Flebotromboza i tromboflebitis: Detaljan vodič kroz ključne razlike

Flebotromboza i tromboflebitis su dva različita medicinska stanja koja uključuju stvaranje krvnih ugrušaka u venama, ali se razlikuju po uzrocima, simptomima i načinima lečenja. 

Smatramo da je jasno razumevanje njihovih međusobnih razlika za pacijente vrlo važno, kako bi imali jasniju sliku o ovim vrstama venskih bolesti, i kako bi ih prepoznali na vreme i u što kraćem periodu započeli proces lečenja.

Cilj ovog bloga jeste pružanje preciznih informacija koje će detaljno objasniti oba stanja, njihove uzroke, simptome, dijagnostiku i tretmane, kao i preventivne mere koje možete preduzeti.

Šta flebotromboza? 

Flebotrombozom se definiše stanje gde se formirao kvrni ugrušak (tromb) u dubokoj veni, ali bez prisutne upale vena. 

Koji su uzroci nastanka tromba u dubokim venama?

Flebotromboza može nastati zbog različitih faktora, uključujući nasledne i stečene uzroke, kao i određene životne navike.

  • Nasledni faktori – odnose se na genetske predispozicije koje govore u prilog tome da je stvaranje krvnog ugruška izvesna mogućnost. Konkretno, ukoliko je osoba u svojoj najužoj porodici imala nekog ko se nosio sa ovom vrstom venskog oboljenja – velike su šanse da se i potomci sa tim suoče.
  • Stečeni faktori (povrede, hirurške intervencije, maligniteti, imobilizacija) – osobe koje su imale agresivne povrede, koje su sticajem okolnosti bile izložene komplikovanijim hirurškim intervencijama ili su usled njih morali da neki deo tela drže u stanju prinudnog mirovanja (npr. gips usled preloma) imaju rizik od razvoja flebotromboze. Pored ovih kategorija, postoji još jedna kategorija a to su pacijenti kojima se usled maligniteta može formirati tromb u dubokim venama.
  • Životne navike (neaktivnost, gojaznost, pušenje) – pojedinici koji duži vremenski period žive sa nezdravim navikama imaju realni rizik od stvaranja krvnog ugruška u venama. Prekomerna telesna težina, manjak fizičke aktivnosti i pušenje ne doprinose ni po kom osnovu našem organizmu i ove navike mogu uzrokovati brojna zdravstvena stanja i komplikacije. Zbog toga je važno osvestiti odgovornost koju imamo ako se opredelimo da živimo na ovakav način. 

Koji su simptomi tromboze dubokih vena (flebotromboze)?

Simptomi mogu varirati, ali neki od najčešćih simptoma uključuju:

  • Bol – obično se javlja u zahvaćenom području noge, često opisan kao oštar ili pulsirajući bol koji se pogoršava prilikom hodanja ili stajanja.
  • Otok – Jedan od najčešćih simptoma, otok se javlja u zahvaćenoj nozi i može biti poprilično izražen, posebno u predelu stopala ili gležnja.
  • Crvenilo – Koža preko zahvaćene vene može postati crvena, što je znak upale ili povećanog protoka krvi.
  • Težina i nelagodnost u nogama – Mnogi pacijenti osećaju težinu ili nelagodnost u nogama, posebno nakon dugog perioda stajanja ili sedenja.

Šta je tromboflebitis?

Tromboflebitis, za razliku od flebotromboze, podrazumeva postojanje krvnog ugruška i upalu u veni.

Koji su uzroci upale vena sa trombom?

Tromboflebitis može biti uzrokovan različitim faktorima koji povećavaju rizik od upale venskog sistema i od formiranja krvnog ugruška unutar njih, a njihovo nabrajanje sledi u nastavku.

  • Nasledni faktori – genetska predispozicija može igrati značajnu ulogu u razvoju ove venske bolesti. Potomci imaju veću mogućnost da se nosi sa istim izazovom kao i njihovi roditelji ili članovi uže porodice.
  • Životne navike (neaktivnost, gojaznost) – sve one loše navike koje svrstavamo u nezdrav način života utiču na zdravlje naših vena, a život gde se jako slabo krećemo i imamo višak kilograma još više uvećavaju rizik od razvoja upale venskih zidova izazvane stvaranjem krvnog ugruška.
  • Infekcije – bakterijske infekcije mogu izazvati upalu vena i povećati rizik od razvoja ove bolesti.
  • Povrede – Povrede vena, zadobijene modrice ili posekotine spadaju među faktore koji utiču na veći rizik.
  • Kateterizacija vena – ono što dodatno može naneti povredu veni jeste postavljanje katetera u venu. Agresivnim postupanjem može se iritirati krvni sud i razviti veću šansu za razvoj ovog stanja-bolesti.
  • Autoimune bolesti – pacijenti koji se već nose sa autoimunim bolestima, imaju šansu i za razvoj i tromboflebitisa.

Koji su simptomi nastanka tromboflebitisa (upale vena izazvane trombom)?

U zavisnosti od vena na nozi gde se razvio tromboflebitis, zavise i simptomi koji će se javiti kao znak da je ova venska bolest nastupila. Generalno gledano, opšti simptomi su zajednički velikom broju venskih bolesti, a u ovom slučaju oni podrazumevaju:

  • Bol i osetljivost duž zahvaćene vene – osećaj bola može je prisutan u zahvaćenoj regiji i može se pojačavati prilikom dodira ili pritiskanjem obolelu venu.
  • Crvenilo i toplina – kada koža iznad zahvaćene vene postaje crvena i toplija na dodir, to je signal koji alarmira na razvoj upale unutar vene.
  • Otok – oticanje jednog dela noge može da bude uzrok razvijenog tromboflebitisa, jer zbog upaljene vene posledično može doći do oticanja okolnog tkiva.

Koje vrste tromboflebitisa razlikujemo?

U zavisnosti od lokaliteta nastanka, razlikuje se površinski tromboflebitis i tromboflebitis dubokih vena. 

 Površinski tromboflebitis

Površinski tromboflebitis zahvata venski sistem koje se nalaze blizu površine kože. Ovo stanje je obično manje ozbiljno od dubokog tromboflebitisa, odnosno u ovom slučaju je manja verovatnoća za nastanak fatalnog ishoda. Simptomi uključuju crvenilo, otok, bol i toplinu u zahvaćenom području, a vena može biti opipljiva kao tvrda vrpca ispod kože. Ponekad se može javiti i blago povišena telesna temperatura.

Tromboflebitis dubokih vena

Tromboflebitis dubokih vena je ozbiljnije stanje jer zahvata duboke vene nogu koje se nalaze duboko u mišićnom tkivu. Ovo stanje može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su plućna embolija, a što se simptoma tiče – u početnoj fazi bolesti oni nekada mogu čak i da izostanu, ili da se vrlo suptilno jave. Simptomi uključuju bol i otok u zahvaćenom ekstremitetu, osećaj težine ili zategnutosti u nozi, promene boje kože (plavičasta ili bledunjava koža), i povišena temperatura u zahvaćenom području.

Koje su ključne razlike između flebotromboze i tromboflebitisa?

Ove venske bolesti se razlikuju po tri faktora: lokaciji krvnog ugruška, težini kliničke slike i prisustvu upale.

Pristustvo upale

Upala je uvek prisutna kod tromboflebitisa, dok je kod flebotromboze primarno prisustvo tromba u venama.

Lokacija tromba 

Flebotromboza se javlja u dubokim venama bez prethodne upale, dok tromboflebitis upodrazumava upalu venskih struktura uzrokovanu trombom i može da se javi i u površinskim i u dubokim venama.

Težina kliničke slike

Težina kliničke slike je obično ozbiljnija kod flebotromboze zbog rizika od plućne embolije.

Kako bi međusobne razlike između flebotromboze i tromboflebitisa bile što jasnije prikazane, poslužićemo se tabelarnim prikazom.

StanjeKlinička slikaUpalaTrombLokacija vena
TromboflebitisLokalizovani bol, crvenilo, otok i osetljivost na dodirDaDaPovršinske ili duboke vene
FlebotrombozaBol, otok, toplina zahvaćenog područja, osecaj težine u zahvaćenom ekstremitetu i manje vidljivo crveniloNeDaDuboke vene

Kako se dijagnostikuju flebotromboza i tromboflebitis?

Dijagnostikovanje flebotromboze i tromboflebitisa zahteva stručan lekarski pregled i upotrebu specifičnih dijagnostičkih testova kako bi se potvrdila prisutnost krvnog ugruška i upale vena. Različite metode omogućavaju lekarima da precizno identifikuju stanje pacijenta i da odrede odgovarajući tretman.

Klinički pregled

Klinički pregled je prvi korak u dijagnostici

Tokom pregleda, lekar procenjuje simptome pacijenta, kao što su bol, otok, crvenilo i osećaj topline u zahvaćenom području. U razgovoru sa pacijentom, lekar saznaje više o dužini trajanja simptoma i njihovom intenzitetu, a nakon razgovora sa pacijentom lekar može izvršiti i palpaciju kako bi utvrdio da li postoji prisustvo zadebljalih venskih grana ili osetljivih mesta duž zahvaćene vene. Ovaj pregled pomaže u identifikaciji osnovnih znakova upale venskog sistema i omogućava lekaru da odluči o daljim dijagnostičkim testovima. 

Ultrazvučni pregled

Ultrazvučni pregled je neinvazivna metoda, koju poznaje savremena medicina koja koristi zvučne talase za stvaranje slike krvnih sudova. Ova tehnika omogućava lekarima da vizualizuju strukturu vena, identifikuju prisustvo krvnih ugrušaka i procene protok krvi kroz vene. Ultrazvučni pregled je standardna metoda za dijagnostikovanje duboke venske tromboze (DVT) i tromboflebitisa, jer pruža jasne slike koje pomažu u potvrđivanju dijagnoze.

Doppler sonografija

Doppler sonografija je specifičan tip ultrazvuka koji meri brzinu i smer protoka krvi u venama. Ovaj test pomaže u identifikaciji abnormalnosti u protoku krvi koje mogu ukazivati na prisustvo krvnog ugruška.

D-dimer test

D-dimer test je laboratorijski test krvi koji meri prisustvo fragmenata fibrina, proteina koji se stvara kada se krvni ugrušci razgrađuju. 

Povišeni nivoi D-dimera u krvi mogu ukazivati na prisustvo aktivnog zgrušavanja krvi, a iako visok nivo D-dimera nije specifičan samo za trombozu, ovaj test je koristan kao dodatni dijagnostički alat. Niski nivoi D-dimera mogu pomoći u isključivanju dijagnoze DVT ili upale vennskog sistema izazvanog trombom.

Venografija

Venografija je invazivna dijagnostička metoda koja uključuje ubrizgavanje kontrastnog sredstva u venski sistem kako bi se omogućilo vizualizovanje stanja vena putem rendgenskih snimaka. 

Ova tehnika se koristi kada ultrazvuk i drugi neinvazivni testovi ne pružaju dovoljno informacija za preciznu dijagnozu. Iako se, donekle, ređe koristi zbog svoje invazivnosti, korisnost venografije ogleda se u tome što može detaljno prikazati stanje vena, identifikovati prisustvo krvnogu uruška i proceniti opseg okluzije krvnih sudova.

Kako se leče flebotromboza i tromboflebitis?

Kako je reč o različitim vrstama venskih bolesti, flebotromboza i upala venskog sistema izvazvana trombom imaju i različite pristupe lečenju. 

KriterijumFlebotromboza (DVT)Tromboflebitis
Antikoagulantna terapijaDaDa
NSAID lekoviDaDa
Kompresivne čarapeDaDa
Topli obloziNeDa
Trombolitička terapijaDa (u specifičnim slučajevima)Ne
AntibioticiNeDa (u specifičnim slučajevima)
TrombektomijaDa (u specifičnim slučajevima)Ne
Kava filterDa (u specifičnim slučajevima)Ne

Koje su komplikacije ukoliko se Flebotromboza i Tromboflebitis ne leče?

Sa čime se sve pacijenti mogu nositi ako se bolest zanemari?

Komplikacije flebotromboze

Plućna embolija

Jedna od najozbiljnijih komplikacija nelečene flebotromboze je plućna embolija. 

Ovo stanje nastaje kada se deo krvnog ugruška (tromba) otkine i kroz krvotok dospe do pluća, gde može blokirati plućnu arterija. Reč je potencijalno životno ugrožavajućem stanju koje zahteva hitnu medicinsku intervenciju, a pacijenti treba da se u što kraćem roku jave lekaru kada primete simptomie koji mogu uključivati iznenadno otežano disanje, bol u grudima, ubrzani puls i kašalj koji može biti praćen krvavim ispljuvkom.

Post-trombotični sindrom (PTS)

Post-trombotični sindrom je hronično stanje koje se može razviti nakon epizode duboke venske tromboze. 

Kada pacijent ima ovaj sindrom, on se nosi sa trajnim otokom na nozi, bolom i osećajem težine u zahvaćenoj nozi. U težim slučajevima mogu se javiti promene na koži poput promene boje kože i stvaranja ulceracija (rana) na nogama. Sve ovo zajedno itekako narušava kvalitet života pacijenata, ograničava mu mobilnost i u ekstremnim slučajevima (i ako se ne leči adekvatno) može dovesti do života u kolicima.

Hronična venska insuficijencija

Iskomplikovano stanje flebotromboze može se manifestovati i kao hronična venska insuficijencija. Ovo je bolno stanje za pacijenta u kojem mu je ograničeno kretanje i kada se pacijent svakodnevno nosi sa mnogim nelagodnostima zbog progresa bolesti.

Komplikacije tromboflebitisa

Progresija u DVT

Zanemareni ili neadekvatno lečen tromboflebitis može prerasti u duboku vensku trombozu. Sa širenjem tromboze u duboke vene, pacijent je korak bliže ozbijnih zdravstvenim komplikacijama koje mu mogu ugroziti život.

Infekcija

Još jedan scenario komplikacija odnosi se na infekciju koja može dodatno pogoršati upalu i izazvati ozbiljnije zdravstvene probleme. U težim slučajevima, infekcija se može proširiti i dovesti do sepse.

Hiperpigmentacija kože

Ovo stanje se manifestuje kao tamnjenje kože u zahvaćenom području, često praćeno zadebljanjem i promenom teksture kože. 

Iako hiperpigmentacija sama po sebi nije opasna i ne nosi nikakve po život opasne posledice, ona može biti estetski nepoželjna i može doprineti nelagodnosti pacijenta.

Prevencija – kako sprečiti pojavu flebotromboze i tromoflebitisa?

Za početak, naglasićemo važnost zdravog života. 

Imati zdrav životni stil nije uvek lako, a ni jednostavno, ali uprkos tome – korisno je za zdravlje našeg organizma da se što više pridržavamo zdravih navika. 

Izbalansirana ishrana koja obiluje vitaminima, mineralima, antioksidansima, vlaknima, i drugim hranljivim nutrijentima ima brojne blagodeti za naše dobro zdravlje. Sa druge strane, redovna fizička aktivnost (naročito za osobe koje imaju sedentarni način života) je odličan saveznik dobre cirkulacije, pa bi bilo korisno da nam česti odlasci u šetnje, treniranje ili neki drugi vid fizičke aktivnosti bude sastavni deo života. 

Život bez cigareta i zloupotrebe alkohola je još jedan segment koji doprinosi našem zdravlju, a sve navedeno je korisno za sve, a naročito za pojedince koji imaju porodičnu istoriju venskih bolesti. Oni bi, u konsultaciji sa doktorom, mogli preventivno da koriste i kompresivne čarape kako bi što više doprineli dobrom toku cirkulacije. 

Zaključak

Flebotromboza i tromboflebitis nisu nimalo naivna stanja koja prolaze sama od sebe. U oba slučaja, ako zanemare svoju bolest, pacijenti imaju najrazličitija traumatska iskustva do kojih nije moralo doći da se lečenju pristupilo u početnim stadijumima bolesti.

U slučaju uočavanja bilo kakvih simptoma koji mogu ukazati na razvoj bilo koje od ove dve vrste bolesti – ne gubite vreme na alternativne metode samoinicijativnog lečenja već se obratite proverenom flebologu.  

Najčešće postavljena pitanja

Šta je flebotromboza i kako se razlikuje od tromboflebitisa?

Flebotromboza je stvaranje krvnog ugruška u dubokim venama nogu, bez prethodno razvijene upale vena. Tromboflebitis, s druge strane, uključuje i upalu vena zajedno sa formiranjem krvnog ugruška, i može se javiti u površinskim ili dubokim venama.

Koji su simptomi flebotromboze i tromboflebitisa?

Simptomi flebotromboze uključuju bol, otok, crvenilo i osećaj težine u nogama. Tromboflebitis se manifestuje bolom i osetljivošću duž zahvaćene vene, crvenilom, toplinom i oticanjem u toj regiji, a oba stanja mogu izazvati nelagodnost i potencijalno ozbiljne komplikacije ako se ne leče.

Kako se leče flebotromboza i tromboflebitis?

Lečenje flebotromboze obično uključuje antikoagulantnu terapiju za sprečavanje povećanja ugruška i smanjenje rizika od plućne embolije. Tromboflebitis se leči kombinacijom antikoagulansa, NSAID lekova, uz preporuku korišćenja kompresivnih čarapa i toplih obloga za smanjenje upale i bolova.

Da li su flebotromboza i tromboflebitis opasne?

Ovo nisu nimalo bezazlena stanja. Flebotromboza može dovesti do plućne embolije, koja je potencijalno fatalna, dok nelečeni tromboflebitis može napredovati u duboku vensku trombozu i izazvati ozbiljne komplikacije – uključujući infekcije i hronične venske bolesti.

Kako mogu sprečiti razvoj flebotromboze i tromboflebitisa?

Prevencija uključuje redovno kretanje, izbegavanje dugotrajnog sedenja ili stajanja, nošenje kompresivnih čarapa, održavanje zdrave telesne težine i dovoljnu hidrataciju tokom dana. Takođe, važno je izbegavati pušenje i konsultovati se sa lekarom o preventivnim merama, posebno ako imate povećan rizik od venskih bolesti.

Kako Klinika Dr Dragić može da vam pomogne?

Klinika Dr Dragić pruža uslugu najvišeg stepena kvaliteta i sigurnosti. 

Kao najmodernija klinika za vensku problematiku u Evropi, posedujemo bogato iskustvo u laserskom lečenju vena i kapilara. Dr Petar Dragić, osnivač klinike, jedan je od najpoznatijih hirurga specijalizovanih za bolesti vena i kapilara, sa najvećim brojem uspešno izvedenih laserskih operacija na svetuviše od 20000.

Pacijenti koji biraju našu kliniku biraju preciznost i sigurnost. Mišljenja i procene koje dajemo su apsolutno tačne, a tretmani su uspešno sprovedeni bez rizika od ponovnog javljanja problema, stresa i bola. 

Zašto laserski tretman vena ima najbolju učinkovitost uz postizanje perfetknih estetskih rezultata?

Svojom delikatnom preciznošću, laser može da tretira tačno određenu regiju sa tačno određenom količinom energije. Količina energije određuje se shodno potrebama pacijenata i ne dolazi do oštećenja okolnih tkiva niti do bilo kakvih posledica po pacijenta. Postoperativni oporavak ne postoji, pa se pacijenti mogu već sutradan vratiti svim svojim obavezama, a kući odlaze odmah po završetku tretmana. 

Beskrvna, bezbolna, sigurna i maksimalno učinkovita intervencija.

Za kraj, napomenućemo da klinika Dr Dragić koristi jedinstvenu i visoko unapređenu metodu lečenja, koja se primenjuje samo u još dve klinike u Americi. 

Takođe, ponosni smo na posedovanje najnovijih tehnologija sa kojima radimo. Jedan od takvih aparata je Augmentirana realnost, koja nam omogućava preciznu identifikaciju i tretman najsitnijih vena, čime postižemo najbolje moguće rezultate za naše pacijente.

Zakažite pregled kod Dr Dragića već danas

Ako želite da zakažete pregled u našoj klinici i da jednom za sva vremena rešite svoj problem sa venama – kontaktirajte nas pozivom na telefon klinike ili popunjavanjem kontakt forme.