Da li se i drugim trudnicama javljaju kapilari na nogama u trudnoći? – ako je ovo jedno od preispitivanja sa kojim se nosite jer primećujete da su po nogama postale izražene plavičaste, crvenkaste ili ljubičaste venice, ne brinite se. Kapilari na nogama u trudnoći su prirodna stvar.
U nastavku teksta obrađujemo baš ovu temu, pa nastavite sa čitanjem jer nam je cilj da što više trudnica bude informisano o tome šta su i kako nastaju kapilari na nogama tokom trudnoće.
Sadržaj
ToggleŠta su kapilari i koja je njihova funkcija?
Kapilari su savršeno integrisani u naše telo kroz venski sistem.
Sve polazi od arterija koje se granaju u arteriole pa dalje u kapilare. Kapilari dovode krv u venski sistem i prolazeći kroz naša tkiva spajaju se u venule koje se dalje spajaju u vene. Svaka karika u ovom izbalansiranom mehanizmu je podjednako važna i ima svoju funkciju, pa tako i kapilari – iako su najmanji krvni sudovi u našem telu – zaslužni su za razmenu hranljivih materija, krvi, kiseonika i ugljen-dioksida među ćelijama u organima. Njihova uloga je veoma važna za mikrocirkulaciju, a po strukturi sastavljeni su od sloja endotelnih ćelija koje omogućavaju da se razmena svega navedenog obavlja brzo i efikasno.
Zašto nastaju kapilari na nogama u trudnoći?
Kako je trudnoća period kada su organizam i telo žene izložene brojnim promenama, ne čudi i pojava promena koje se odnose na cirkulaciju. Evo koja su to dva najčešća razloga usled kojih se javljaju kapilari na nogama u trudnoći.
Promene u vaskularnom sistemu trudnice
Tokom drugog stanja, u telu buduće majke povećava se zapremina krvi kako bi se fetus snabdeo potrebnim hranljivim materijama i kiseonikom. Usled ovakvog povećanja volumena krvi, stvara se dodatni pritisak na zidove krvnih sudova, uključujući i na zidove kapilara, pa iz tog razloga dolazi do njihovog širenja i pucanja.
Hormonske promene koje utiču na elastičnost krvnih sudova
Hormonske promene su ono zbog čega su žene (uopšteno posmatrano) sklonije nastanku proširenih vena i kapilara. Kako je trudnoća (graviditet) period intenzivnih hormonskih promena, tada dolazi do povećanja nivoa različitih hormona, kao što su estrogen i progesteron. Progesteron pomaže u opuštanju glatkih mišića, uključujući i zidove krvnih sudova, a sve ovo dovodi do širenja vena i kapilara i čini ih vidljivijim i sklonijim pucanju.
Koji su simptomi problema sa kapilarima koji se mogu pojaviti tokom trudnoće?
Pojava proširenih kapilara (teleangiektazije)
Kapilari na nogama u trudnoći najčešće se javljaju u formi teleangiektazija. To su tanane crvene ili plave linijice koje su vidljive, a smeštene su tik ispod površine kože. Obično su grupisane i čine formu nalik paukovoj mreži, a nastaju kao rezultat povećanog pritiska u kapilarima i zbog već pomenutih promena u elastičnosti krvnih sudova, što dovodi do njihovog širenja i vidljivosti na koži.
Svrab ili peckanje
Svrab i peckanje javlja se kada su kapilari u većoj meri izraženi. Do javljanja ovih simptoma dolazi usled upale ili iritacije kože uzrokovane povećanim pritiskom i nakupljanjem krvi u površinskim krvnim sudovima. Kada je reč o svrabu, on može biti blag ili intenzivan, a peckanje u regiji proširenih kapilara na nogama može varirati od blagog do osećaja sličnog trnjenju.
Osećaj umora ili težine u nogama
Trudnice često osećaju umor i težinu u nogama nakon dužeg stajanja ili sedenja, što može biti posledica otežanog protoka krvi kroz vene i kapilare, što dalje izaziva oticanje i povećani pritisak u nogama.
Promene na koži
Promena u boji kože ili suvlja koža su često posledice većeg oštećenja kapilara. Kada dođe do curenja male količine krvi u okolno tkivo, to može izazvati lokalnu upalu i pigmentaciju, dok suva koža može biti rezultat smanjenog protoka krvi i nutritivnih supstanci do površinskih slojeva kože.
Gde se sve pojavljuju kapilari tokom drugog stanja?
Pojava kapilara na koži nogu
Već smo pomenuli da se tokom dugog stanja uvećava nivo estrogena i progesterona. Ovi hormoni deluju na zidove kapilara i dovode do njihovog širenja, čineći ih vidljivim na koži nogu. Upravo je ovo jedan od razloga zbog koga su kapilari na nogama u trudnoći prirodna stvar sa kojom se nosi veliki broj budućih mama.
Kapilari na licu i drugim delovima tela
Osim na nogama, prošireni kapilari se mogu javiti i na drugim delovima tela: na nadlakticama, grudima, stomaku i licu – i to u regiji oko nosa, obraza i brade. Sve ove promene su (u najvećem broju slučajeva) estetske prirode i ne govore u prilog nekoj ozbiljnijoj zdravstvenoj komplikaciji.
Koliko je česta pojava kapilara tokom trudnoće i kada treba potražiti medicinsku pomoć?
Kapilari na nogama u trudnoći su poprilično česta pojava. Kako bi se eventualno ublažila vidljivost kapilara, budućim mama se savetuje izbegavanje višesatnog sedenja ili stajanja, više laganije fizičke aktivnosti i što je češće moguće odmaranje u položaju gde su noge izdignute iznad nivoa srca.
S obzirom da je trudnoća period u kom bi trebalo obratiti pažnju na sve izražene promene, ako se desi da se kapilari naglo šire u kratkom vremenskom periodu, ako dođe do izraženog crvenila ili otoka na nogama, do pojave bola ili neke druge intenzivne nelagodnosti – savetujemo konsultaciju sa lekarom.
Kapilari u trudnoći – Da li ih tretirati?
Prvo i najvažnije, bitno je napomenuti da je pojava vidljivih kapilara tokom trudnoće često rezultat prirodnih procesa u telu. Nakon porođaja, kapilari se vrlo često povuku pošto se nivo hormona izbalansira i smanji se pritisak na krvne sudove u nogama.
Međutim, čak i kada se telu pruži dovoljno vremena da se oporavi, a povlačenje kapilara se ne dogodi ili kada nakon porođaja žene ne žele da se pouzdaju u mogućnost da će se kapilari povući sami od sebe – tada je lasersko uklanjanje kapilara najefikasnije rešenje.
Uklanjanje proširenih kapilara na nogama donosi estetsku korist i može sprečiti zdravstvene komplikacije vezane za venski sistem i generalno unaprediti zdravlje. Bez obzira na to da li je reč o estetskom ili o zdravstvenom problemu, savetuje se da se sa tretmanom uklanjanja kapilara na nogama u trudnoći sačeka nakon porođaja.
Ohrabrujemo sve buduće mame koje osećaju zabrinutost zbog pojave ispucalih kapilara na svojim nogama da kontaktiraju našu kliniku, kako bi zatražile savet i zakazale pregled kod lekara koji je usko specijalizovan za lasersko uklanjanje obolelih vena i kapilara.
Kojim metodama je moguće da se tretiraju kapirali u trudnoći?
Konzervativni tretmani
Na koje sve načine trudnice mogu da prilagode svoje navike kako bi se smanjila šansa za pogoršanje stanja sa kapilarima?
Promena u ishrani
Da li znate da su vitamini C i E vrlo korisni za trudnice, baš zbog svog blagotvronog dejstva na jačanje krvnih sudova i na poboljšanje cirkulacije?
Vitamin C je zadužen za proizvodnju kolagena koji daje elastičnost venama, dok vitamin E ima antioksidativna svojstva koja štite krvne sudove od oštećenja. Stoga, savet je da se u ishrani u umerenim dozama uključe i ove vrste vitamina.
Redovno vežbanje
Ukoliko lekar koji vodi trudnoću to dozvoljava, korisno je da trudnice budu fizički aktivne. Lagana fizička aktivnost kao što je hodanje ili plivanje može značajno da poboljša cirkulaciju krvi u nogama.
Dodatni saveti
Šta je to što trudnice još mogu da preduzmu?
- Izbegavanje pretoplih kupki i tuševa i umesto toga tuširanje nogu sa hladnijom vodom.
- Neka izbor bude ravna i udobna obuća, pre nego visoke i neudobne štikle.
- Pravljenje čestih pauza ako je neophodno da se duže vreme stoji ili sedi.
Medicinski i proceduralni tretmani
Lokalni tretmani kremama i mastima
Trenutno je na tržištu prisutan veliki broj preparata koji se prodaju kao sredstva za umanjenje vidljivosti kapilara i za ublažavanje simptoma kao što su svrab i peckanje. Ove kreme i balzami u svom sastavu često sadrže sastojke kao što su ekstrakti divljeg kestena ili arnike, koji imaju protivupalna svojstva.
Oralni lekovi
Postoje i oralni lekovi u formi suplementacije koji su namenjeni za bolji tonus vena i za smanjenje otoka, ali njihova upotreba ne bi trebala da bude samoinicijativna, već isključivo uz preporuku lekara i pod lekarskim nadzorom.
Flavonoidi
Flavonoidi su prirodni antioksidansi koji se nalaze u voću i povrću i koji odlično utiču na očuvanje kognitivnih sposobnosti. Kroz konzumiranje borovnica, jagoda, pomorandži ili crvenih paprika unosi se ovaj prirodni antioksidans koji je koristan i za zdravu cirkulaciju.
Skleroterapija
Skleroterapija je medicinski postupak koji uključuje injekciju specijalnog rastvora direktno u kapilare ili male vene radi njihovog zatvaranja i smanjenja vidljivosti. Generalno, savet je da se ovaj tretman obavi nakon perioda graviditeta, kada se hormonski nivoi stabilizuju i kada se smanji opterećenje na venski sistem, kao i da se izbegnu rizici po zdravlje majke i zdravlje bebe. Međutim, treba imati na umu da skleroterapija nije jedina opcija, jer pored niza nedostataka, ona ostavlja pigmentacije i njena efikasnost je upitna, jer razvojem savremene medicine postoje i laserski tretmani koji mogu pružiti bolje rezultate.
IPL (Intenzivna pulsna svetlost)
IPL tehnologija koristi širok spektar svetlosti koji se selektivno apsorbuje u ciljane krvne sudove (kao što su kapilari), zagrevajući ih i uzrokujući njihovo sužavanje ili potpuno zatvaranje. IPL tretman se generalno ne savetuje tokom trudnoće. IPL tehnologija može imati efekte zagrevanja na kožu i krvne sudove, što može predstavljati rizik kako zdravlje majke, tako i zdravlje ploda. Stoga, u cilju bezbednosti, najbolje je sačekati sa IPL tretmanom do završetka trudnoće i perioda dojenja. Generalno, glavni nedostatak ovog tretmana je što je njegova efikasnost upitna i može zavisiti od veličine i dubina kapilara.
Laserska terapija
Iako postoji nekoliko dostupnih opcija kojima se obećava bolji rezultat u tretiranju kapilara – važno je znati da je ono što je najbolje kao metod za uklanjanje kapilara zapravo procedura laserskog uklanjanja kapilara.
Nakon porođaja, žene mogu da se podvrgnu ovom tretmanu kako bi na najefikasniji način uklonile kapilare sa nogu. Nakon ove procedure, rešava se problem sa proširenim kapilarima i oni se više na istom mestu ponovo ne javljaju. Ako su kapilari isključivo estetski problem – tada je fokus na savršenom rezultatu i blistavoj koži, bez ožiljaka ili pigmentacije. Ove nesavršenosti na koži ostaju nakon tretmana vodenom parom i posle skleroterapije.
Koje su moguće posledice ukoliko se kapilari ne tretiraju u trudnoći?
U slučaju zapostavljanja simptoma koji se uz proširene kapilare javljaju, posledice mogu biti i estetske, ali i zdravstvene prirode.
Estetske posledice
Vidljivost kapilara na koži nogu kod nekih žena može izazvati manjak samopouzdanja. Dugoročno gledano, takvo osećanje dosta utiče na samovrednovanje i ako je prisutna želja da se uklone kapilari sa nogu nakon porođaja – onda odlazak kod doktora za vene ne treba odlagati jer što se pre izvrši zahvat, tim pre će se i nogama vratiti lep i ujednačen izgled.
Fizičke posledice
Uz popucale kapilare se mogu javiti svrab, peckanje i osećaj težine u nogama, što može biti posebno neprijatno na duge staze.
Proširene vene
Tokom trudnoće, povećan volumen krvi i pritisak materice na karlične vene mogu povećati rizik od razvoja proširenih vena. Nakon porođaja, ako se stanje kapilara ne pregleda i blagovremeno ne tretira, to može dovesti do razvoja proširenih vena i ozbiljnijih venskih problema.
Venska insuficijencija
Upravo je venska insuficijencija jedan od ozbiljnijih problema do kojih dolazi kada se stanje proširenih vena ne tretira na adekvatan način i kada se jasno izraženi simptomi zanemaruju.
Ulceri i kožne promene
Hronični problemi sa venama mogu dovesti do stvaranja ulkusa (rana) na nogama koje su bolne, teško zarastaju, pa kao takve mogu biti podložne infekcijama.
S obzirom da se hirurški tretmani uklanjanja kapilara ne preporučuju tokom trudnoće (posebno hirurške metode poput skleroperapije, npr) i da je generalna preporuka se lečenje proširenih kapilara odloži nakon porođaja, naš savet je da se ipak konsultujete sa lekarom za vene i iz prve ruke čujete najbolje opcije za tretman kapilara nakon trudnoće, kao i savete kako sprečiti širenje ove pojave u drugom stanju. Uvek preporučljivo da žene prvo potraže savet od svojih lekara pre nego što preduzmu bilo kakve korake u vezi sa tretmanom ili prevencijom.
Koji su najbolji načini za prevenciju izraženih kapilara u drugom stanju?
Prevencija izraženih kapilara tokom trudnoće zahteva kombinaciju zdravih životnih navika i redovnih medicinskih kontrola.
Redovna fizička aktivnost
Ukoliko buduće mame imaju saglasnost svog lekara da budu fizički aktivne – lagane šetnje, pilates ili joga imaju brojne prednosti ne samo na cirkulaciju, već i na druge funkcije u našem organizmu.
Održavanje zdrave telesne težine
Trudnoća je period kada nije potrebno ni poželjno jesti za dvoje. Štaviše, ne preporučuje se prekomerni unos hrane, jer on ženama može doneti više problema neko koristi.
Nošenje kompresionvnih čarapa/veša – nošenje kompresivnih čarapa pomaže protok sa nizom prednosti poput smanjenju oticanja. Možemo reći da su kompresivne čarape posebno korisne za osobe sa proširenim kapilarima na donjim ekstremitetima. Takođe, postoje opcije nošenja kompresivnog veša, ali o svetu tome treba se konsultovati sa svojim lekarom.
Izbegavanje dugotrajnog stajanja ili sedenja
Potrebno je da trudnice izvegavaju dugotrajne intervale sedenja i stajanja. Bilo bi korisno kada bi trudnice mogle što češće da odmaraju u položaju sa izdignutim nogama ispod kojih se postavi jastuče. Ovakav položaj tela gde su noge iznad nivoa srca opušta i dobro utiče na smanjenje otoka u stopalima.
Pravilna Ishrana
Umerena i izbalansirana ishrana koja je bogata svim potrebnim mineralima, vitaminima i drugim hranljivim nutrijentima pružiće i mami i bebi sve ono što im je potrebno, dok će nezdrava hrana doprineti samo većoj telesnoj težini, a to posledično vodi ka većem pritisku i opterećenju u nogama.
Izbegavanje visokih potpetica
Kako bi se smanjila mogućnost da kapilari na nogama u trudnoći postanu jako izraženi, jedan od načina jeste da birate udobnu obuću. Ne mučite svoja stopala i telo svakodnevnim nošenjem visokih potpetica, već odaberite laganu obuću u kojoj ćete se osećati prijatno.
Hidratacija
Ne zaboravite na vodu – najzdraviji i najkorisniji napitak koji sebi možete priuštiti. Redovna hidratacija doprinosi našem organizmu na mnogo načina, pa zbog toga birajte pre običnu vodu ili čajeve nego gazirane sokove i druga pića koja sadrže prazne kalorije i uzrokuju brojne zdravstvene tegobe.
Upotreba hladnih obloga
Zahvaljujući toplim oblozima, oticanje će se smanjiti, a i svakako će osećaj hladnog obloga itekako prijati.
Redovne kontrole kod lekara
Savesno ponašanje i odgovorosnost prema sebi i bebi neka budu na prvom mestu. Redovan odlazak kod lekara (ne samo ginekologa) je ono što će svakoj budućoj mami pružiti sigurnost i pomoći u održavanju njenog dobrog zdravstvenog stanja pod kontrolom.
Zaključak
Kako se kapilari na nogama u trudnoći vrlo često javljaju, želimo da sve buduće mame znaju da njihova pojava nije nužno i razlog za zabrinutost. Oni su, u velikom broju slučajeva, samo estetski problem, međutim – dešava se da se nakon njih razvije i neki vidi venske bolesti.
Zato, iako se medicinski tretmani obično preporučuju nakon porođaja, važno je ispratiti sve simptome koji se jave i konsultovati se isključivo sa lekarom koji je usko specijalizovan za lečenje bolesti vena i kapilara. Ignorisanje problema može dovesti do komplikacija poput proširenih vena i venske insuficijencije, a briga o zdravlju tokom trudnoće doprinosi opštem blagostanju majke i bebe.
Najčešće postavljena pitanja
Kako trudnoća može uticati na vaskularni sistem uopšte?
Kako se kapilari na koži mogu promeniti tokom trudnoće?
Da li su kapilari na nogama češći tokom trudnoće i zašto?
Koje su bezbedne metode za tretiranje kapilara tokom trudnoće?
Da li hormonske promene tokom trudnoće utiču na kapilare?
Da li postoji veza između trudnoće i pojave proširenih kapilara (varikoziteta)?
Kako se može sprečiti pojava kapilara tokom trudnoće?
Da li se preporučuju određene preventivne mere za žene tokom trudnoće koje su sklonije problemima sa kapilarima?
Kako klinika Dr Dragić može da vam pomogne?
Dr Petar Dragić i njegov tim imaju dugogodišnje iskustvo u dijagnostikovanju i lečenju venskih problema, a sa više od 20.000 izvedenih operacija, možete biti sigurni u to da ste izabrali vrhunskog stručnjaka za rešavanje problema kako sa kapilarima, tako i sa venama. Pristup pacijentima je temeljan i personalizovan, sa posebnim osvrtom na specifične potrebe svakog pacijenta, što je, pored prvoklasne stručnosti, osnova rada naše klinike.
Kapilari na nogama se tretiraju specijalnim laserom koji na najprecizniji način deluje na problematične regije, ne oštećujući okolna tkiva i ne ostavljajući nikakve tragove – bez ožiljaka, pigmentacije ili belega, koža nogu ostaje ujednačena i lepa. Kako se u klinici lečenju kapilara i vena pristupa na inovativan način, za potrebe tretmana koristimo još jedan aparat koji se zove Augmentirana realnost. Korišćenje ovog aparata nam pomaže da izvršimo identifikaciju čak i onih najsitnijih venica koje, isto tako treba da tretiramo, ako želimo da postignemo najbolje moguće rezultate.
Zakažite pregled kod Dr Dragića već danas
Za više informacija i za zakazivanje pregleda, kontaktirajte polikliniku Dr Dragić i obezbedite sebi najbolju negu za svoje kapilare i vene.