Bolesti vena na nogama

Ovaj blog posvećujemo temi koja obrađuje sve bolesti vena na nogama. 

Pišemo se ciljem davanja što sažetijih odgovora na najčešće nedoumice sa kojima se susreću svi ljudi koji imaju neki vid venskog oboljenja ili koji se u svom ličnom iskustvu do sada nisu susreli sa bolestima vena, ali u njihovoj porodici postoje problemi sa bolestima vena. 

Verujemo da razumevanje uzroka pojave bolesti vena na nogama, prepoznavanje simptoma i shvatanje važnosti blagovremene reakcije može da predupredi mnogo komplikacija do kojih dolazi usled zapostavljanja i nelečenja bolesti u njenim početnim stadijumima.

Sadržaj

Šta su bolesti vena na nogama?

Bolesti vena na nogama podrazumevaju različite vrste poremećaja u radu nekog segmenta venskog sistema. Obično je reč o varikoznim (proširenim) venama, venskoj i hroničnoj venkoj insuficijenciji, površinskoj upali vena, tromboflebitisu, dubokoj venskoj trombozi i stvaranju venskih ulkusa. 

Pacijenti koji se nose sa nekim vidom venske bolesti ne brinu samo o estetici svojih nogu. 

Mnogi osećaju zabrinutost zbog mogućnosti komplikacija, a svi žele da pronađu rešenja koja će im omogućiti da se oslobode simptoma sa kojima se svakodnevno susreću.

Koji su uzroci i faktori rizika nastanka bolesti vena?

Kada se razumeju uzroci koji dovode do nastanka neke od bolesti vena, tada je lakše prepoznati i simptome koji se jave. Za početak, navodimo neke od najčešćim uzroka koji utiču na razvoj bolesti vena na donjim ekstremitetima. 

Genetika

Genetski faktor je jedan od najvećih uzročnika rizika koji utiče na razvoj nekog od oblika venske bolesti. Ovo znači da postoji velika mogućnost da se osobe koje u svojoj porodici već imaju istrojiju venskih bolesti nose sa istim tim problemom. 

Starost

Prvo ćemo naglasiti da od venskih bolesti ne oboljevaju isključivo starije osobe. Bolesti vena nogu javljaju se i kod mlađih, kao i kod starijih osoba. Ono što je činjenica jeste da se sa godinama rizik od razvoja bolesti povećava samo iz razloga što starenjem dolazi do slabljenja venskih zidova i zalizaka.

Pol

Baš kao što je slučaj sa genetikom, tako je i po pitanju pola statistika na strani žena. Rađene su brojne studije koje su dokazale da se kod ženskog pola u većem procentu razvijaju bolesti vena, nego što je to slučaj kod muškaraca. Smatra se da su žene sklonije venskim bolestima zbog hormonskih promena kojima su tokom života izložene (mesečni ciklusi, menopauza), kao i zbog trudnoće i korišćenja hormonskih terapija.

Trudnoća

Trudnoća je period života svake žene kada su hormonske promene još više izraženije. 

Usled njih, dolazi do povišenog nivoa pojedinih hormona, kao i do povećanog volumena krvi u telu, pa sve to u velikoj meri opterećuje venski sistem, posebno vesnski sistem donjih ekstremiteta. 

Stil života

Za uravnoteženo funkcionisanje našeg organizma, važno je da se što zdravije hranimo, da vodimo računa o kilaži i da smo fizički aktivni.  Osobe koje imaju prekomernu težinu, koje se ne kreću i pritom imaju još neke nezdrave navike kao što je pušenje ili prekomerno konzumiranje alkohola – velika je verovatnoća da će venski sistem pretrpeti neki vid posledica. 

Zanimanje

Poslovi koji podrazumevaju višesatno stajanje ili sedenje, tokom godina, mogu dovesti do bolesti vena. Ovo je prouzrokovano time što je cirkulacija donekle u disbalansu, pa da bi se mogućnost pojave proširenih vena ili nekog ozbiljnijeg stanja umanjila, osoba sa takvim zanimanjima se posebno preporučuje redovna fizička aktivnost.

Koji su simptomi bolesti vena na nogama?

Simptomi koji prate venske bolesti su različiti i variraju od onih blaže uočljivih do izrazito naglašenih. 

U nastavku opisujemo simptome bolesti vena na donjim ekstremitetima, zahvaljujući kojima ćete moći da shvatite da je vreme da zakažete pregled kod doktora za vene.

Vidljive promene na koži

Prvi signal koji ukazuje na obolelost venskog sistema jeste vidljiv na našoj koži.

Vene koje su obolele su jasno izražene, često su izbočene ispod kože, a boja im je u nijansama tamnoplave ili tamnoljubičaste. Pored toga, česta je pojava suve kože koja se ljušti ili peruta.

Bol i nelagodnost

U početnom stadijumu oboljenja vena ne oseća se bol.  Vene ne bole sve dok ne dođe do izvesne progresije bolesti. Pojava boli, osećaja peckanja, mravinjanja ili utrnulosti, uz vizuelno izražene promene na donjim ekstremitetima, signalizira da je vreme za posetu lekaru. 

Otečenost nogu

Pojava otoka u predelu potkolenica ili gležnjeva je jasan simptom koji nedvosmisleno ukazuje na određene promene. Važno je ne zapostavljati simptome i što pre se javiti doktoru za vene koji predlaže dalji tok lečenja.

Težina i umor u nogama

Često osobe koje imaju problem sa varikozitetima vena na kraju dana u nogama imaju osećaj težine, a neretko se javljaju i grčevi u nogama tokom sna. 

Promene u boji kože 

Isto tako, na donjim ekstremitetima se može javiti i promena boje na mestu gde se nalazi problematična vena. Ovo je izazvanom krvarenjem u okolnoj regiji, pa se uočavanje izmenjene boje kože na nozi smatra dodatnim simptomom koji skreće pažnju na postojanje nekog oblika bolesti vena donjim ekstremitetima.

Čirevi i rane

Kada se jave rane na nogama kao posledica venske bolesti – to je pouzdan signal da se venska bolest razvila, da je napredovala i da su sada prisutne komplikacije koje otežavaju lečenje. 

Otvorene rane po nogama usled venskih problema ukazuju na to da su svi pređašnji simptomi zanemarivani duže vreme i da se od početnih faza bolest nije tretirala na adekvatan i profesionalan način.

Koje vrste bolesti vena na nogama razlikujemo?

Varikozne (proširene) vene

Proširene ili varikozne vene su najčešći problem u vezi sa bolestima krvnih sudova. Javljaju se kao posledica slabih ili oštećenih venskih zalizaka koji zadržavaju krv u ovim krivnim sudovima, umesto da obezbede njen protok nazad ka srcu. Varikozne vene su vrlo izražene po nogama, ispupčene su i obično imaju tamnoplavu boju. 

Uzroci i faktori rizika

Genetika je ključni faktor da se pojave proširene vene, pa osobe s porodičnom istorijom ovih problema imaju veći rizik od njihovog razvoja.

Simptomi

Kao simptomi koji prate pojavu varikoznih vena, javlja se uočljivost bolesne vene na nozi, osećaj težine u nogama, oticanje, svrab, mravinjanje i grčevi. Simptomi se mogu javiti u blažoj ili izraženijoj formi, a sve u zavisnosti od stepena razvoja oboljenja. Tako, primera radi, u početnim fazama proširene vene ne bole. Bol je prisutan kasnije, kada dođe do progresije bolesti.

Dijagnostika i lečenje

Dijagnozu i lečenje proširenih vena bi trebalo da sprovede specijalista koji je usko stručan za lečenje obolelih vena. Proces lečenja započinje pregledom nakon kojeg doktor preporuči najefikasniji tretman. 

Moguće komplikacije

Kada se bolest proširenih vena zapostavi, tada dolazi do stanja koja dodatno komplikuju proces lečenja. Ako se u početnim stadijumima bolesti ne pristupi na adekvatan način, tada su moguće upale površinskih vena, duboka venska tromboza ili pak i hronična venska insuficijencija.

Za više informacija o ovj temi, posetite naš blog članak Proširene (varikozne) vene

Hronična venska insuficijencija

Nakon što se kod pacijenata javlja konstana upala koja zahvata površinske vene i duboka venska tromboza, posledično, može doći i do nastanka hronične venske insuficijencije. 

Uzroci i faktori rizika

Reč je o progresivnom venskom zastoju do kojeg je došlo usled postojanja konstantnog visokog pritiska u venskom sistemu. 

Simptomi

Simptomi hronične venske insuficijencije odnose se na velika oticanja i bolove koji obuzimaju noge. Uz to, pacijenti se žale na trnjenje i na javljanje osećaja teških nogu, ali u težim slučajevima dolazi do otvaranja rana koje izuzetno teško zarastaju.

Dijagnostika i lečenje

Dijagnozu hronične venske insuficijencije postavlja lekar kliničkim pregledom i dopler ultrazvukom, dok lečenje treba da prati date lekarske upute i predložene metode. 

Moguće komplikacije

Usled ovog ozbiljnog zdravstvenog stanja, moguć je nastanak infekcije, trajni edem, kao i otežan proces izlečenja.

Flebitis (upala vena)

Flebitis je stanje koje nastaje kada dođe do upale venskog zida. Može doći do upale površinskih vena (površinski flebitis) ali isto tako može se razviti i upala dubokih, većih vena i tada se razvija duboki flebitis. 

Uzroci i faktori rizika

Ova venska bolest razvija se usled više faktora, a to je postojanje varikoznih vena, korišćenje intravenoznih katetera, druge povrede vene ili vena, kao i duži vremenski period u kom osoba provede nepokretna.

Simptomi

Na pojavu ovog stanja može ukazivati crvenilo i oticanje u zahvaćenom području. Takođe, nije strana ni pojava bola ili osećaja topline i težine.

Dijagnostika i lečenje

Dijagnoza flebitisa se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, dopler ultrazvuka i laboratorijskih analiza. Lečenje se sprovodi pod strogim nadzorom lekara i može da uključuje lekove za umanjenje bola i upale, nošenje kompresivnih čarapa, korišćenje antibiotika ili terapije za smanjenje krvnih ugrušaka.

Moguće komplikacije

Ako se flebitis ne leči blagovremeno i adekvatno – moguće je da će doći do različitih infekcija koje dodatno otežavaju proces lečenja. Jedna od tih komplikacija jeste stvaranje ugruška koji može putovati kroz krvotok pluća i na taj način uzrokovati plućnu emoboliju, koja je jedno životno ugrožavajuće stanje.

Tromboflebitis

U slučaju kada je upala površinskih vena na donjim ekstremitetima povezana sa stvaranjem ugruška, odnosno tromba, tada se to stanje naziva tromboflebitis.

Uzroci i faktori rizika

Nastanak tromboflebitisa može početi od svih već navedenih uzroka nastanka flebitisa, a kao pridruženi faktori nastanku tromboze može da doprinese poremećaj zgrušavanja krvi kod pacijenta, ili stagnacija krvi usled hirurških zahvata, kao i upotreba oralnih kontraceptiva.

Simptomi

Površinski tromboflebitis se često manifestuje kao crvena, bolna, tvrda regija duž problematične površinske vene. Kada je reč o razvoju dubokog tromboflebitisa, simptomi mogu biti ozbiljniji i tada se može javiti oticanje cele noge, duboki bol, osećaj težine u nozi i promena boje kože.

Dijagnostika i lečenje

Lekar palpacijom problematične regije može utvrditi da postoji formiran krvni ugrušak unutar vene. Naredni koraci odnose se na preciznije metode kojima se utvrđuje na precizniji način stepen prisutnog oštećenja.

Moguće komplikacije

Nelečeni tromboflebitis može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su embolija, posttrombotski sindrom, infekcije, oštećenje vena i ponovna tromboza.

Duboka venska tromboza (DVT)

Duboka venska tromboza je stanje kada se krvni ugrušak (tromb) formira u dubokim venama donjih ekstremiteta. Mesto gde se nalazi tromb pravi razliku između venske tromboze i duboke venske tromboze, a upravo to i izdvaja duboku vensku trombozu kao komplikovanije i po život opasnije stanje. 

Uzroci i faktori rizika

Duboka venska tromboza je ozbiljan zdravstveni problem zato što ugrušak može kroz krvotok da stigne do pluća i da izazove plućnu emboliju –  što može biti smrtonosno. 

Dugotrajno ležanje usled bolesti ili zbog hirurške intervencije smanjuje protok krvi i može da izazove stvaranje ugruška. Takođe, ozbiljne povrede vena (posebno nakon agresivnih hirurških tretmana) mogu doprineti razvoju ove bolesti, a šanse da se bolest razvije su veće kod pacijenata koji su već imali neku vrstu maligniteta ili oboljenje srca, kao i kod onih pacijenata koji u svojoj porodici već imaju istoriju ove venske bolesti. Isto tako, ovo stanje u većoj meri može da pogađa pogađa starije i gojaznije osobe.

Simptomi

Simptomi koji se vezuju za duboku vensku trombozu su bol, toplina, crvenilo i oticanje u zahvaćenoj regiji noge. Pacijenti bol koji se javlja često opisuju kao grčeve ili neprijatan osećaj koji se prvobitno javlja u listu i koji se obično intenzivira pri hodanju ili stajanju. U nekim slučajevima, ovo vensko oboljenje može biti asimptomatsko, što znači da pacijenti ne osećaju nikakve simptome, ali stanje može i dalje izazvati ozbiljne komplikacije ako se ne leči.

Dijagnostika i lečenje

Izbor metoda lečenja duboke venske tromboze zavisi od stanja u kojem se pacijent nalazi i od stepena progresije njegove bolesti. Lekar može preporučiti uzimanje antikoagulacionih lekova, intravensku primenu herapina, tromboliznu terapiju ili operaciju.

Moguće komplikacije

Već smo pomenuli emobiliju pluća koja može imati fatalan ishod. Osim nje, postoje i druge komplikacije kao prateći efekti lečenja duboke venske tromboze – pojava unutrašnjeg krvarenja koje može nastati kao neželjeno dejstvo antikoagulanata, a isto tako, može doći do pojave otoka i bola u donjim ekstremitetima zbog oštećenih vena što je poznato i kao posttrombotski sindrom.

Venski ulkusi

Pojava venskih ulkusa označava izuzetno ozbiljan problem. Reč je o otvorenim ranama na donjim ekstremitetima koje se (između ostalog) javljaju i kao posledica hronične venske insuficijencije, gde je dugotrajni zastoj krvi u venama doveo do oštećenja tkiva. 

Uzroci i faktori rizika

Usled prisutnosti tromba u dubokim venama, kao i zbog hronične venske insuficijencije može doći do razvoja venskog ulkusa. Genetika i u ovom slučaju igra veoma značajnu ulogu, a kao pridruženi faktori koji povećavaju šansu za nastanak ovog stanja jesu kontinuirano i dugotrajno stajanje, nedovoljna fizička aktivnost, mehaničke povrede vene i prekomerna telesna težina. 

Simptomi

Venski ulkusi se u svojim početnim fazama javljaju kao manje rane koje se na koži nogu jave spontano. Moguće je da su nogu otečene i da koža u toj regiji zategnuta i zadebljana, a isto tako se često javlja i promena boje kože.

Dijagnostika i lečenje

Dijagnoza venskih ulkusa se postavlja kliničkim pregledom gde lekar procenjuje izgled i lokalizaciju rana, kao i prateće simptome koji su prisutni. U zavisnosti od stepena kritičnosti stanja bira se i tretman, a on može podrazumevati čišćenje, tretiranje i previjanje rana, upotrebu antibiotika kako bi se sprečile infekcije ili hirurške intervencije. 

Moguće komplikacije

Moguće komplikacije ako se ne leče venski ulkusi uključuju infekcije, produženo zacjeljivanje rana, razvoj gangrene, te u težim slučajevima čak i potrebu za amputacijom zahvaćenog ekstremiteta. Stoga je važno pravovremeno započeti adekvatan tretman kako bi se izbegle ove potencijalno ozbiljne posledice.

Kako se dijagnostikuju bolesti vena na nogama?

Da bi se precizno dijagnostikovale bolesti vena na donjim ekstremitetima, neophodan je sveobuhvatan lekarski pristup koji podrazumeva više metoda za što precizniju sliku zdravstvenog stanja pacijenta. 

Sve počinje sa pregledom tokom kojeg lekar procenjuje simptome i uzima detaljnu anamnezu i interesuje se za porodične istorije bolesti, prethodne operacije i povrede pacijenta kao i životne navike.

Nakon ovakvog početnog preglada i u zavisnosti od zatečenog stanja, lekar upućuje na dalje dijagnostičke metode kao što je dopler ultrazvuk i visokonapredne dijagnostićke metode koje pružaju detaljniji uvid u  stanje venskog sistema i koje pomažu u identifikaciji problema koji nisu vidljivi drugim metodama.

Kada posetiti lekara zbog problema sa venama na nogama?

Odlazak na pregled je ono što treba da usledi nakon uočenih prviih simptoma koji ukazuju na neku od venskih oboljenja na donjim eksremitetima. To znači da je reagovanje potrebno ako se javi više nego inače izražena vena na donjim ekstremitetima koju prati trnjenje, mravinjanje ili ukočenost. Isto tako, ako se posle dugotrajnog sedenja ili stajanja javi utrnulost ili bol praćen osećajem težine i umora u nogama, kao i otečenost – nikako nije mudro zanemarivati ove jasne znake koji ukazuju na postojanje nekog vida disfunkcionalnosti u radu venskog sistema. 

Kako se leče bolesti vena na nogama?

Lečenje bolesti vena na ndonjim estremitetima obuhvata različite pristupe, u zavisnosti od težine i tipa bolesti. Tretmane možemo svrstati u dve kategorije: konzervativni ili medicinski.

Konzervativni tretmani

Šta sve možemo svrstati među konzervativne metode lečenja kada su u pitanju vene?

Nošenje kompresivnih čarapa

Kopresivne čarape preporučuju se kao dopunski tretman za lečenje mnogih venskih bolesti, dok se mogu koristiti i kao prvi tretman kada je bolest vena u razvojnoj fazi. One pomažu u smanjenju otečenosti, bolova i nelagodnosti tako što poboljšavaju protok krvi kroz vene.

Promene u načinu života (ishrana, vežbanje)

Zdrav životni stil dosta doprinosi opštem zdravstvenom stanju. Redovna fizička aktivnost poput vežbanja, hodanja, plivanja ili bilo koja druga aktivnost može značajno da poboljša cirkulaciju krvi i da predupredi sve probleme u vezi sa bolestima vena. Fizička aktivnost je posebno korisna kada je reč o osobama čije zanimanje podrazumeva višesatno stajanje ili sedenje, jer je u tom slučaju cirkulacija donekle sputana. 

Kada je reč o ishrani – ona bi trebala da bude pravilno izbalansirana i sa što manje rafinisanih šećera. Ishrana bogata vlaknima, vitaminima, antioksidansima, hranom sa niskim sadržajem soli i zasićenih masti blagotvorno deluje na zdravlje našeg venskog sistema.

Lekovi (venotonici)

Venotonici su lekovi koji se koriste sa ciljem olakšanja pojedinih tegoba venskih bolesti. Na tržištu postoji veliki izbor lekova koji se sa ovom svrhom prodaju.

Medicinski i hirurški tretmani

Skleroterapija

Skleroterapija je procedura koja se koristi za lečenje manjih varikoznih vena i paukovih vena. Postupak se sprovodi tako što lekar ubrizgava specijalni rastvor ili penasti agens direktno u zahvaćenu venu, što izaziva njeno kolabiranje i zatvaranje. Vremenom, vena se apsorbuje u telo i nestaje. 

Moguće su alergijske reakcije na sredstvo koje se koristi u ovom postupku, a najveći nedostatak je nemogućnost kontrole ubrizganog sredstva u krvotok pacijenta. Kada dospe u krvotok, sredstvo može da ošteti zdrav krvni sud ili da izazove stvaranje krvnog ugruška.

Radiofrekventna ablacija (RFA)

Ovo je metoda koja se zasniva na upotrebi radiotalasa i koja svoje uporište ima u zatvaranju oštećenih vena, čime se izbegava agresivniji pristup lečenju. Sa druge strane, ono što je za radiofrekventnu ablaciju karakteristično, a važi za jedan od benefita, jeste činjenica da se ovaj zahvat izvodi u lokalnoj, a ne opštoj anesteziji. 

Kada je reč o slabijim stranama ove metode, one se odnose na činjenicu da ova metoda (kao i sve do sada opisane) nije pouzdan i najsigurni izbor za pacijenta, ali nažalost, zbog svoje finansijske dostupnosti.

Klasična operacija vena (stripping)

Lečenje obolelih vena na nogama na tradicionalan način podrazumeva operaciju klasičnom striping metodom. Reč je postupku koji je bio dobro rešenje nekada, kada nije postojalo boljih, pouzdanijih, preciznijih i za pacijenta manje traumatizovanih alternativa. 

Danas, ovo je vrlo agresivan pristup lečenju bolesti vena, koji kod pacijenata izaziva apsolutno opravdan strah zbog toga kako ovaj zahvat izgleda. Naime, pacijent se uvodi u opštu anesteziju. Operacija se izvodi tako što se kroz rezove na koži nogu izvlače i kidaju/čupaju bolesne vene.

Ovaj metod, možemo reći, je danas prevaziđen. Ukoliko želite da saznate više o ovom tretmanu  našem blogu posvećenom ovom tretmanu obolelih vena. 

Mikroflebektomija

Ova metoda lečenja kada su u pitanju obolele vene je često dodatak tradicionalnoj operaciji vena i obično se izvodi na već tretiranim krvnim sudovima. Ovo je daleko manje invazivan metod lečenja u odnosu na striping, ali se i ovde prave rezovi na koži i ovakvo lečenje se sprovodi u slučaju saniranja površinskih vena.

Laserska terapija (EVLT)

Laserska operacija vena ne važi bez razloga za zlatni standard u lečenju bolesti vena nogu. 

Ovaj tretman sa sobom nosi brojne benefite, od kojih ćemo preciznost izdvojiti kao jedan od važnijih prednosti. Naime, laser može sa milimetarskom preciznošću da leči bolesnu venu, a ceo proces je apsolutno siguran, bezbolan, bezbedan i komforan za pacijenta. 

Kako izgleda jedna laserska operacija vena?

Laserska operacija počinje tako što pacijent primi lokalnu anesteziju. U venu se ubacuje tanana laserska sonda koja se uz usmerava ultrazvučnom kontrolom do dela vene koji je potrebno tretirati. Na problematičan deo vene deluje toplotna energija tako što se bolesni deo vene isušuje, a to kasnije naše telo na prirodan način razgradi i apsorbuje. 

Na ovaj način, problem koje uzrokuju problematične vene se rešava efikasno i bez ikakvih negativnih posledica po pacijenta. Nakon zahvata koji traje od pola sata do sat, pacijenti se vraćaju svojoj kući i već sutradan su slobodni da nastave sa svim svojim uobičajenim aktivnostima. Kako ne postoji postooperativni oporavak, nema ni neprijatnih posledica operacije – bez ožiljaka, previjanja i bola. 

Posebno ističemo najvažnije prednosti za pacijenta kod laserske operacije, jer upravo ovaj način lečenja bolesti vena na donjim ekstremitetima je moguć u našoj klinici. Posedujemo najnoviju lasersku sondu i najnovije tehnologije ultrazvučne kontrole. 

Kako odabrati pravi tretman za bolesti vena na nogama?

S ozbirom na bogato iskustvo koje klinika Dr Dragić ima, smatramo da smo merodavni da izrazimo mišljenje koje u sam vrh stavlja lasersku operaciju vena. Bolesne vene zahtevaju pristup koji je jedinstven za svakog pacijenta i koji počiva na visokoj preciznosti, kako bi se tretirana vene u potpunosti zalečile i kako se problem više ne bi vraćao. 

Kroz opisanu komparaciju metoda za izlečenje venskih bolesti možete jasno videti šta je to što pacijent dobija iz svake metode, a svaka dodatna informisanost na temu učinkovitosti laserske operacije govorila bi u prilog ovome što smo naveli. 

Tako da, ako je dobrobit pacijenta najvažnija stvar – onda izbor svakako treba da bude laserska operacija vena. 

Ne treba smetnuti sa uma važnost stručnog mišljenja doktora koji je usko specijalizovan za vensku problematiku. Njegov pristup lečenju je na daleko višem i profesionalnijem nivou od bilo kojih drugih alternativa, pa je savet za sve pacijente da se dobro informišu pre odabira mesta gde će potražiti pomoć za bolesne vene. 

Prevencija – Kako sprečiti pojavu bolesti vena na nogama?

Na koje sve načine možete pomoći sebi kada imate problematične vene?

Redovno kretanje i vežbanje

Budite fizički aktivni. Shodno svojim preferencijama, izaberite da li će to biti redovno vežbanje, odlasci u šetnju, pilates, joga, biciklizam ili neki drugi oblik fizičke aktivnosti. 

Nošenje kompresivnih čarapa

Kompresivne čarape mogu pomoći u poboljšanju cirkulacije, ali ovde je važno znati da se njihov odabir ne vrši samostalno, već uz konsultaciju sa stručnim licem. 

Održavanje zdrave telesne težine

Uz redovnu fizičku aktivnost, izbalansirana ishrana je osnova zdravog načina života. Kada svom organizmu kroz ishranu damo sve korisne materije koju su neophodne za njegovo pravilno funkcionisanje, tada sebi činimo neizmerno veliku uslugu. 

Izbegavanje dugotrajnog stajanja ili sedenja

Bilo bi korisno kada bi svi oni kojima opis posla podrazumeva dugotrajno stajanje ili sedenje mogli da prave što češće pauze. Generalno, trebalo bi izbegavati višesatno sedenje i stajanje, ali, ako to ipak nije moguće, onda je redovna fizička aktivnost korisna praksa koja će dobro uticati na opterećenu cirkulaciju vaših nogu.

Izbegavanje pušenja

Konkretno, nikotin i supstance koje se nalaze u cigaretama sužavaju krvne sudove, a to posledično vodi ka slabljenju zidova vena i venskih zalizaka što se manifestuje kroz zastoj u vraćanju krvi iz donjih ekstremiteta ka srcu. Na ovaj način dolazi do pojave proširenih vena.

Saveti za svakodnevnu brigu o venama na nogama

Briga o venama na donjim estremitetima zahteva svakodnevnu pažnju i promene životnih navika koje možemo kontrolisati, za razliku od genetike, pola i starosti koje su neizbežne. Uključivanje redovne fizičke aktivnosti, zdrave ishrane i izbegavanje nezdravih navika kao što su pušenje i prekomeran unos alkohola može značajno poboljšati stanje. Takođe je važno redovno se hidrirati, nositi udobnu obuću i koristiti hladne obloge radi bolje cirkulacije. Redovne lekarske kontrole su ključne kako bi se pravovremeno reagovalo i sprečile moguće komplikacije venskih bolesti.

Zaključak

Zdrave vene su izuzetno važne. 

Ovo nije pitanje samo estetike, već i našeg zdravstvenog stanja koje može biti itekako ugroženo ako zanemarimo sve simptome koji nam ukazuju da se kod nas razvija neki vid bolesti vena.

Skladno funkcionisanje venskog sistema je ono što nam je neophodno da bismo mi bili funkcionalni, i da bismo živeli i radili bez ikakvih smetnji i tegoba. 

Zato, još jednom napominjemo da je obraćanje stručnjaku za bolesti vena prvi i jedini ispravan korak u izlečenju, jer će svaka druga akcija samo potrošiti vreme i novac, a rezultat neće ispuniti očekivanja koja imate. 

Da biste bili sigurni da će problem koji imate biti efikasno rešen i da vam neće više stvarati glavobolje – pažljivo birajte kome ćete se obratiti.

Najčešće postavljena pitanja

Koji su faktori rizika za razvoj bolesti vena?

Prvi i najveći faktor rizka jeste genetika. Nakon genetike, sledi pol (jer žene imaju veću predispoziciju za razvoj neke od venskih bolesti), stil života, kao i godine starosti jer se elastičnost vena tokom godina sve više smanjuje.

Koji su najčešći simptomi bolesti vena na nogama?

Izražene proširene vene koje su jako naglašene i upečatljive, zatim pojava pigmentacije kože, oticanja, trnjenja i mravinjanja. U stadijumu kada bolest vena na donjim ekstremitetima uzme maha, javlja se bol, ograničena mobilnost pacijenta, kao i stvaranje rana koje sporo zarastaju, zbog toga jako treba voditi da vene budu zdrave.

Kako se razlikuju varikozne vene od drugih vrsta bolesti vena?

Varikozne (proširene) vene su bolest vena koja je u stadijumu gde se još uvek nisu razvije ozbiljnije komplikacije i koja je kao takva jednostavnija i lakša za lečenje. Venska insuficijencija, hronična vensa insuficijencija, upala površinskih vena, duboka venska tromboza i venski ulkusi su stanja koja su dosta komplikovanija i čije je lečenje složenije.

Da li su bolesti vena nasledne?

Genetika ima veliki uticaj na mogućnost razvoja venskih bolesti. Ako su u porodici prisutni članovi sa nekim oblikom bolesti vena – velika je verovatnoća da će se i potomci (najverovatnije ženski) nositi sa istim problemom.

Kako se preventivno brinuti o zdravlju vena na nogama?

Izbegavanje višesatnog stajanja i sedenja, redovna fizička aktivnost, pravilna ishrana koja ne vodi u gojaznost i odsustvo nezdravih navika (pušenje i prekomerna količina alkohola) mogu doprineti da se preduprede komplikacije u vezi bolesti vena. Isto tako, pomno praćenje promena na venama i blagovremno javljanje lekaru po uočavanju simptoma o kojima smo pisali sprečiće veće zdravstvene komplikacije.

Kako Klinika Dr Dragić može da pomogne?

Sama činjenica da klinika Dr Dragić pruža visokostručnu uslugu i individualan pristup svakom svom pacijentu govori mnogo o lečenju koji naši pacijenti ovde imaju. 

Po stručnom, a ne subjektivnom mišljenju, klinika Dr Dragić je najmodernija klinika za vensku problematiku u Evropi. 

Osnivač klinike je doktor Petar Dragić, venski hirurg koji je do sada izveo više od 20.000 uspešnih operacija i koji je zbog svoje stručnosti cenjen ne samo u našoj zemlji, već i u inostranstvu.  Svaku operaciju obavlja lično doktor Petar, uz svoj tim iskusnih specijalista koji sve zahvate vrše sa najkvalitetnijim laserom i pratećom opremom. Ovo je razlog zašto je baš svaki pacijent biti u potpunosti siguran da dobija uslugu najvišeg mogućeg stepena. U prilog tome jeste i činjenica da se pacijenti u našoj klinici leče inovatinom procedurom koja za bolesti vena pruža rešenje i po zdravstvenom i po estetskom pitanju. Metod lečenja je toliko unapređen da je vraćanje bolesti na već tretiranim krvnim sudovima sveden na minimum, što znači da u praksi gotovo i ne postoji. 

Međutim, da li je laser sa kojim se izvode tretmani jedini razlog zbog kojeg su laserske operacije u našoj klinici uspešne? 

Nije. Kombinacija znanja i veštine doktora, njegovo iskustvo i stručnost u pristupu, kao i naravno, vrhunska tehnologija kojom rukuje jesu ono što doprinosi tome da naši pacijenti nakon svakog tretmana budu zadovoljni.

Izborom klinike Dr Dragić, pacijenti za svoje bolesti vena na nogama dobijaju bezbedno, bezbolno i efikasno rešenje, koje od njih neće zahtevati postoperativni oporavak.

Zakažite Vaš pregled kod Dr Dragića već danas

Ako želite da za svoj zdravstveni problem pronađete najbolje rešenje – naša klinika je uvek na usluzi. 
Možete nas kontaktirati putem kontakt forme ili pozivom na broj klinike.