Da li znate da su XVI i XVII vek bili ključni za otkriće i shvatanje funkcije venskih zalistaka?
Poznati anatomi i naučnici tog vremena bavili su se izučavanjima koja su ih dovela do tada neotkrivenih spoznaja o venama, a sve je dobilo svoj puni smisao kada je William Harvey otkrio princip po kojem se vrši cirkulacija krvi u našem telu.
Da bismo bolje razumeli važnost pravilne cirkulacije, detaljno ćemo objasniti ulogu venskih zalistaka i istaći ćemo značaj funkcionalnih venskih zalistaka za zdravlje našeg venskog sistema.
Sadržaj
ToggleŠta su venski zalisci i šta je njihova uloga?
Za početak, podsetimo se toka krvi kroz naš organizam: krv sa kiseonikom iz srca putuje kroz arterije do naših tkiva, a potom se krv kroz vene iz tkiva kreće ka srcu i preusmerava se u pluća radi oksigenisanja.
Venski zalisci su zalisci koji se nalaze unutar vena i njihova funkcija je da propuste krv iz tkiva koja teče prema srcu i da onemoguće povratni tok krvi. Kako je reč o elastičnim tkivima, koja unutar vene izgledaju kao dvokrilne kapijice, zalisci se otvaraju kako bi krv iz, primera radi, nogu prošla naviše ka srcu suprotno sili gravitacije, a odmah potom se zatvaraju da se ta krv ne bi kretala u suprotnom smeru.
Kako funkcionišu venski zalisci i koji su mogući problemi?
Venski zalisci funkcionišu kao barijera dvosmernom kretanju krvi kroz vene.
Zanimljivo je to što u arterijama ne postoje zalisci koji će održavati jednosmerno kretanje krvi jer zbog jakog pritiska iz srca krv jedino i može da teče u jednom pravcu. Kod protoka krvi kroz vene to je drugačije i tu su potrebni venski zalisci kako bi protok bio adekvatan.
Šta se dešava u slučaju kada su zalisci oslabljeni i nisu dovoljno jaki da spreče krv da se vraća pod silom gravitacije?
U tom slučaju, dolazi do nakupljanja krvi u venama (naročito u stojećem ili sedećem položaju), do širenja krvnih sudova i do formiranja proširenih vena. Ukoliko se problem zanemari, lako dolazi do progresije bolesti pa se iz stadijuma proširenih vena pacijenti kroz neko vreme mogu naći u još ozbiljnijim zdravstvenim problemima poput hronične venske insuficijencije, tromboflebitisa ili duboke venske tromboze.
Koji su mogući uzroci problema sa venskim zaliscima
Kada smo pojasnili važnost koju ovi mehanizmi imaju za pravilnu cirkulaciju i zdravlje venskog sistema, objasnićemo uzročnike koji mogu uticati na njihovo slabljenje.
Trudnoća
Do pojave proširenih vena dolazi zbog oslabljene funkcije venskih zalistaka.
Tokom trudnoće, zbog brojnih hormonskih promena i povećanog lučenja progesterona koji slabi zidove krvnih sudova, povećane težine i pritiska na donje ekstremitete, postoji velika verovatnoća da će se trudnicama javiti proširene vene. Nakon porođaja, proširene vene mogu da se povuku, ali ukoliko to nije slučaj, važno je adekvatno i na vreme tretirati novonastali problem.
Gojaznost
Gojaznost udružena sa slabom fizičkom aktivnošću utiče na to da mišiće ne mogu biti adekvatan oslonac venama. Dolazi do slabljenja venskih zalistaka i oni su sve manje u stanju da samostalno obavljaju svoju primarnu funkciju i da prkose gravitaciji. Ovo je razlog zbog čega se osobama sa viškom kilograma neretko javljaju i proširene vene, naročito ako postoji genetska predispozicija za razvoj neke venske bolesti.
Genetika
Nastavljamo o genetskoj predispoziciji kao čestom uzroku. Osobe koje imaju porodičnu istoriju venskih bolesti, imaju i veliku verovatnoću da jednog dana i same obole od istog oboljenja. Verovatnoća je veća ako je reč o ženskim osobama jer su žene zbog brojnih hormonskih promena tokom i van trudnoće sklonije bolestima venskog sistema.
Dugo stajanje/sedenje
Poslovi koji podrazumevaju višesatno stajanje ili sedenje, sa sobom nose rizik od nastanka problema sa venskim zaliscima, a posledično i sa pojavom proširenih vena. Verovatnoća raste ako je reč o osobama koje nisu fizički aktivne, koje su gojazne ili imaju genetske predispozicije za ovu vrstu zdravstvenih problema.
Koji su simptomi problema sa venskim zaliscima?
Problem oslabljenih venskih zalistaka se manifestuje kroz javljanje venskih varikoziteta. Dakle, svi simptomi koje proširene vene sa sobom nose ukazuju nam na to da venski zalisci nisu bili adekvatni u obavljanju svoje funkcije. Osećaj umora u nogama, peckanja, težine, mravinjanja ili prisutnost neprijatnog pulsiranja kroz venu su neki od pokazatelja koji nam skreću pažnju na to da postoji izvestan problem koji zahteva našu reakciju.
Kako se dijagostikuju problemi sa venskim zaliscima
Po uočavanju simptoma, apelujemo na što bržu reakciju i javljanje na lekarski pregled – naročito u slučajevima kada osobe spadaju u već pomenute rizične grupe (nasledni faktor, stalno sedenje ili stajanje, gojaznost, neaktivan i nezdrav stil života).
Dijagnozu postavlja doktor za vene koji pregled započinje uzimanjem anamneze i prikupljanjem podataka koji će biti od koristi u postavljanju dijagnoze. Potom se prelazi na fizikalni pregled gde je pacijent u stojećem stavu, a lekar opaža sve vidljive simptome i pokušava da locira mesto problema, njegov uzrok i kompleksnost. Dalji tok razvoja situacije zavisi od preporuke lekara koja se temelji na osnovu zaključaka koji su se stekli tokom pregleda, a uobičajena su i razna dodatna snimanja sa ciljem postavljanja tačne i precizne dijagnoze.
Koje probleme mogu uzrokovati oštećeni i oslabljeni venski zalisci?
Proširene vene (varikozne vene)
Proširene vene su često prva ozbiljna posledica oslabljenih venskih zalistaka, čijim se slabljenjem omogućava povratak krvi u vene. Oslabljeni krvni sudovi i mišići ne daju adekvatnu potporu i dolazi do vidljivih i ispupčenih vena na nogama.
Hronična venska insuficijencija (HVI)
Kada problem sa proširenim venama napreduje, dolazi do razvoja hronične venske insuficijencije. Često je reč o bolnim stanjima u kojima je pacijentu kretanje ograničeno, a fizički simptomi u velikoj meri izraženi.
Venski čirevi (ulceracije)
Ulceracije su otvorene rane koje se javljaju zbog poodmaklog stadijuma bolesti. U ovoj fazi lečenje je dosta komplikovano jer se rane lako mogu inficirati. Zbog svega ovoga, apelujemo da se problem sa proširenim venama ne ignoriše jer zanemarivanje stanja proširenih vena i izostanak lečenja dovodi do brojnih problema koji su opasni po život.
Površinski tromboflebitis
Površinski tromboflebitis je još jedan zdravstveni problem koji nastaje usled nefunkcionalnih venskih zalistaka. Reč je o upali vena koja može dovesti do stvaranja krvnog ugruška u površinskim venama. Usled zanemarivanja ili neadekvatnog lečenja bolesti, dalji razvoj ovog stanja vodi u duboku vensku trombozu.
Duboka venska tromboza (DVT)
Kada se umesto u površinskim venama, tromb nađe u dubokim venama, tada je reč o dubokoj venskoj trombozi. Vidna otečenost i osetljivost noge prati bol i crvenilo u zahvaćenom području, a stanje je dodatno komplikovano jer postoji realna mogućnost smrtonosnog ishoda – u slučaju da se deo tromba ili ceo tromb zaglavi u krvnim sudovima pluća i tako izazove plućnu emboliju.
Kako ojačati i zaštiti venske zaliske?
Preventiva je važna i predlaže se svima jer se kroz nju predupređuju mnogi zdravstveni problemi. Ipak, ona se naročito preporučuje onima koji imaju genetsku predispoziciju za razvoj venskih bolesti.
Fizička aktivnost i vežbe za poboljšanje cirkulacije
Redovna fizička aktivnost ima brojne benefite za zdravlje i bilo koji vid fizičkog angažovanja je dobrodošao – od redovnih šetnji do vežbanja, plivanja ili trčanja. Potrebna je samo volja za doslednošću i malo slobodnog vremena. Ono što možete uvrstiti su i vežbe za poboljšanje cirkulacije ili svakodnevno odmaranje u položaju u kojem su noge izdignute iznad nivoa srca.
Ishrana koja podržava zdravlje vena
Fizička aktivnost i zdrava hrana udruženo mogu rešiti brojne zdravstvene probleme. Osim što uz pravilno izbalansiranu ishranu dobijamo više energije i bolji unutrašnji osećaj, sa dobrim izborom namirnica možemo uticati na zdravlje naših krvnih sudova. Preporuka je uvrstiti što više namirnica koje su prirodni izvor kalijuma, vitamina C i E, kao i hranu bogatu vlaknima. Neka ishrana obiluje ribom, celerom, jajima, piletinom, ćuretinom, govedinom, mahunarkama, karfiolom, paradajzom ili paprikama i cveklom, a banane, brusnice, kruške, avokado, agrumi i masline su takođe dobar izbor.
Savetuje se izbegavanje alkohola i duvanskog dima, konzervirane hrane i svih proizvoda koji sadrže nezdrave masnoće.
Nošenje kompresivnih čarapa
Kompresivne čarape daju podršku prirodnoj cirkulaciji i mogu mnogo da koriste osobama koje tokom dana provode dosta vremena u stojećem ili sedećem položaju.
Ono što je posebno važno naglasiti jeste da se odluka o nošenju kompresivnih čarapa donosi shodno preporuci lekara, jer na osnovu stanja pacijenta lekar određuje vrstu i stepen kompresije. U slučaju da se ova odluka samoinicijativno donese, pacijenti pogrešnim odabirom mogu imati više štete nego koristi.
Kako se leče venski zalisci?
Promene načina život
Zdrav životni stil je jedan od načina kojim možemo sebi doprineti po mnogo osnova. Kroz zdravu ishranu, redovnu fizičku aktivnost i eliminisanje nezdravih navika učinićemo dosta za zdravlje svojih krvnih sudova i celog organizma.
Medicinski tretmani
Lekarsko lečenje svih stanja koja nastaju usled oslabljenih venskih zalistaka je jedini put ka dugotrajnom rešenju problema. Međutim, pacijentima je korisno da imaju u vidu i različitosti u tretmanima, kako bi lakše razumeli prednosti jednog vida lečenja varikoziteta u odnosu na druge.
Evo nekih od dostupnih tretmana za lečenje bolesnih vena:
- Stripping – tradicionalna operativna procedura koja je pacijentima nekada bio jedini put ka ozdravljenju. Uz današnje napredovanje nauke, ovaj model lečenja možemo nazvati prevaziđenim jer postoji dosta načina koji su precizniji, pouzdaniji i za pacijenta manje traumatični. Klasična operacija vena podrazumeva uvođenje pacijenta u opštu anesteziju, pravljenje rezova na koži kroz koje se provlači alat za izlačenje bolesne vene. Vena se čupa iz tela, a oporavak je dugotrajan i zahteva apsolutno mirovanje pacijenta.
- Skleroterapija – metod kojim se leče paukove vene i manji varikoziteti. Za razliku od strippinga, ovaj metod je neuporedivo manje agresivan, ali ono što je slaba strana jeste nedovoljna preciznost u zahvatu. Naime, lekar ubrizgava specijalni rastvor u bolesnu venu usled čega ona kolabira i zatvori se, te se kasnije njeni ostaci apsorbuju u telo. Ono što je povod za oprez jeste činjenica da nije moguće kontrolisati agens koji se ubrizga i on može izazvati oštećenje zdravog krvnog suda ili stvaranje krvnog ugruška.
- Radiofrekventna ablacija (RFA) – metoda koja u lečenju ima fokus na radiotalasima, a cela procedura se izvodi u lokalnoj anesteziji. Radotalasima se zatvaraju oštećene vene, ali ipak ni ovde nije reč o preciznom načinu lečenja.
- Laserska operacija vena – laserski tretman varikoznih vena je najprecizniji, najbezbedniji i najsigurniji metod lečenja. Reč je o zlatnom standardu lečenja venskih bolesti koji je u potpunosti beskrvan i ne zahteva postoperativan oporavak. Procedura se sprovodi tako što pacijent prvo primi lokalnu anesteziju; nakon toga se kroz venu ubacuje tanana laserska sonda koja se ultrazvučnom kontrolom usmerava do problematičnog dela vena koji se tretira toplotnom energijom, isušuje i kasnije taj isušeni deo organizam na prirodan način razgradi i apsorbuje. Ono što ovu metodu izdvaja od drugih jeste milimetarska preciznost tretiranog područja, tačno podešena jačina lasera i apsolutno odsustvo bola. Pacijenti se osećaju opušteno, nemaju strah, niti bilo kakve ograničavajuće okolnosti za uobičajeno funkcionisanje.
Zaključak
Verujemo da je ovaj tekst doprineo boljem razumevaju značaja koji venski zalisci imaju u pravilnoj cirkulariji i da je pojasnio na koje je sve načine moguće preduprediti brojne komplikacije do kojih dolazi usled oslabljene funkcije venskih zalistaka.
Apelujemo da sve uočene simptome pratite, da blagovremeno reagujete i potražite lekarsku pomoć. Jedino tako možete biti sigurni da ćete izbeći komplikacije do kojih sigurno dolazi ako se zdravstveni problem zanemari ili leči na svoju ruku.
Najčešće postavljena pitanja
Šta uzrokuje oštećenje venskih zalistaka?
Može li se oštećenje zalistaka izlečiti bez operacije?
Kako prepoznati problem sa venskim zaliscima?
Koji su najbolji načini za prevenciju oštećenja zalistaka?
Da li proširene vene znače da imam problem sa zaliscima?
Kada je potrebna medicinska intervencija za oštećene venske zaliske?
Kako Klinika Dr Dragić može da vam pomogne?
Klinika Dr Dragić je specijalizovana klinika za savremeno lečenje vena i kapilara primenom lasera. Reč je o unapređenom metodu i inovativnom pristupu lečenju, pri kojem se pacijentu pruža efikasno rešenje problema sa venama uz najbolji estetski rezultat.
Operacije izvodi doktor Petar Dragić, osnivač klinike i jedan od najpoznatijih svetskih venskih hirurga, koji je do sada stekao kapitalno iskustvo u radu u zemlji i inostranstvu.
Svakom pacijentu se pristupa u skladu sa njegovim potrebama, a ono što je zajedničko svim pacijentima naše klinike jeste osećaj sigurnosti i opuštenosti koji imaju dok zahvat traje.
Laserske operacije vena i kapilara su precizne, bezbolne i efikasne, nakon kojih se pacijenti vraćaju svojim uobičajenim dnevnim rutinama.
Kontaktirajte nas
Ukoliko želite pouzdano rešenje za svoj problem sa venama ili kapilarima – klinika Dr Dragić je uvek na usluzi.
Kontaktirajte nas pozivom na broj klinike ili putem kontakt forme.