilj ima poboljšanje cirkulacije u nogama, smanjenje oticanje i dalji rast tromba. Važno je napomenuti da izbor kopresivnih čarapa ne sme da bude samoinicijativan, već uz lekarsku saglasnost.
Korišćenje protivupalnih lekova i antibiotika
Nekada je korišćenje protivupalnih lekova i atibiotika put ka olakšanju simtoma sa kojima se pacijent javi na lekarski pregled. Ibuprogen i aspirin se mogu preporučiti za smanjenje bola, dok se lečenje infekcije drži pod kontrolom sa antibioticima.
Koje su moguće komplikacije ukoliko se ne leči upala površinskih vena izazvana trombom?
Nelečeni površinski venski sistem može dovesti do tromba u dubokim venama.
Ovo je izuzetno ozbiljno stanje zato što tokom vremena dolazi do realne mogućnosti da je pacijentov život ugrožen zbog krvnog ugruška u dubokim venama. Kada se krvni ugrušak ili njegov deo nađe u krvotoku koji vodi do pluća, može se izazvati blokada arterije i onda je neophodna hitna medicinska intervencija.
Osim ovog scenarija, zanemareni tromboflebitis može postati inficiran, što sa sobom povlači brojne tegobe – od javljanja groznice, gnojnih izlučevina do sepse, u najtežim slučajevima. I za kraj, napominjemo da je ponovno ispoljavanje bolesti i njenih simptoma više nego izvesno, a to u krajnjoj liniji šteti venske strukture i doprinosi razvoju hroničnih venskih oboljenja.
Koje su mere prevencije da se spreči Tromboflebitis?
Redovno protezanje
Za osobe koje najveći deo svog prirode posla provedu u sedećem ili stojećem stavu, korisno je osvestiti značaj pravljenja češćih pauza kako bi noge malo protegle, a krv u njima procirkulisala.
Kretanje
Stagnacija u jednom položaju nije najbolja za našu cirkulaciju, pa se zato naglašava potreba za čestim kretanjem. Odlasci u redovne šetnje pomoći će u prevenciji ove bolesti, a svakako će doprineti i opštem zdravlju organizma.
Redovna hidratacija
Stručnjaci nas savetuju da je minimalni dnevni unos vode po osobi 2l. Voda je izuzetno korisna i zdrava, a i ljudskom telu neophodna po više osnova za normalno funkcionisanje. U pogledu cirkulacije, važnost hidratacije je vrlo bitna, pa je korisno izbegavati i sve one napitke koji dehidriraju telo – kao što je prekomeran unos kafe i alkohola.
Redovno vežbanje
Zdrav stil života podrazumeva redovno vežbanje i izbalansiranu ishranu.
Ova bolest izazvana trombom se može predupreduprediti ako osoba ima naviku da redovno bude fizički aktivna; da radi vežbe, odlazi na plivanje, da se bavi biciklizmom ili jogom – zapravo, bilo kojim vidom fizičke aktivnosti. Angažovanjem tela, doprinosimo cirkulaciji u našim nogama i stvaramo manje povoljno okruženje za zapaljenje površinskih vena.
Održavanje zdrave telesne težine
Zdrav režim ishrane podrazumeva obroke koji su izbalansirani i uravnoteženi, koji u sebi imaju dovoljno vitamina, minerala, vlakana, antioksidanasa i drugih hranljivih materija. Sa druge strane, neuravnotežena ishrana koja obiluje praznim kalorijama, koja sadrži rafinisane šećere i malu količinu hranljivih materija nema dobar uticaj ni na našu kilažu, ni na zdravlje našeg organizma. Nezdrav režim ishrane doprinosi višku kilograma i gojaznosti, što sa sobom nosi dosta zdravstvenih izazova, od kojih je problem sa cirkulacijom samo jedan od njih.
Kontrola osnovnih zdravstvenih problema
Nikada više nego danas nije bio akcenat na preventivnim lekarskim pregledima.
Ovo je način da svako od nas bude siguran u svoje zdravstveno stanje, ali i prilika da se preduprede brojne zdravstvene komplikacije. Redovni kontrolni pregledi savetuju se svima, a naročito osobama koje spadaju u rizičnu grupu, kada je u pitanju mogućnost nastanka ovog stanja.
Zaključak
Površinska upala vena koju izaziva tromb nije stanje koje se sme zanemariti.
Imajući u vidu sve opisane komplikacije koje nelečeni tromboflebitis može da prouzrokuje, važno je još jednom istaći nužnost stručnog, lekarskog pregleda. Ako primetite bilo koje simptome koji su karakteristični za ovu vrstu venske bolesti, ne odlažite posetu lekaru sve i ako se simptome ublaže; znajte da će doći do recidiva, odnosno, do njihove ponovne ispoljenosti.
Ne gubite vreme na samoinicijativne tretmane, niti na preparate koji obećavaju brzo rešenje problema sa kojim se nosite godinama. Potreban vam je specijalista – flebolog koji će znati da sa sigurnošću proceni situaciju u kojoj se nalazite i koji će lečenju vaših krvnih sudova pristupiti na najbolji mogući način.
Naša klinika, Dr Dragić pacijentima nudi baš to!
Najčešće postavljena pitanja
Šta je upala površinskog venskog sistema i šta je uzrokuje?
Kako se dijagnostikuje tromboflebitis?
Da li postoji veza između tromboflebitisa i duboke venske tromboze?
Koja je razlika između površinskog i dubokog tromboflebitisa?
Da li ovo stanje može biti opasan?
Koliko često se ovo oboljenje javlja kod određenih grupa ljudi (npr. trudnice, pušači, osobe sa prekomernom telesnom težinom)?
Da li je tromboflebitis (thrombophlebitis) nasledan?
Da li se tromboflebitis može ponoviti?
Kako dugoročno upravljati tromboflebitisom i šta mogu očekivati od rezultata lečenja?
Koje su osnovne terapije za tromboflebitis?
Kako Klinika Dr Dragić može da vam pomogne?
Ako se pitate po čemu se klinika Dr Dragić izdvaja i zbog čega je lečenje venskih bolesti baš tamo najbolja opcija za pacijente – onda, za početak, znajte da je to najmodernija klinika za vensku problematiku u Evropi.
Za sada postoje tri Dr Dragić klinike – u Novom Sadu, Beogradu i Banja Luci, i svaka od njih raspolaže najmodernijim laserskim aparatom i ostalom pratećom opremom koja je neophodna za najviše uslove lečenja. Iako su locirane u tri različita grada, u svakoj klinici pacijente lično operiše hirurg za vene, Petar Dragić, najbolji svetski stručnjak za vensku problematiku. Više od 20.000 uspešno obavljenih operacija dosta govori o iskustvu i stručnosti, a činjenica da je metodologija rada doktora Dragića nadaleko prepoznata i cenjena, još više potvrđuje profesionalan i inovativan pristup u radu.
Uvođenje lasera u lečenje bolesti vena je doslovno revolucija u ovoj grani medicine, a činjenica da je upravo doktor Dragić jedan od prvih hirurga u Evropi koii je uveo laser u operativno lečenje proširenih krivnih sudova govori u prilog tome da ćete izborom naše klinike izabrati najbolju opciju za svoje lečenje.
Šta pacijenti još dobijaju odabirom naše klinike?
Ono što je specifično za rad klinike Dr Dragić jeste ličan pristup svakom pacijentu.
Kako razumemo da je stanje svakog pojedinca vrlo individualna stvar, nastojimo da lečenje svakog pacijenta prilagodimo tako da ono bude u njegovom najboljem interesu. Po pitanju lekarskog tretmana, svi zahvati se obavljaju uz podršku najnovijih tehnologija ultrazvučne kontrole. Naše klinike poseduju najnoviju lasersku sondu i još jedan izuzetno bitan aparat koji se zove Augmentirana realnost. Na ovaj način, u prlici smo da izvršimo identifikaciju čak i onih najsitnijih venica koje takođe treba da budu tretirane, ukoliko se želi najbolji učinak operacije, i kako se ne bi problem sa istom venom ponovo javljao. Ovo je izuzetno važno, jer je cilj rešiti i zdravstveni i estetski problem kod pacijenta.
Da li ste do sada imali priliku da čujete neke od intervjua ili gostovanja našeg doktora? Predlažemo da istražite njegovu biografiju i da se i sami uverite da ćete, ako odaberete kliniku Dr Dragić, biti u provereno najboljem timu koji u Srbiji (a i šire) možete izabrati!
Kontaktirajte nas i zakažite pregled već danas
Nemojte predugo čekati u nadi da će se problem rešiti sam od sebe.
Kada razumemo uticaj koji uravnotežena cirkulacija i zdrav venski sistem ima na naše zdravlje – tada smo u obavezi da učinimo sve kako bi se svaki problem u vezi bolesti naših vena rešio što pre i bez ponovnog javljanja bolesti.
Zato, znajte da svoj pregled vena na nogama možete zakazati pozivom klinike ili kroz popunjavanje kratke kontakt forme.