Striping: Šta je i koji su njegovi nedostaci?

Šta su vaše prve asocijacije na pomen operacije vena?

Da li se javlja neprijatan osećaj jer podsvesno znamo da je to postupak koji je bolan i neprijatan, o tome smo slušali od naših baka koje su operisale vene, pa nam i sama pomisao na to izaziva strah i odbojnost? 

Baš zbog ove negativne asocijacije, kod velikog broja pacijenata dolazi do zanemarivanja narušenog stanja vena i izbegava da ode na pregled jer se plaši da je tradicionalna operacija vena (striping) jedino rešenje koje će im biti ponuđeno?

Na sreću, stvari nisu baš tako loše kao što se u prvi mah možda čine. 

Ovaj blog posvećujemo tome da ukratko čitaocima predočimo sve ono što je korisno da se zna u vezi klasicne operacije vena i toga koja alternativa će na lakši, bezbolniji i sigurniji način rešiti problem proširenih vena ili neke druge venske bolesti. 

Šta je Striping?

Striping vena (Stripping) je naziv za klasičnu-tradicionalnu operaciju vena, gde se bolesna vena uklanja čupanjem i izvlačenjem te vene iz tela – noge. Operacija se izvodi na način koji bi se (naročito danas kada je napredna tehnologija u sve većoj meri zastupljena u medicini) mogao okarakterisati kao izuzetno agresivan i vrlo traumatičan za pacijenta. 

Reč je postupku koji je bio dobro rešenje nekada, kada nije postojalo boljih, pouzdanijih, preciznijih i za pacijenta manje traumatizovanih alternativa. 

Danas, ovo je vrlo agresivan pristup lečenju bolesti vena nogu, koji kod pacijenata izaziva apsolutno opravdan strah zbog toga kako ovaj zahvat izgleda – doslovno rečeno čupanje vene iz noge. Tokom ove intervencije, pacijent se uvodi u opštu anesteziju. Operacija se izvodi tako što se kroz rezove na koži nogu izvlače i kidaju bolesne vene. Nakon toga, pacijent ostaje u bolnici nekoliko dana i po povratku na kućno lečenje mora da leži i miruje duži vremenski period, tokom kojeg je u obavezi da previja rane od operacije. 

Kada se izvodi striping vena?

Pacijenti koji su podvrgnuti ovoj metodi za operaciju vena, uglavnom imaju u velikom meri izražene simptome nekog vida venske bolesti. Za početak, izražena i izbočena vena blizu površine kože na nozi, zatim osećaj teških nogu, trnjenja i mravinjanja. Javlja se bol, oticanje i opšta nelagodnost koja sputava kretanje pacijenta. 

Za ovu operaciju pacijenti se, u velikom broju slučajeva, odlučuju onda kada je izbor više baziran na finansijskoj osnovi. 

Kako se izvodi striping?

Priprema za zahvat 

Ova metoda podrazumeva apsolutno prilagođavanje pacijentovog ponašanja pre same operacije. 

Inicijalni pregled je prva faza. Doktor se interesuje za terapije koje pacijent koristi i u skladu sa vrstom lekova koja se upotrebljava, savetuje pacijenta da izostavi one lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi. Isto tako, daju se smernice u vezi izbegavanja jela i pića pre operacije vena, a na dan operacije treba izostaviti upotrebu bilo koje vrste kozmetičkih preparata u predelu nogu.


Procedura 

Ova hirurška intervencija započinje umetanjem specijalne sonde kroz inciziju, potom sledi vezivanje bolesne vene i nakon toga sledi povlačenje sonde zajedno sa venom. Ovo je, doslovno, čupanje vene iz tela, pa je sasvim opravdano što pacijenti osećaju strah i odbojnost prema ovom metodu lečenja. 

Klasična operacija vena se izvodi u lokalnoj anesteziji i bio je jedna od boljih opcija u vreme kada nije postojalo drugih, za pacijenta manje traumatičnih rešenja. Zahvaljujući napretku tehnologije i razvoju savremene medicine, u zadnjih dvadesetak godina, ovaj način lečenja bolesnih vena je zamenjen inovativnijih metodama. Tako danas možemo reći da postoje neuporedivo bolje alternative. Danas postoje naprednije metode poput minimalno invazivnih procedura kao što je laserska ablacija koja ima manju invazivnosti, kraće vreme oporavka nakon operacije vene i manje postoperativnih komplikacija.


Postoperativni period

Nekada su pacijenti trebali da traže i po mesec dana odsustva sa posla, samo da bi mogli da se nakon operacije vena oporave. Dug postoperativni tok, ležanje i nošenje kompresivnih čarapa je ono što pacijente očekuje u periodu oporavka nakon ove intervencije.

Koje su prednosti klasične opearacije vena?

Kada o stripingu vena govorimo kao o invazivnoj, hirurškoj proceduri koja sa sobom nosi veliki rizik od nastanka raznih komplikacija, koju prati dug period oporavka, iza koje ostaju vidljivi ožiljci i koja se ne može pohvaliti sa bilo kakvih vidom inovativnosti – da li to znači da ova metoda nema baš nijednu “dobru stranu”?

Ono što se donekle može podvesti pod prednost ove metode jeste to što je ona dostupna svima. Međutim, brojni nedostaci ove metode lečenja proširenih vena (dug  period oporavka, ožiljci, recidiv), svakakao opravdavaju ulaganje novca u efikasna, sigurna i bezbedna rešenja koja su dostupna pacijentu. 

U odnosu na ovu metodu, savremena medicina već dugo godina unazad stavlja naglasak na komfornijem pristupu lečenju, koji je minimalno invazivan i daleko prijatniji za pacijenta. 

Koji su rizici i komplikacije stipinga?

Sama operacija počinje opštom ili spinalnom anestezijom. Imajuću i vidu sve neželjene nus pojave opšte anestezije koje pacijenta čekaju nakon buđenja (povraćanje, groznica, opšta dezorjentisanost, zbunjenost i sl.) kao i rizike koje ova vrsta sa sobom nosi – možemo reći da je već u startu pacijent izložen potencijalnom riziku od raznih komplikacija. 

Ako činjenice da je zahvat agresivan, a oporavak bolan ostavimo po strani i fokusiramo se na rizike – navešćemo da postoje izvesni rizici od krvarenja, nastanka infekcije ili dolaska do alergijske reakcije na primljen anestetik. Isto tako, tokom operacije, može doći do oštećenja okolnih tkiva i nerava kao i oštećenja vene pored tretriran. 

Nakon svega, pacijentu ostaje (u proseku) desetak ožiljaka kao uspomena na intervenciju koju je imao. 

Sve u svemu –  ovaj tretman je vrlo traumatično iskustvo, ali ni tu se ne završavaju problemi jer je stepen recidiva (vraćanja bolesti) u roku od deset godina veoma visok i iznosi čak oko 60%. Ovo znači da kada pacijenti preguraju sve ove tegobe, ono što ih dodatno uznemiri jeste trenutak u kome se jednog dana opet susretnu sa istim problemom i što znaju da sve što su prošli nije donelo neko konačno rešenje sa kojim su zadovoljni.

Koje su alternetivne metode lečenja proširenih vena u odnosu na striping? 

Kompresivne metode

Bandažiranje ili nošenje kompresivnih čarapa može donekle da olakša manje komplikovana stanja kada su proširene vene u pitanju. U vezi nošenja kompresivnih čarapa za bolesne vene, one se obično nose nakon izvršenog zahvata i odabir modela koje pacijent koristi ne sme biti samoinicijativan, već odobren od strane lekara – doktora za vene.

Radiofrekventna ablacija

Radiofrekventna ablacija (RFA) podrazumeva proceduru koja se koristi za lečenje površinskih vena na nogama. U odnosu na klasičnu operaciju vena, ovo je manje invazivna metoda, a postupak se odvija tako što doktor pristupa veni putem umetnutog katetera kroz koji se ispušta toplota koja zatvara problematičnu venu.

Sklerotizacija

Skleroterapija se odnosi na tretiranje bolesne vene tako što se u nju ubrizga sklerozantno sredstvo, koje može biti u tečnom obliku ili kao pena. Ideja ove metode jeste da ubrizgano sredstvo izazove spazam krvnog suda, a ono što se posledično manifestuje nakon zahvata su modrice, hiperpigmentacija i velika šansa za razvijanje upale površinskih vena (flebitisa).

Flebektomija

Osim  ovog metoda za uklanjenje vena, među hirurške operacije koje su invazivne ubraja se i flebektomija. I ovaj metod možemo uvrstiti među zastarele pristupe lečenja proširenih vena. 

Kako se izvodi flebektomija? 

Prave se rezove na koži koji mogu biti kružni ili pravolinijski i kroz njih se umeće poseban alat koji ima kuku na vrhu, pa se sa tom kukom zahvata bolesna vena i izvlači napolje, što u velikoj meri traumatizuje pacijente i na samu pomisao na ovakvu vrstu zahvata. 

Laserska ablacija

Ako je primarna ideja jedino dobrobit pacijenta – onda je operacija vena laserom za uklanjanje oboliih vena svakao izbor za koji se treba odlučiti. 

Laserska operacija vena je najsigurnija metoda uklanjanje vena, kojom se postižu savršeni rezultati u lečenju bolesnih vena. Efikasna je kako u jednostavnijim, tako i u komplikovanijim slučajevima venskih bolesti. 

Tretman se izvodi u lokalnoj anesteziji, što znači da je pacijent oslobođen brojnih neprijatnosti svih drugih vrsta anestezija, a povratak kući je odmah nakon intervencije. 

Šta je ono po čemu se laserska operacija izdvaja od ostalih dostupnih procedura?

Za početak, to je vrhunska laserska tehnologija koja omogućava milimetarsku preciznost. Upravo zbog toga, laserskom operacijom vena se ne oštećuje okolno i zdravo tkivo, već se tretira jedino bolesna vena i to sa tačno onolikom količinom energije koja je potrebna da bi se zahvat uspešno izveo.

Uporedni prikaz prednosti Laserske ablacije nad stripingom

Kako bi vam bilo lakše da steknete uvid u komparativne prednosti laserske operacije u odnosu na tradicionalnu hiruršku  metodu – navodimo tabelarni prikaz kriterijuma u kojima je prisutna najveća razlika.

Opšti podaciLaserska operacijaKlasična hirurška operacija(striping)
Trajanje intervencije30 minuta90 do 120 minuta
AnestezijaLokalnaOpšta ili spinalna
Odlazak kućiOdmah2-7 dana hospitalizacije
Rezovi, ožiljci, otoci i bolnostNemaProsek 10 ožiljaka
Vraćanje na posaoSutradanMesec dana
% javljanja novih vena (recidiva u periodu od 10 godina)25% pacijenata50 – 60% pacijenata
Rizik komplikacija (duboka venska tromboza)0,4% pacijenata4% pacijenata
Intervencija praćena kontrolom ultrazvukaDaNe

Na osnovu pogleda u ovu tabelu, možemo zaključiti sledeće: laserska operacija je kraća i manje invazivna, obično se izvodi pod lokalnom anestezijom, što omogućava pacijentima da se brzo vrate svojim svakodnevnim aktivnostima. Ova metoda takođe smanjuje rizik od komplikacija poput duboke venske tromboze i rezultira manjim ožiljcima, manjim bolovima i otocima nakon intervencije. Najvažnije, laserska operacija pokazuje niži procenat ponovnog pojavljivanja proširenih vena u poređenju sa klasičnom hirurškom operacijom, čineći je preferiranom opcijom za mnoge pacijente koji traže efikasan i manje traumatičan tretman za svoje venske probleme.

Ono što želimo da naglasimo, a što bi budućim pacijentima moglo da bude važno je da se posle operacije u klinici dr Dragić, organizuje inicijalni pregled kako bi se procenilo stanje i uspeh intervencije. Nakon ovog pregleda, pacijentima se preporučuje da dolaze na godišnje kontrole. Ove kontrole se održavaju sukcesivno svake godine kako bi se osigurala dugoročna prevencija i održavanje zdravlja vena.

Zaključak

Kao što vidimo – postoji dosta slabih strana klasične operacije metode za lečenje bolesti vena

Ono što je svim tim nedostacima zajedničko jeste upravo činjenica da ne idu u korist dobrobiti pacijenata. 

Traumatična procedura, bolan i dugotrajan oporavak, brojni ožiljci i velika verovatnoća da će u budućnosti doći do novog problema sa venama – samo su neke od stvari sa kojima se pacijenti nose. Zbog toga, nemojte zaboravite postojanje i savremenijeg, bezbednijeg i učinkovitijeg načina lečenja bolesti vena na nogama. 

U sekciji sajta gde su prikazane intervencije koje klinika Dr Dragić nudi, možete istražiti više o celokupnom postupku laserske operacije vena, kome je preporučujemo, sve o njenim benefitima i još mnogo toga na ovu temu. 

Najčešće postavljana pitanja

Šta je klasična hirušrska operacija vena i kako se izvodi?

Kada govorimo o stripingu vena (Vein stripping), možemo reći da je to tradicionalan način izvođenja operacije bolesnih vena. Reč je o hirurškoj metodi koja se sprovodi tako što se bolesna vena specijalnim alatima čupa iz noge pacijenta.

Zašto se izvodi klasična operacija vena?

Cilj izvođenja jeste olakšanje simptoma kod pacijenta koje proširene vene ili druga venska bolest sa sobom nose.

Koje vrste anestezije se koriste tokom stripinga vena?

Pri ovom hirurškom zahvatu koristi se opšta anestezija, što je još jedna slaba strana stripinga, jer ovu vrstu anestezije prate brojne neželjene nus pojave.

Koliko dugo traje oporavak nakon stripinga vena?

Oporavak traje oko mesec dana, i u tom periodu je potrebno da pacijent leži i miruje.

Da li striping vena ostavlja ožiljke?

Nakon operacije, pacijentu ostaje dosta ožiljaka.

Koje su moguće komplikacije stripinga vena?

Krvarenje, modrice, oticanje, bolovi, nastanak infekcije i flebitisa su samo neke od mogućih komplikacija.

Kako se pripremiti za striping vena?

Pacijent se za operaciju priprema u skladu sa savetima doktora, ali obično je reč o korekciji uzimanja određene vrste terapije i obraćanja pažnje na izbegavanje unosa hrane pre zakazanog termina za operaciju.

Da li je striping vena bolan?

Reč je o veoma bolnoj i za pacijenta traumatičnoj metodi.

Da li postoji period nakon kojeg se proširene vene ponovo mogu pojaviti?

Da, recidivi su vrlo verovatni i u periodu do 10 godina u proseku iznose 60%.

Kako klinika Dr Dragić može da vam pomogne?

Klinika Dr Dragić je najmoderniji centar u Evropi za savremenu vensku terapiju laserom. 

Klinika dr Dragić nudi najnovije laserske tehnologije za uklanjanje kapilara i vena i gde se garantuju dugotrajni rezultati bez recidiva. Sa dugogodišnjim iskustvom i stručnim timom, centar pruža vrhunske usluge u lečenju proširenih vena. Doktor Petar Dragić, pionir u laserskom lečenju, važi za jednog od najcenjenijih svetskih venskih hirurga koji iza sebe ima više od 20000 uspešno izvedenih operacija. Jedan je od prvih hirurga u Evropi koji je uveo laser u operativno lečenje proširenih vena, a njegove metode su unapređene tako da diktiraju svetski standard, bezbedne, bezbolne i omogućavaju brz oporavak – što ih čini idealnim za pacijente. 

Naša klinika je poznata po visokoj stopi uspeha i minimalnom riziku od ponovnog pojavljivanja problema na već tretiranim venama, a još jedna stvar zbog koje smo poštovani od strane svih pacijenata sa kojima smo sarađivali jeste individualan pristup i puna posvećenost pacijentu. 

Kontaktirajte nas 

Ako ste u potrazi za rešenjem koje je i sa medicinske i sa estetske strane perfrektno – zakažite pregled u našoj klinici, tako što ćete nas kontaktirati putem brojeva telefona klinike ili ćete nam se javiti popunjavanjem kontakt forme.