Po navodima sa sajta National Library od Medicine procenjuje se da oko do 73% stanovništva na globalnom nivou ima problem sa proširenim venama.
Kako se veliki broj ljudi nosi sa nekim od oblika venskih bolesti, ne čudi ni činjenica da postoji više metoda za njihovo lečenje. Neke su više, a neke manje efikasne, a ovaj tekst će pojasniti malo detaljnije flebektomiju – jednu od metoda za lečenje varikoziteta.
Sadržaj
ToggleŠta je flebektomija?
Flebektomija je hirurški postupak koji se koristi za uklanjanje proširenih (varikoznih) vena. Ovaj zahvat se obično izvodi na venama koje su jasno vidljive ispod kože i koje uzrokuju bol, nelagodnost i za pacijente stvaraju estetske probleme. Ovaj postupak može da se izvodi samostalno ili u kombinaciji sa drugim tretmanima za lečenje varikoznih vena.
Kako se izvodi flebektormija?
Priprema za zahvat
Na samom početku, lekar obavlja pregled pacijenta i u skladu sa potrebama, upućuje ga na različite analize kako bi se što detaljnije utvrdilo zdravstveno stanje pacijenta. Nakon toga, lekar je u obavezi da pacijenta detaljno uputi u ceo postupak izvođenja ovog tretmana i da predoči sve moguće komlikacije i rizike koje ovaj zahvat sa sobom nosi. Neposredno pred zakazanu operaciju, moguće je da će pacijent biti posavetovan da pauzira uzimati određene lekove.
Procedura
Ova hirurška procedura se obično izvodi pod lokalnom anestezijom. Odvija se tako što se obeleže vene koje je potrebno ukloniit, a zatim se prelazi na njihovo uklanjanje (izvlačenje iz tela) deo po deo kroz napravljene rezove na koži nogu. Izvlačenje obolelih vena vrši se uz pomoć alata koji na svom vrhu ima kuku, kako bi oboleli krvni sud mogao lakše da se uhvati i odstrani.
Postoperativni period
Po završetku operacije, noga pacijenta se umotava u kompresijski zavoj, a u postoperativnom periodu pacijent je u obavezi da nosi kompresivne čarape kako bi se smanjio otok i podržala cirkulacija.
Većina pacijenata može se vratiti manje zahtevenim aktivnostima aktivnostima kroz nekoliko dana, ali se savetuje izbegavanje teških fizičkih aktivnosti i dugotrajnog stajanja tokom prvih nekoliko nedelja.
Koje su prednosti i očekivani rezultati ove operacije vena?
Ono što možemo podvesti pod olakšavajuću okolnost kada je ova operacija u pitanju jeste činjenica da se postupak obično izvodi pod lokalnom, a ne opštom anestezijom. Takođe, iako je reč o hirurškoj intervenciji, kod pacijenta nakon izvršene flebektomije postoperativni oporavak je donekle lakši i kraći.
Koji su rizici i ograničenja flebektomije za tretman varikozieta na venama?
Moguća infekcija
Infekcija se može javiti kao komplikacija nakon ove hirurške procedure. Simptomi infekcije uključuju crvenilo, bol, otok i povišenu temperaturu na mestu zahvata. Do infekcije obično dolazi ukoliko rezovi nisu pravilno održavani ili ako bakterije uđu u telo tokom operacije. U slučaju pojave simptoma infekcije – važno je obraćanje lekaru u što kraćem periodu.
Krvarenje
Krvarenje se može javiti tokom ili nakon operacije zbog oštećenja krvnih sudova. U većini slučajeva, krvarenje se može kontrolisati kompresivnim zavojima, međutim, ono može biti ozbiljnije i zahtevati dodatne medicinske intervencije.
Ožiljci
Rezovi napravljeni tokom ove operacije obično ostavljaju ožiljke. Međutim, kod nekih pacijenata, ožiljci mogu biti više izraženi i vidljivi. Ovo zavisi od individualne reakcije kože na traumu, kao i od tehnike koju koristi hirurg.
Hematomi
Hematomi, odnosno modrice, ubrajaju se u uobičajene posledice flebektomije. Oni se obično povlače sami od sebe za nekoliko nedelja, a nastaju tako što krv curi iz oštećenih krvnih sudova u okolna tkiva, pa se na taj način stvaraju modrice. Iako je većina hematoma bezopasna i nestaje s vremenom, razvoj velikih ili bolnih hematoma pacijentima stvara dodatne izazove.
Bol i nelagodnost
Pacijenti često osećaju nelagodnost ili bol na mestima gde su napravljeni rezovi ili uklonjene vene. Ove senzacije su obično privremene i mogu se smanjiti korišćenjem hladnih obloga, elevacijom nogu i uzimanjem propisanih lekova.
Oštećenje živaca
Tokom ope operacije može doći do oštećenja živaca što posledično izaziva trnjenje ili peckanje u tretiranom području. Razlog zbog kojeg se ovo dešava jeste taj što su nervi oštećeni tokom uklanjanja vena. Većina oštećenja nerava je privremena i za njihov oporavak je potrebno nekoliko meseci, ali ponekad oštećenje može biti i trajno.
Recidiv proširenih vena
Flebektomija nije procedura koja je u potpunosti efikasna. Ovo znači da su velike šanse za to da dođe do ponovnog problema sa proširenim venama, što je za pacijenta vrlo frustrirajuće iskustvo.
Koje su alternativne metode lečenja varikoziteta na venama osim flebektomije?
Kompresivne metode
Preporuka za nošenje kompresivnih čarapa obično je jedan od predloga koji se daje tokom lečenja varikoznih vena. Korišćenje ovih čarapa i bandaže može olakšati dosta simptoma koje varikozne vene sa sobom nose i često se koriste u kombinaciji sa drugim tretmanima.
Radiofrekventna ablacija
Ova metoda je manje bolna i ima kraći period oporavka u poređenju sa tradicionalnim hirurškim metodama.
Radiofrekventna ablacija koristi radiofrekventnu energiju za zagrevanje i zatvaranje proširenih vena. Sprovodi se tako što kroz napravljene rezove lekar uvodi kateter u venu i primenjuje radiofrekventnu energiju koja uzrokuje kolaps i zatvaranje vene.
Skleroterapija
Skleroterapija je metoda koja uključuje injekciju sklerozantne supstance direktno u proširene vene. Ova supstanca iritira unutrašnjost vene, uzrokujući da se ona zatvori i na kraju resorbuje od strane tela. Pojava modrica, hiperpigmentacija, ožiljci i mogućnost za upalu površinskih vena su samo deo onoga što se ubraja među slabe strane ove metode.
Klasicna Hirurška operacija – Striping
Striping ili klasična operacija je najtraumatičniji metod lečenja. Zahvat se izvodi tako što se kroz umetnutu sondu u nozi pacijenta vena vezuje i zajedno sa sondom izvlači napolje. Ovakav postupak čupanja vena je opravdano stresan za pacijente i razumljivo je što kod svih izaziva strah i odbojnost ka ovakvom načinu tretmanu. Srećom, postoje i inovativnija rešenja koja su daleko komfornija, bezbolna, sigurnija i efikasnija za pacijenta. Više o ovom zahvatu možete pročitati na našem blogu: Striping.
Laserska ablacija
Kada govorimo o inovativnim rešenjima za lečenje venskih bolesti – tada mislimo na lasersku operaciju vena.
Ovim zahvatom efikasno se rešavaju zdravstveni i estetski problemi, a procedura je minimalno invazivna, beskrvna i bezbolna. Na nozi pacijenta pravi se sićušan rez kroz koji se u pomoć male igle ubacuje tanana laserska sonda. Doktor uz ultrazvučnu kontrolu dovodi sondu do vene koja treba da se tretira i proizvodi onoliko količinu energije koja je potrebna da se bolesni deo vene isuši. Isušeni delovi pretvaraju se u tanke, fibrozne vrpce koje naš organizam apsorbuje na prirodan način.
Uporedni prikaz prednosti laserskog tretmana nad flebektomijom
Opšti podaci | Laserska operacija | Flebektomija |
Trajanje intervencije | 30 minuta | 30-60 minuta |
Anestezija | Lokalna | Lokalna |
Odlazak kući | Odmah | Odmah |
Rezovi, ožiljci, otoci i bolnost | Nema ili minimalno | Minimalni rezovi, mogući otoci i bolnost |
Vraćanje na posao | Sutradan | 1-2 dana |
% javljanja novih vena (recidiva u periodu od 10 godina) | 25% pacijenata | 20-30% pacijenata |
Rizik komplikacija intervencije (duboka venska tromboza) | 0,1-0,4% pacijenata | 0,1-0,4% pacijenata |
Intervencija praćena kontrolom ultrazvuka | Da | Da |
Iako na pogled slični rezultati, svakako da postoje razlike. Laserska operacija nudi manje invazivnu opciju sa bržim oporavkom i minimalnim postoperativnim bolom, dok flebektomija pruža direktno uklanjanje zahvaćenih vena sa sličnim procentom recidiva. Ali s obzirom na sve prednosti u pogledu brzine oporavka, manje bolnosti, manjeg rizika od infekcija i minimalnih ožiljaka usled laserske operacije, prednost bi dali ovoj metodi. Još jedna prednost je to što zbog prirode uklanjanje vena kroz rezove, pre bi se odlučili na laserski tretman. Takođe, kod flebektomije, zbog fizičkog uklanjanja vena kroz rezove može se malo povećati rizik od komplikacija.
Zaključak
Nadamo se da smo ovim tekstom uspeli da na jednostavan način objasnimo sve ono što je važno da svaki pacijent zna o flebektomiji, kako bi imao priliku da razmotri baš svaki njen aspekt.
Verujemo da je informisanost za sve nas ključna, pa ako razmišljate o odabiru baš ove procedure – još jednom razmotrite sve ono što flebektomija podrazumeva i obavezno se detaljno informišite iz svih raspoloživih izvora.
Odluka o načinu lečenja je vrlo važna, a kako nam je dobrobit pacijenata uvek na prvom mestu, mi ćemo vam dati svoj doprinos kroz sadržaj koji će vam pomoći da steknete neke nove uvide i da za sebe izaberete ono što je najbolje.
Najčešće postavljana pitanja
Šta je flebektomija?
Koliko tretmana obično treba za postizanje rezultata?
Da li flebektomija boli?
Koliko traje oporavak nakon flebektomije?
Koji su neželjeni efekti flebektomije?
Da li su rezultati flebektomije trajni?
Kako Klinika Dr Dragić može da vam pomogne?
Klinika Dr Dragić, kao vodeća klinika u Evropi za lasersko lečenje venskih bolesti, pruža pacijentima vrhunski tretman sa garantovanim rezultatima. Laserski tretman je najmoderniji pristup rešavanja venskih problema koje poznaje savremena medicina i hirurgija. Pored laserkog tretmana za vene, Klinika dr Dragić nudi usluge kojima se tratiraju i ispucali kapilari. Za više informacija o ovoj usluzi, posetite našu stranicu Lasersko uklanjanje kapilara.
Sve operacije izvodi dr Petar Dragić, pionir u laserskom uklanjanju vena, venski hirurg sa preko 20.000 uspešno obavljenih zahvata. Klinika se ističe jedinstvenim pristupom i naprednim tehnikama, uključujući upotrebu aparata Augmentirana realnost za preciznu identifikaciju i tretman i onih najmanjih venskih stabala. Svakom pacijentu se posvećuje posebna pažnja, a metode korišćene ovde primenjuju se samo u još dve klinike u Americi, što dodatno potvrđuje ekskluzivnost i inovativnost našeg pristupa.
Kontaktirajte nas
Ako želite da svoje lečenje prepustite najboljima – pozivamo vas da dodatno istražite naš sajt, a za svako zakazivanje pregleda u našoj klinici, možete da nas kontaktirate tako što ćete nas pozvati ili nam se obratiti kroz popunjenu kontakt formu.