Da li ste čuli da se hirurški lepak koristi i za lečenje varikoznih vena? Da li ste razmišljali o upotrebi hirurškog lepka za lečenje varikoznih vena? Iako se ova metoda promoviše kao komforno i inovativno rešenje, važno je razmotriti potencijalne rizike i komplikacije koje ona nosi.
U pitanju je relativno nov pristup koji je nastao iz ideje da pacijenti imaju još veću mogućnost izbora komfornijeg lečenja, a više o samom postupku, njegovim pozitivnim i negativnim stranama, kao i o drugim metodama lečenja varikoziteta pišemo u ovom blogu.
Sadržaj
ToggleŠta je hirurški lepak i koja je njegova primena u medicini?
Hirurški lepak (endovezni adheziv ili hirurški adhezivni materijal, vezivni agens) je medicinsko sredstvo koje se koristi za zatvaranje rana i spajanje tkiva. Njegova primena u medicini je prilično široka – koristi se tokom različitih operacija i naročito je koristan u procedurama koje su minimalno invazivne i gde se smanjuje potreba za ušivanjem i ostavljanjem ožiljaka po telu pacijenta. Iako se u medicini koristi za različite operacije, njegovo uvođenje u lečenje varikoznih vena izaziva zabrinutost zbog mogućih negativnih efekata na zdravlje pacijenata. Dok se reklamira kao minimalno invazivna metoda, stvarnost je da ova tehnika može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Kako se medicinski lepak koristi u operaciji vena?
Iako se može činiti kao savremeno rešenje, upotreba hirurškog lepka u lečenju bolesnih vena nije bez značajnih nedostataka. Uprkos tvrdnjama o komforu i efikasnosti, ova metoda nosi sa sobom rizike koji ne mogu biti zanemareni. Tokom intervencije, lepak izaziva hemijsku reakciju koja zatvara venu, ali taj proces može dovesti do komplikacija kao što su stvaranje granuloma, inflamatorne reakcije, ili čak opasna embolizacija lepka.
Iako je reč o rešenju novije generacije, dosadašnje studije nisu otkrile drastično veći negativni uticaj ove metode po zdravlje pacijenata, osim što i operacija vena sa hirurškim lepkom ima neke svoje slabije strane, o kojima ćemo malo detaljnije pisati.
Operacija vena hirurškim adhezivnim materijalom izvodi se tako što se pacijentu daje lokalna anestezija nakon koje se u venu uvodi kateter preko koga se dozira hirurški adhezivni materijal. Hirurški vezivni agens uzrokuje hemijsku reakciju koja dovodi do fibroze vene, zatvarajući je trajno i preusmeravajući krv kroz zdrave vene na nozi.
Kako se izvodi operacija vena hiruškim lepkom?
Sledi ukratko objašnjenje u vezi samog toka operacije vena hirurškim lepkom.
Priprema za zahvat
Pre same operacije pacijent odlazi na lekarski pregled kako bi se doktor upoznao sa stanjem vena i procenio da li je opšte stanje pacijenta pogodno za ovu vrstu tretmana. Lekar će pregledati pacijentovu medicinsku istoriju i obaviti sve potrebne testove, a pacijent će proći kroz detaljan klinički pregled i ultrazvučnu evaluaciju krvnih sudova.
Procedura
Tokom trajanja operacije pacijent je obično pod lokalnom anestezijom.
Kroz mali rez ili punkciju, ubacuje se tanki kateter u venu koju je potrebno operisati. Endovenski vezivni agens se ubrizgava kroz kateter pod ultrazvučnim nadzorom, a dejstvo lepka zatvara venu, čineći je disfunkcionalnom. Krvotok se prirodno preusmerava na druge, zdrave vene u nozi, a tretiranu venu telo apsorbuje.
Procedura traje oko 30 do 60 minuta, u zavisnosti od stanja pacijenta i nakon nje, pacijent može odmah otići kući.
Postoperativni period
Nakon operacije, pacijent se savetuje da nosi kompresivne čarape i izbegava teške fizičke aktivnosti nekoliko dana. Većina pacijenata se vraća svojim svakodnevnim aktivnostima već sledećeg dana, tako da ova procedura ne zahteva nikakav dugotrajan oporavak.
Koji su očekivani rezultati tretmana medicinskim lepkom?
Hirurški adhezivni materijal kao tretman bolesnih vena možemo svrstati među komfornije i efikasnije metode lečenja. Ne izaziva trauma kod pacijenata, u velikom broju slučajeva metoda je efikasna i pacijenti su oslobođeni dugotrajnog postoperativnog perioda. Sve ovo dosta doprinosi bržem dolasku pacijenta do rešenja, a ako posmatramo estetsku stranu – estetski rezultati su takođe odlični jer metoda ne zahteva velike rezove ili šavove, što znači da nema vidljivih ožiljaka.
Kada poredimo ovu metodu sa skleroterapijom – ova metoda je naročito korisna za pacijente sa alergijama na sklerozirajuće agense, ali i za one koji su iskusili nedovoljno dobre rezultate sa drugim, tradicionalnijim tretmanima.
Međutim, iako se na osnovu do sada račenog, može činiti kado dobro rešenje, upotreba hirurškog lepka u lečenju bolesnih vena ima niz nedostataka koje svakako treba uzeti u obzir pre nego što se odlučite na ovu vrstu terapije vena. Pored glavne prednosti koja se ogleda u tome da ova vrsta trermana ne ostavlja velike ožiljke, često se dešava da tretirane vene postanu disfunkcionalne, a krvotok se preusmerava na druge vene koje takođe mogu postati problematične. Takođe, postoji realan rizik da ova metoda ne pruži trajno rešenje, naročito kod pacijenata sa većim varikozitetima.
Koji su nedostaci i faktori rizika operacije vena medicinskim lepkom?
Osim dobrih strana, da li hirurški lepak za operaciju vena ima slabe strane? Svakao da ima, a nabrojaćemo neke:
Veći trošak
Jedan od glavnih nedostataka tretmana medicinskim endovenksim adhezivom je njegov veći trošak u poređenju sa tradicionalnim metodama lečenja proširenih vena i drugih bolesti vena, kao što su skleroterapija ili tradicionalna operacija vena. Razlog zbog čega je cena tretmana vena na ovaj način znatno viša od pomenutih metoda je zbog specijalizovanih materijala i tehnologija koje su potrebne za izvođenje zahvata. Nažalost, cena često predstavlja prepreku za mnoge pacijente, pa se iz tog razloga opredeljuju za neke druge tretmane koji su pristupačniji i poedjedanko il čak i efikasniji (poput laserske operacije vena).
Rizik od alergijskih reakcija
Može doći do alergijskih reakcija na materijale korišćene u medicinskom lepku. U tom slučaju, alergijske reakcije se obično manifestuju kao crvenilo, otok, osip, a moguće su i ozbiljnije reakcije. Ozbiljniji slučajevi su kada pacijentov organizam u tolikoj meri odbacuje aplikovano strano delo da je neophodno sprovesti hiruršku intervenciju gde se pravi veliki rez i odstranjuje ubrizgan adhezivni materijal. Uz hirurški adhezivni materijal odstranjuje se i deo tkiva koji je u neposrednoj blizini mesta rađenog zahvata, što dodatno komplikuje oporavak.
Iz ovog razloga je važno da pacijenti budu svesni potencijalnog rizika i da prijave bilo kakve simptome koji se uoče.
Rizik od mogućih komplikacija (stvaranje granuloma, inflamantorne reakcija ili embolizacija lepka)
Upotreba medicinskog lepka nosi sa sobom određene rizike komplikacija, uključujući stvaranje granuloma, inflamatorne reakcije ili čak embolizaciju lepka.
Granulomi su mali čvorići tkiva koji se mogu formirati kao reakcija na strano telo u organizmu koje ne može biti prihvaćeno na adekvatan način. Inflamatorne reakcije mogu uzrokovati bol i nelagodnost, dok embolizacija lepka predstavlja ozbiljnu komplikaciju gde endovenski adheziv može ući u krvotok i izazvati blokadu krvnih sudova.
Ove komplikacije mogu izazvati dugoročne zdravstvene probleme, uključujući bol, nelagodnost, i potrebu za dodatnim medicinskim intervencijama. Granulomi i inflamatorne reakcije mogu postati hronični problemi, dok embolizacija lepka može biti potencijalno fatalna.
Ako se jave, svi navedeni rizici mogu zahtevati dodatne medicinske intervencije kako bi se osiguralo dobro zdravstveno stanje pacijenta.
Upitna efikasnost za veće vene
Iako je hirurški adhezivn imaterijal za operaciju vena jedan od efikasnijih načina za lečenje, za mnoge pacijente njegova efikasnost može biti upitna kada je reč o većim varikozitetima. U slučajevima gde su vene značajno proširene ili anatomski kompleksne, medicinski – hirurški vezivni agens možda neće pružiti trajno rešenje. Tada je pametnije izabrati laserske intervencije za uklanjanje problematičnih vena kao metodu koja je u svakoj prilici efikasno rešenje.
Koje su alternativne metode lečenja proširenih vena medicinskom lepku?
Hirurški adhezivni materijal za operaciju vena je samo jedan od danas dostupnih tretmana namenjenih za lečenje venskih bolesti i za, konkretno, proširene vene. Evo nekih metoda kojima se pacijenti okreću.
Kompresivne metode
Nošenje kompresivnih čarapa ili neki drugi vid bandažiranja pacijentima olakšava podnošenje simptoma proširenih vena tako što poboljšava cirkulaciju krvi u nogama. Ove čarape vrše pritisak na noge, pomažući venama da pravilno funkcionišu, pa se tako može umanjiti nekadašnji otok ili se zahvaljujući kompresivnim čarapama lakše podnosi dan koji podrazumeva višesatno stajanje.
Radiofrekventna ablacija
Ova metoda podrazumeva korišćenje radiotalasa za zatvaranje bolesne vene i preusmeravanje krvotoka u zdrave vene. Po završetku tretmana, tretirana vena se razlaže u organizmu i on je apsorbuje prirodnim putem.
Striping
Ovo je tradicionalna metoda uklanjanja proširenih vena koja je pre dvadesetak godina bila dobro rešenje za pacijente jer tada nije postojao komforniji, sigurniji i manje bolan postupak.
Tretman vena na ovaj način sprovodi se tako što se naprave rezovi duž bolesne vene koja se potom izvlači iz noge pacijenta. Nakon intervencije, pacijente očekuje dug postoperativni oporavak i u obavezi su da previjaju rane od operacije.
Flebektormija
Pored stripinga, postoji još jedna hirurška intervencija na venama koja se zove flebektomija. Ova metoda uključuje rezove na koži i vađenje problematične – proširene vene iz noge pacijenta uz pomoć specijalnog alata koji na vrhu ima kuku.
Postupak je za pacijenta, baš kao i striping, stresan i prati ga bolan oporavak tokom kojeg pacijent treba da miruje.
Laserska ablacija
Ako je od svih trenutno dostupnih tehnika lečenja venskih bolesti potrebno izdvojiti samo jednu koja je po svim osnovama superiorna – onda je to laserska operacija vena (laserska ablacija).
Bez obzira da li je reč o zdravstvenom ili samo estetskom problemu, ovaj postupak ima najviši stepen efikasnosti i zbog toga važi za revolucionarno rešenje kada je venska problematika u pitanju, a pogotovo ako je reč o problemu kao što su proširene vene. Zahvat je apsolutno bezbedan za pacijenta, a kako laser odlikuje njegova milimetarska preciznost – ne dolazi do oštećenje okolnih tkiva niti se javlja bilo kakav oblik neželjenog dejstva.
Laserska operacija vena na nogama vrši se tako što se u venu ubaci tanka laserska sonda koja se uz ultrazvučnu kontrolu sprovede deo problematičnog dela vena koji se primenom toplotne energije isuši. Isušene delove pacijentov organizam na prirodan način razradi i apsorbuje. Pacijent nakon zahvata odlazi kući, a oslobođen je previjanja i bolnog postoperativnog oporavka.
Upravo je ovo tenika koja se koristi u našoj klinici za lečenje bolesti vena. U nastavku sledi i komparacija laserske operacije sa intervencijom u kojoj se koristi hirurški adhezivni materijal.
Uporedni prikaz prednosti laserske operacije vena nad tretmanom medicinskim lepkom
Proširene vene predstavljaju uobičajen problem koji zahteva adekvatnu terapiju kako bi se poboljšalo zdravlje i kvalitet života pacijenata. Dve popularne metode za zbrinjavanje ovog stanja su laserska operacija vena i tretman medicinskim adhezivni materijalom. Ovaj prikaz će istaknuti ključne prednosti laserske operacije u odnosu na intervenciju medicinskim lepkom, pružajući uvid u efikasnost, trajanje oporavka, rizike i dugoročne rezultate obe metode.
Opšti podaci | Laserska operacija | Operacija hirurškim lepkom |
Trajanje intervencije | 30 minuta | 30-60 minuta |
Anestezija | Lokalna | Lokalna |
Odlazak kući | Odmah | Odmah |
Rezovi, ožiljci, otoci i bolnost | Nema | Nema |
Vraćanje na posao | Sutradan | Sutradan |
% javljanja novih vena (recidiv u periodu od 10 godina) | 25% pacijenata | 30% pacijenata |
Rizik komplikacija intervencije (duboka venska tromboza) | 0,4% pacijenata | 0,5% pacijenata |
Intervencija praćena kontrolom ultrazvuka | Da | Da |
Kao što vidite, obe metode spadaju među minimalno invazivne, inovativne i praktične, ali postoje neki segmenti u kojima je laserska operacija vena ipak efikasnija. Trajanje intervencije je kraće i procenat javljanja novih vena je manji. Osim toga, laserska ablacija je preciznija i nosi manje rizika od komplikacija.
Zaključak
Iako hirurški lepak za operaciju vena spada među inovativne metode zato što nudi mnoge prednosti za pacijenta – važno je biti svestan potencijalnih rizika i komplikacija ove metode.
Ako je dobrobit pacijenta glavni kriterijum za odabir tretmana lečanja, onda je svakako preporuka da to bude laserski tretman za proširene vene. Najviši stepen preciznosti, bezbolan i beskrvan postupak, kao i odsustvo bilo koje vrste rizika od komplikacija ovu metodu čini idealnom za efikasno lečenje.
Najčešće postavljana pitanja
Šta je tretman medicinskim lepkom?
Ko su idealni kandidati za tretman medicinskim lepkom?
Koliko tretmana obično treba za postizanje rezultata?
Da li tretman medicinskim lepkom boli?
Koliko traje oporavak nakon tretmana medicinskim lepkom?
Koje su najčešće komplikacije i neželjeni efekti tretmana medicinskim lepkom?
Da li su rezultati operacije vena hirurškim lepkom trajni?
Da li je tretman medicinskim lepkom bezbedan?
Kako klinika Dr Dragić može da vam pomogne?
Izborom klinike Dr Dragić kao mesta na kome će lečiti svoje vene – pacijenti su izabrali stručnost, sigurnost i pouzdanost u rezultate.
Dugi niz godina je doktor Dragić usavršavao tehniku laserskog tretmana vena. U potrazi za novim saznanjima bio je učesnik brojnih simponzijuma u svojoj struci širom sveta, a kao venski hirurg, obavio je više od 20000 operacija (što je ujedno i najveći broj laserskih operacija na svetu od strane jednog hirurga) iza kojih su ostali perfekti rezultati).
U lečenju koristimo naprednu metodu i najmodernije aparate koji omogućavaju izuzetnu preciznost u radu. Zato je danas klinika Dragić najmoderniji centar za lečenje venskih bolesti u Evropi, a svi naši pacijenti dolaskom na pregled imaju sigurnost u pronalazak rešenja koje će jednom za sva vremena rešiti njihov problem.
Kontaktirajte nas
Ako želite da još detaljnije čujete zašto je laserski tretman vena zlatni standard među metodama za lečenje bolesti vena i kapilara, i ako se dvoumite da li je to tehnika za vas – javite nam se. Imaćete priliku da se konsultujete sa našim timom koji će vas detaljno informisati i uputiti u sve što vas zanima.