Hronična venska insuficijencija: Simptomi, uzroci i lečenje

Da li znate koliko je stanje hronične venske insuficijencije alarmantno i na koji način se ono može lečiti?

Sledi tekst sa sažetim i korisnim informacijama na temu hronične venske insuficijencije koji će sigurno pomoći svima onima koji se (potencijalno) nose sa ovom vrstom venske bolesti ili imaju neku blisku osoba sa ovim zdravstvenim problemom.

Sadržaj

Šta je hronična venska insuficijencija?

Hronična venska insuficijencija je venska bolest u kojoj je duže vreme narušeno pravilno funkcionisanje venskog sistema. Usled smanjene funkcije venskih zalistaka, dolazi do vraćanja venske krvi i venskih zastoja, uz stalno povećanje venskog pritiska. Kao posledica svega navedenog, može doći do formiranja tromba u dubokim venama, a zbog tromba u dubokim venama i tromboflebitisa javlja se i hronična venska insuficijencija.

Reč je o ozbiljnom stanju koje zahteva stručan lekarski pregled i pristup, a svako zanemarivanje bolesti ili neadekvatno lečenje dovodi do progresije i još većih komplikacija po zdravlje pacijenta.

Koja je razlika između venske insuficijencije i hronične venske insuficijencije?

Vensku insuficijenciju karakteriše stanje koje je teže od proširenih vena, ali koje se (najčešće) javlja iz istog razloga kao i varikozne vene – zbog nemogućnosti efikasnog povratnog toka krvi iz nogu u srce. 

Ukoliko se bolest ne tretira na adekvatan način, nakon nekog vremena dolazi do progresivnog venskog zastoja koji je karakterističan za hroničnu vensku insuficijenciju. Tada je pacijent izložen brojnim komplikacijama, od nastanka venskih ulkusa i potencijalnih infekcija zbog otvorenih rana do plućne embolije koja može imati fatalni ishod.

Zašto se javlja hronična venska insuficijencija?

Hronična venska insuficijencija može da se razvije usled više faktora. Često ti faktori mogu delovati i udruženo, ali ono što je suštinski uzrok jeste narušeno funkcionisanje rada venskog sistema – krv ne može efikasno da se vraća ka srcu što vodi do zastoja krvi u venama nogu i povećanju vaskularnog pritiska. Isto tako, hroničnoj venskoj insuficijenciji su podložnije osobe u čijim porodicama postoji istorija venskih bolesti, a naročito ženski članovi imaju veliki rizik od razvoja varikoziteta. Isto tako, kod pacijenata koji su imali tromb u dubokim venama može da se razvije i hronična venska insuficijencija, jer postoji realna mogućnost da krvni ugrušak oštetiti vene ili venske zalistke. 

Kada neko od opisanih stanja udružimo sa nezdravom ishranom, nedovoljnom fizičkom aktivnošću i svakodnevnim višesatnim sedenjem ili stajanjem – tada postoji je i rizik od nastanka hronične venske insuficijencije veći.

Koji su simptomi hronične venske insuficijencije?

Simptomi hronične venske insuficijencije ispoljavaju se koncentrisani u području nogu kroz različite nelagodne senzacije i vidljive promene na koži. 

Pacijenti mogu osetiti bol ili nelagodno peckanje i pulsiranje u nogama koje tokom dana postaje sve intenzivnije. Naglašavamo da treba imati na umu da je sama pojava bola dovoljan znak da postoje izvesni problemi vezani za venski sistem jer zdrave vene ne bole. Shodno tome, savetujemo pacijentima da blagovremeno reaguju ukoliko osete bol u venama na nogama. 

Dodatni signali koji ukazuju na to da postoji hronična venska insuficijencija jesu oticanje stopala, gležnjeva i listova, kao i osećaj težine u nogama koji postaje sve više izražen nakon višesatnog stajanja ili sedenja. Što se tiče vidljivih promena, osim otoka, na nogama su jasno izražene proširene vene, a česte su i promene u boji i kvalitetu kože – koža u zahvaćenoj regiji postaje suva, oštećena i osetljiva, a moguća je pojava i svraba. Isto tako, pacijenti mogu osećati i grčeve u nogama koji često remete san.

Kako se dijagnostikuje hronična venska insuficijencija?

Fizički pregled

Prvi korak na putu do dijagnoze jeste lekarski pregled. Na fizičkom pregledu flebolog (lekar za vene) uzima anamnezu i detaljno proverava stanje u kojem se nalaze vene pacijenta. Tom prilikom zapaža sve vidljive simptome varikoznih vena i palpiranjem vena dodatno procenjuje signale stagnacije venske krvi. 

Osim ovog početnog pregleda, flebologu su za tačnu dijagnozu potrebni i dodatni dijagnostički testovi, na koje se pacijent šalje shodno mišljenju lekara.

Dopler ultrazvuk

Pregled dopler ultrazvukom je jedna od često korišćenih metoda koja se koristi pri postavci dijagnoze kada je u pitanju hronična venska insuficijencija. Kroz rezultate ovog testa dobijaju se detaljni uvidi u funkcionisanje venskog sistema i vidljiva su sva mesta u venama na kojima dolazi do povratkog toga krvi. Test je bezbedan, bezbolan i od pacijenata ne zahteva nikakvu prethodnu pripremu.

Venografija

Venografija pruža najjasniji snimak vena kojim se uočavaju sve prisutne abnormalnosti u njima. U pitanju je rendgenski snimak protoka krvi kroz vene koji podrazumeva ubrizgavanje specijalnog sredstva u venu. Kako je reč o vrlo preciznom testiranju, venografija se za postavljanje dijagnoze koristi u slučajevima kada ultrazvuk ne obezbedi dovoljno informacija.

Kako se leči hronična venska insuficijencija?

Hronična venska insuficijencija je stanje koje u velikoj meri narušava kvalitet života, pa treba imati u vidu da se ova bolest ne sme zanemariti, već se preporučuje obraćanje stručnjaku za vene nakon uočavanja jasnih simptoma koji ukazuju na neadekvatno funkcionisanje venskog sistema. 

Izlečenje pacijenta zahteva sveobuhvatan pristup, a evo i šta se u praksi u tu svrhu najčešće preporučuje.

Promena životnih navika

Kako bi se dao doprinos izlečenju hronične venske insuficijencije, pacijentima sa nezdravim načinom života lekari savetuju promenu životnih navika. To podrazumeva da je važno voditi računa o telesnoj težini i izbalansiranoj, zdravoj ishrani, da se praktikuje redovno kretanje i fizička aktivnost, kao i da se izbegava konzumiranje alkohola i cigareta. Sve navedeno ima za cilj brigu o stanju krvnih sudova i jačanje mišića, kako bi se poboljšala cirkulacija i smanjio pritisak u venama nogu.

Lekovi sa flebotomičnim i vazoprotektivnim dejstvom

Lekovi koji mogu biti uključeni u terapiju lečenja hronične venske insuficijencije služe za ublažavanje simptoma koje ovo stanje sa sobom nosi. Njima nije moguće menjati vensku strukturu, niti je moguće u potpunosti izlečiti ovu vrstu bolesti, ali baš kao što je to slučaj sa zdravim životnim navikama ili sa upotrebom kompresivnih čarapa – može se doprineti značajnom olakšanju pacijenta. Ova vrsta lekova sa flebotomičnim i vazoprotektivnim dejstvom doprinosi boljem tonusu vena i pozitivno utiče na zaštitu krvnih sudova, smanjujući oticanje u nogama i bol.

Nošenje elastičnih-kompresivnih čarapa

Upotreba kompresivnih čarapa je još jedan način da se progresija hronične venske insuficijencije (donekle) drži pod kontrolom. Svakodnevno nošenje kompresivnih čarapa doprinosi boljoj cirkulaciji u donjim ekstremitetima i značajno olakšava da krv kroz vene što prirodnije cirkuliše. 

Ono što je posebno važno kod korišćenja kompresivnih čarapa jeste da se one ne biraju samoinicijativno od strane pacijenta, već da njihovu upotrebu preporuči doktor. Na osnovu pacijentovog stanja, lekar određuje vrstu kompresivnih čarapa i adekvatan stepen kompresije. Uz lekarsko usmeravanje eliminiše se mogućnost da kompresija ne bude adekvatna i da pacijent ima više štete nego koristi.

Detaljna nega kože

Osobe koje imaju hroničnu vensku insuficijenciju, vrlo često primečuju i izvesne promene na koži nogu. Koža u problematičnoj regiji je suva, vrlo osetljiva i sklona upalama, ekcemima i ulkusima (otvorenim ranama). Pacijentima se preporučuje posvećenije negovanje kože hidratantnim i emolijentnim kremama kojima se koža umiruje, hidrida i obnavlja.

Hirurške intervencije (u težim slučajevima)

Uticanje na stukture vena moguće je hirurškim intervencijama. 

Operacije vena su rešenje koje direktno utiče na bolesnu venu, a u zavisnosti od preporuke lekara i pacijentovog izbora vrši se neka od dostupnih hirurških intervencija. Osim tradicionalne operacije vena, danas se primenjuju zahvati kao što je operacija vodenom parom, radiofrekventna ablacija ili mikroflebektomija, ali ono što je za pacijenta najmanje traumatična procedura sa najefikasnijim rezultatom jeste endovenozna laserska terapija – laserska operacija vena.

Laserska operacija je postupak koji se obavlja specijalnim, medicinskim laserom koji deluje isključivo na bolesni deo vene, bez oštećenja okolnog tkiva – poređenja radi, kod standarnih operacija preciznost je u nekoliko centimetara, dok se laserom postiže milimetarska preciznost. Osim toga, ovo je minimalno invazivna metoda, a uz to je i najnaprednija metoda kojom se danas mogu lečiti venske bolesti.

Koji su rizici ako se hronična venska insuficijencija ne leči?

Progresija simptoma

Ukoliko ne dobija adekvatan lekarski tretman, svaka venska bolest će napredovati i dodatno komplikovati zdravstveno stanje pacijenta. U slučaju hronične venske insuficijencije, koja je sama po sebi već dovoljno složeno stanje, odlaganje posete lekaru ili samostalno ili neadekvatno lečenje može dovesti do još većih komplikacija.

Hiperpigmentacija i promene na koži

Hiperpigmentacija i druge naglašene promene na koži su samo neki od simptoma koji se jave kada se razvije hronična venska insuficijencija. Ako se ova bolest zanemari, ove promene na koži postaju još više izražene i kod pacijenata narušavaju izgled nogu, ali i ukazuju na progresiju prisutne venske bolesti koja može dovesti do ozbiljnih komplikacija.

Venski ulkusi

Jedan vid komplikacija koji nastaje usled zanemarene hronične venske insuficijencije jesu venski ulkusi. Reč je o otvorenim ranama u predelu nogu gde se bolest primarno razvila, a nastali su kao posledica ozbiljno narušene cirkulacije usled koje zahvaćeno tkivo nije bilo dovoljno ishranjeno. Postojanje venskih ulkusa zahteva vrlo pažljivo lečenje jer lako mogu dovesti do razvoja infekcije.

Infekcije

Nelečena hronična venska insuficijencija može dovesti do infekcije. Infekcije nastaju zbog zaraženih venskih ulkusa ili ekcema, a posledice neadekvantog pristupa u lečenju ove komplikacije mogu biti dalekosežne. 

Povećan rizik od hroničnog bola

Kada se izlečenju hronične venske insuficijencije ne pristupi blagovremeno i na adekvatan način, tada se pacijenti nose sa sve ozbiljnijim stanjima. Često je prisutan bol koji dodatno otežava već narušen kvalitet života, pa je ovo još jedan od razloga zašto je važno na vreme potražiti stručnu lekarsku pomoć.

Kako sprečiti pojavu hronične venske insuficijencije?

U osnovi skoro svih komplikacija vezanih za venske bolesti jeste nepravilan rad venskog sistema usled narušene cirkulacije. 

Kako ovo preduprediti?

Redovno vežbanje

Često čujemo da je fizička aktivnost izuzetno važna za naše fizičko i psihičko stanje. Kako angažovanjem fizičkog tela možemo preduprediti brojne bolesti i tegobe, tako možemo da utičemo i na bolju cirkulaciju. Lagane šetnje, vožnja bicikla, plivanje, vežbanje ili rekreativno bavljenje sportom pomaže u održavanju pravilne i rasterećenije cirkulacije, a fizička aktivnost je naročito korisna kod osoba koje zbog prirode posla provode vreme u višesatnom sedećem ili stojećem položaju. 

Održavanje zdrave telesne težine

Osim fizičke aktivnosti, pravilna ishrana isto tako doprinosi našem opštem zdravlju. Kada gojaznost uzme maha, tada je svaki organ pod potencijalnim rizikom, a naročito su opasne kardiovaskularne bolesti. Tada često dolazi do taloženja masnoće u krvnim sudovima, do velikog opterećenja na krvne sudove i do javljanja varikoziteta koji dalje mogu prerasti u vrlo ozbiljna i opasna stanja.

Izbegavanje dugotrajnog stajanja ili sedenja

Iako je mnogima priroda posla vezana za višesatni stojeći ili sedeći položaj, važno je razumeti koliko je za zdravlje venskog sistema važno što češće biti u pokretu i na taj način pokrenuti cirkulaciju. U meri koja je moguća, potrebno je izbegavati dugotrajno stajanje i sedenje, praviti što češće pauze i pridržavati se svih saveta koji doprinose održavanju zdravlja kompletnog venskog sistema. 

Nošenje kompresivnih čarapa

U konsultaciji sa doktorom, pacijenti skloni razvoju bolesti vena mogu preventivno korisiti kompresivne čarape. U tekstu smo već naglasiti zašto je važno da odabir i upotreba kompresivnih čarapa bude pod nadzorom lekara, pa nijedna kupovina ovog proizvoda ne bi trebala da prođe bez konsultacije sa stručnjakom.

Zaključak

Kao što vidite, hronična venska insuficijencija može izazvati dosta ozbiljnih i komplikovanih stanja. Svako blagovremeno obraćanje lekaru preduprediće mnoge izazove, tako da ne treba zanemaritivati simptome i očekivati da se sami povuku. Vremenom, postaće sve intenzivniji, a to je signal koji treba ozbiljno shvatiti i u što kraćem periodu obratiti se stručnjaku za vene. 

Ne zaboravite da izbor adekvatnog lekara direktno utiče na rezultat lečenja, pa uvek birajte samo najbolje stručnjake za vene kako biste bili što sigurniji u izlečenje, bez ponovnog ispoljavanja problema.

Najčešće postavljena pitanja

Šta je hronična venska insuficijencija?

U pitanju je vrsta venske bolesti koja se javlja zbog prisustva tromba u dubokim venama i tromboflebitisa, a srž njenog problema jeste dugoročno narušeno funkcionisanje venskog sistema.

Koje su opcije liječenja za hroničnu vensku insuficijenciju?

Bolest se može kontrolisati specijalnim lekovima, zdravim životnim navikama, korišćenjem kompresivnih čarapa, a izlečenje je moguće operativnim zahvatom.

Da li je hronična venska insuficijencija nasledna?

S obzirom da se radi o venskoj bolesti, veće šanse za njen razvoj imaju osobe koje u svojoj porodici imaju istoriju venskih bolesti.

Koji specijalisti se bave hroničnom venskom insuficijencijom?

Stručnjaci kojima se pacijenti mogu obratiti su flebolog – specijalista za bolesti vena i vaskularni hirurg koji obavlja operacije vena i kapilara.

Da li postoje prirodni ili alternativni tretmani za hroničnu vensku insuficijenciju?

Ne postoji prirodan ili alternativan tretman kojim se može izlečiti ovo stanje. Može se uticati na umanjenje simptoma – smanjenje oticanja, bola i sl.

Kako trudnoća utiče na hroničnu vensku insuficijenciju?

Usled povećanog pritiska na vene u nogama i brojnih hormonskih promena, trudnoća može doprineti još većem progresu hronične venske insuficijencije.

Da li se hronična venska insuficijencija može lečiti laserom?

Da, hronična venksa insuficijencija može da se izleči primenom endrovenozne laserske terapije (EVLT).

Kako centar za savremeno lečenje vena Dr Dragić može da vam pomogne?

U klinici Dr Dragić vrše se operacije vena i kapilara po najunapređenijoj metodi – upotrebom lasera i prateće opreme najnovije generacije. Reč je o klinici koja važi za najmoderniju kliniku za lečenje venske problematike u Evropi, a operacije izvodi doktor Dragić, venski hirurg sa bogatim iskustvom u ovoj oblasti.

Doktor Petar Dragić je izveo više od 20000 uspešnih operacija, a poznat je po tome što je bio jedini doktor u Evropi koji je uveo laser u operativno lečenje proširenih vena. Zahvaljujući stručnosti i unapređenoj tehnici lečenja, koja se osim u klinici Dr Dragić primenjuje još u dve klinike u Americi, svojim pacijentima možemo pružiti najkomfornije lečenje svih bolesti vena sa dokazano najnižom stopom recidiva.

Kontaktirajte nas i zakažite pregled već danas

Ako želite da se dodatno informišete o toku lečenja u našoj klinici možete da nas kontaktirate pozivom na broj telefona ili nam se možete obratiti popunjavanjem kontakt forme.

Ne dozvolite da vreme radi protiv vas – javite nam se i predupredite brojne potencijalne komplikacije.