Da li nam naši kapilari mogu ukazati na neke predstojeće zdravstvene tegobe ili su to samo bezazlene pojave na koži naših nogu koje nam samo prave estetske probleme?
Kako više od 50% populacije ima izazove sa kapilarima na nogama, želimo da detaljnije obradimo temu koja se odnosi na kapilare, kako bismo čitaocima pomogli da identifikuju kada su kapilari bezopasni, a kada ipak ne.
Sadržaj
ToggleŠta su kapilari?
Kapilari su najmanji krvni sudovi na ovom delu tela koji čine sastavni deo mikrocirkulacije i koji povezuju arteriole, male arterije, sa venulama (male vene) omogućavajući im direktnu razmenu gasova, aminokiselina drugih hranljivih materijama među njima. Kapilari su vidljivi kao tanane crvene, plave ili ljubičaste linije na koži nogu i često je javljaju kod osoba koje tokom dana dosta vremena provedu u sedenju ili stajanju.
U nekim slučajevima, pojava kapilara na nogama je apsolutno bezazlena i predstavlja jedino estetski problem, dok nekada kapilari mogu da nagoveste i početak venske bolesti.
Koje vrste kapilara razlikujemo?
Kontinuirani kapilari
Spadaju među najčešći tip kapilara, koje karakterišu endotelni zidovi koji formiraju čvrstu barijeru između krvi i okolnog tkiva. Ova barijera je prožeta malim intercelularnim pukotinama koje omogućavaju prolaz vode, jona i malih molekula, ali sprečavaju prolaz većih molekula i ćelija. Kontinuirani kapilari igraju ključnu ulogu u regulaciji razmene supstanci, omogućavajući preciznu kontrolu nad transportom nutrijenata i otpada.
Fenestrirani kapilari
Fenestrirani kapilari se razlikuju po prisustvu malih pore (fenestra) u njihovim zidovima koje omogućavaju veću propusnost. Ovi krvni sudovi se nalaze u organima gde je potrebna brza razmena supstanci, kao što su bubrezi, tanko crevo i endokrine žlezde. Pore obezbeđuju prolaz većih molekula i proteina, što omogućava efikasniju filtraciju i apsorpciju. Fenestrirani kapilari su od ključnog značaja za funkcije kao što su filtracija krvi u bubrezima i apsorpcija nutrijenata u crevima.
Sinusiodalni kapilari
Sinusoidni kapilari su najveći i najpropusniji tip kapilara, sa diskontinuiranim endotelom i velikim intercelularnim pukotinama. Nalaze se u jetri, slezini i koštanoj srži, gde je neophodna intenzivna razmena velikih molekula i ćelija između krvi i tkiva. Ovi kapilari omogućavaju prolaz crvenih i belih krvnih zrnaca, proteina i drugih velikih molekula. Sinusoidni kapilari igraju ključnu ulogu u procesima kao što su filtracija krvi u jetri i formiranje krvnih ćelija u koštanoj srži.
Koja je uloga kapilara u cirkulaciji krvi?
Kada smo pojasnili vrste kapilara, osvrnućemo se na njihovu ulogu u našem organizmu.
Razmena gasova
Kapilari su zaduženi za razmenu gasova između arteriola i venula. Ovo podrazumeva da kapilari apsorbuju kiseonik u krv i da transportuju ugljen dioksid iz tkiva do pluća, kako bismo ga izdisali. Stoga je funkcionisanje ovih vaskularnih sudova neophodno za održavanje oksigenacije krvi i za eliminaciju otpadnih gasova iz organizma.
Transport hranljivih materija i otpadnih proizvoda
Postupak transporta hranljivih i otpadnih materija unutar našeg organizma vrši se uz asistenciju kapilara. Nutrijenti koji su nam potrebni i korisni (poput glukoze, aminokiselina ili masnih kiselina) prolaze kroz zidove kapilara kako bi došli do ćelija. Na isti način, samo u obrnutom smeru, kroz kapilare iz ćelija do organa prolazi sve ono što treba da se izbaci iz organizma. Tako, primera radi, imamo tranfer mlečne kiseline i uree do bubrega i jetre koji su zaduženi da ove materije prerade i eliminišu iz organizma.
Regulacija protoka krvi
Kapilari omogućavaju i protok krvi kroz tkiva i telo. Usled kontrakcija kapilara, reguliše se količina krvi i ona se usmerava na deo tela gde je najpotrebnija – primera radi, zato se tokom treninga povećava protok krvi u mišiće ili se posle obroka krv usmerava u digestivni trakt za varanje hrane. Regulacija protoka krvi je važna zbog pravilnog funkcionisanja naših unutrašnjih organa, a kapilari – iako su najmanji krvni sudovi, imaju ključnu ulogu u ovoj funkciji.
Koji zdravstveni problemi su povezani sa kapilarima?
Vođenje računa o zdravlju kapilara nam pomaže da izbegnemo neke ozbiljne zdravstvene tegobe.
U nastavku teksta ćemo se osvrnuti na tri zdravstvena problema koji se vezuju za kapilare.
Prošireni kapilari
Prošireni kapilari se manifestuju kao tanane venice po koži u crvenoj, plavoj ili ljubičastoj bolji i najčešće ih viđamo po nogama. Ovo je uglavnom bezopasno stanje koje sa sobom obično nosi nelagodu zbog mišljenja da pojava proširenih kapilara ugrožava lepotu nogu.
Pucanje kapilara
Kada dođe do ove neprijatne i estetski neprihvatljive pojave, tada je to vidljivo kao pojava malih crvenih ili ljubičastih tačaka po koži. Pucanje kapilara se javlja iz različitih razloga, uključujući povrede, pritisak na kožu, starenje, izlaganje suncu, kao i određena zdravstvena stanja koja utiču na zgrušavanje krvi.
Primera radi, dugotrajno stajanje ili sedenje može da izazove pritisak usled kojeg se javi pucanje kapilara. Isto tako, hormonske promene kod žena mogu doprineti ovom problemu.
Kapilarna fragilnost
Kapilarna fragilnost jeste stanje gde postoji povećana sklonost ovih vaskularnih sudova da pucaju. Ovo može biti uzrokovano genetskim faktorima, starenjem, hormonskim promenama, deficitom vitamina (posebno vitamina C), i nekim medicinskim stanjima kao što su dijabetes i hipertenzija.
Kapilarna fragilnost može dovesti do pojave modrica, crvenila i ispucalih kapilara na različitim delovima pacijentovog tela.
Koji su uzroci problema sa kapilarima?
Nakon vrsta i uloge kapilara, kao i zdravstvenih problema u vezi sa njima, sada ćemo navesti i zašto se javljaju problemi sa ovim krvnim sudovima. Prepoznavanje uzroka koje ćemo sada ukratko opisati može mnogima pomoći u prevenciji ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija i može vam skrenuti dodatnu pažnju na važnost preventivnog lekarskog pregleda.
Genetski faktori
Genetska predispozicija igra značajnu ulogu u razvoju problema sa kapilarima
Ako su članovi porodice imali probleme sa ovim krvnim sudovima ili varikoznim venama – veća je verovatnoća da će i potomci imati slične probleme. Imajući to u vidu, apelujemo na sve koji imaju genetsku predispoziciju, da sve promene na ovim krvnim sudovima detaljno isprate i da ne zaborave na blagovremeno javljanje lekaru, čim se za to ukaže potreba.
Starenje
Kako starimo, naši krvni sudovi gube elastičnost i postaju krhkiji. To može dovesti do pucanja ali i drugih vaskularnih problema, jer krvni sudovi više nisu u stanju da podnesu normalan pritisak protoka krvi.
Zato ne treba smetnuti sa uma važnost zdravog i aktivnog načina života i potrebe da u zrelom dobu svoj organizam snabdevamo sa potrebnim količinama vitamina, minerala i svih drugih nutrijenata koji se tokom strarosti nalaze u prirodnom deficitu.
Hormonske promene
Kako su žene tokom svog života izloženije brojnim hormonskim promenama, tako ni ne čudi da su upravo one te koje u najvećem broju slučajeva vode bitku sa bolestima najsitnijih vaskularnih sudova. Kapilari se naročito javljaju usled hormonskih promena tokom trudnoće, menopauze ili zbog uzimanja hormonske terapije, jer sve ono što se u tom periodu odvija u organizmu žene može uticati na slabljenje zidova kapilara.
Ukoliko želite da saznate više o popucalim kapilarima u trudnoći, možete posetiti naš blog i do detalja se informisati o ovom stanju.
Izlaganje suncu
Da li ste znali da dugotrajno izlaganje suncu može oštetiti kožu i kapilare ispod nje? UV zraci oslabljuju zidove kapilara, što može dovesti do toga da oni vremenom postaju krhki i da češće pucaju.
Loša ishrana i nezdrav način života
Neizbalansirana ishrana utiče na remećenje brojnih funkcija u našem organizmu i može da nas suoči sa mnogim zdravstvenim oboljenjima. Kada je reč o ovim krvnim sudovima, nedostatak esencijalnih hranljivih materija, kao što su vitamini C i K, može oslabiti ove krvne sudove. Pored toga, loše navike kao što su pušenje ili prekomerno konzumiranje alkohola negativno utiču na zdravlje krvnih sudova. Zato je važno osvestiti kako manjak pojedinih nutrijenata utiče na vitalne funkcije organizma i imati na umu da svakodnevno izbalansirani obroci doprinose opštem zdravlju.
Povrede kože
Možda niste znali, ali i modrice i druge površinske povrede kože mogu da oštete kapilare izazivajući njihovo pucanje. Ovo je naročito prisutno kod osoba koje imaju oslabljene krvne sudove.
Koji su simptomi problema sa kapilarima?
Vidljivi znakovi (crvenilo, vene vidljive na površini kože)
Mali crveni ili ljubičasti tragovi na koži često su prvi znak problema sa ovim krvnim sudovima. One mogu biti prisutne na različitim delovima tela, a crvenilo može biti konstantno ili se može pojavljivati povremeno – u zavisnosti od različitih faktora kao što su temperatura, stres ili fizički napor. Isto tako, vidljiv znak da je u pitanju mogući razvoj problema sa ovim krvnimi sudovima jesu i jasno izražene venice na koži. Ove tanke venice u ljubičastoj, crvenoj ili plavkastoj boji na nogama se najčešće javljaju u predelu butina i potkolenica.
Fizički simptomi (svrab, peckanje)
Kada je reč o fizičkim simptomima koji mogu ukazati na postojanje problema sa kapilarima, pojava svraba i peckanja u problematičnoj regiji je ono što se prvo zapazi. Svrab može biti blag ili intenzivan, i često se pogoršava noću ili nakon dugotrajnog stajanja, a konstantno češanje može dovesti do oštećenja kože, stvarajući rizik od infekcije. Kada je reč o drugom pomenutom simptomu, može se javiti osećaj peckanja ili blage boli u oblastima gde su kapilari prošireni ili oštećeni. Osećaj peckanja može biti znak upale ili iritacije kapilara, a ovaj simptom može biti povremen ili konstantan i često se javlja nakon fizičke aktivnosti ili dugotrajnog sedenja ili stajanja.
Kada posetiti lekara?
Ako ste prepoznali neke od simptoma, verovatno se pitate kada je vreme za jaljanje lekaru.
U situacijama kada se simptomi zadržavaju i, pritom, vremenom postaju sve izraženiji ili kada se naglo jave nove promene na koži – tada je vreme da zakažete pregled svojih kapilara.
Ukoliko je slučaj da postoji i porodična istorija vaskularnih problema, naša preporuka je svakako lekarski pregled. Ne odlažite konsultaciju ako imate bilo kakve sumnje ili simptome povezane sa kapilarima – blagovremena poseta lekaru može pomoći u ranom otkrivanju i lečenju ovih neprijatnih problema. Na ovaj nači se smanjuje rizik od komplikacija i pritom se i unapređuje kvalitet života.
Da li su problemi sa kapilarima estetski problem ili ozbiljna bolest?
U najvećem broju slučajeva, pojava kapilara se zbog svoje uočljivosti posmatra samo kao estetski problem. Žene uglavnom zbog ovog stanja osećaju manjak samopouzdanja i zbog toga su u najvećem broju one te koje obraćaju lekarima za pomoć.
Međutim, prisutnost ovih stutkura vaskularnog sistema može ukazivati i na ozbiljnije vaskularne poremećaje. Kapilari koji pucaju ili postaju prošireni mogu biti simptomi slabosti vaskularnih sudova, venske insuficijencije ili poremećaja koji su u vezi zgrušavanja krvi. Ovi zdravstveni problemi mogu imati dugoročne posledice ako se ne tretiraju na vreme, pa je iz tog razloga važno konsultovati se sa stručnjakom kako bi se obavila adekvatna dijagnostika i kako bi stručnjak preporučio odgovarajući tretman.
Stoga, nemojte odlagati posetu lekaru ako primetite probleme sa kapilarima. U klinici Dr Dragić vrši se savremena tehnika lečenja ovih krvnih sudova – lasersko uklanjanjanje kapilara, na potpuno bezbolan i bezbedan način. Lasersko uklanjanje je tretman – lečenje, koje pacijente ni po kom osnovu ne sputava, daje fantastične rezultate i omogućava im da se bez ikakvog operativnog oporavka vrate svojim uobičajenim poslovnim i ostalim svakodnevnih aktivnostima.
Kako biste dobili profesionalni savet i kako bismo zajedno pristupili odgovarajućem tretmanu.
Kako se dijagnostikuje problem sa kapilarima?
Klinički pregled
Prvi korak u postavljanju dijagnoze u vezi sa problemom kapilara kreće od lekarskog pregleda.
Tokom lekarskog pregleda, lekar će pregledati problematična područja, istražujući proširene ili ispucale kapilare, crvenilo i druge promene na koži. Anamneza, odnosno detaljan razgovor o pacijentovom zdravstvenom stanju, istoriji bolesti i simptomima je neophodna kako bi se dobila jasna slika o trenutnom stanju i potencijalnim uzrocima nastalog problema.
Dermoskopski pregled
Ovaj pregled pomaže lekaru da proceni stanje kapilara i identifikuje bilo kakve abnormalnosti, uključujući proširene ili ispucale kapilare. Tokom dermoskopskog pregleda koristi poseban instrument, dermoskop, kojim se omogućava detaljan pogled ovih krvnih sudova.
Dopler ultrazvuk
Dopler ultrazvuk je dijagnostička metoda koja koristi zvučne talase za vizualizaciju protoka krvi kroz kapilare i krvne sudove. Ova tehnika omogućava lekarima da procene brzinu i pravac protoka krvi, identifikujući eventualne blokade, suženja ili abnormalnosti u najsitnijim krvnim sudovima, poput prisustva krvnih ugrušaka ili drugih opstruktivnih stanja koja utiču na kapilare. Pregled kolor doplerom je bezbolan i siguran za pacijenate, a rezultate pregleda lekari odmah očitavaju.
Kapilaroskopija
Tokom kapilaroskopije, lekar koristi mikroskop sa visokim uvećanjem da bi vizualizovao pojedinačne kapilare, procenjujući njihov oblik, veličinu i strukturu.
Ova metoda je posebno korisna za dijagnostikovanje kapilarne fragilnosti, mikrovaskularnih abnormalnosti i autoimunih poremećaja koji utiču na kapilare. Isto tako, kapilaroskopija može pomoći u identifikaciji ranih znakova sistemskih bolesti koje utiču na mikrocirkulaciju, a sam pregled je neinvazivan, bezbolan i pruža dragocene informacije za tačnu dijagnozu i planiranje daljeg medicinskog tretmana.
Koje metode lečenja problema sa kapilarima postoje?
U nameri da svojim čitaocima olakšamo razumevanje pojedinih vrsta lečenja – metoda za uklanjanje kapilara, dostupne metode lečenja ukratko ćemo objasniti kroz podelu na konzervativne, farmakološke metode, medicinske tretmane i hirurške zahvate.
Konzervativne metode
Promena načina života
Ako životni stil podrazumeva višesatno sedenje ili stajanje u mestu, nezdrav način života koji uključuje slabo kretanje, nezdravu ishranu, pušenje ili konzumiranje alkohola – tada se pacijentima predlaže uvođenje zdravih navika poput redovne fizičke aktivnosti, održavanja zdrave telesne težine, izbegavanje dugotrajnog stajanja ili sedenja. Pravilna ishrana bogata antioksidansima takođe može pomoći u održavanju zdravlja ovih krvnih sudova, kao i uzdržavanje od cigareta i alkohola.
Zaštita od sunca
Korišćenje šešira, kapa, lagane garderobe i zaštitnih krema tokom toplijih perioda godine naročito je važno za sve osobe koje imaju problema sa osetljivom kožom i već izraženim kapilarima. Kako UV zračenje može doprineti slabljenju i pucanju kapilara, potrebna je adekvatna zaštita i imati na umu da izlaganje suncu ne bude u najtoplijim intervalima dana.
Kompresivne čarape
Korišćenje kompresivnih čarapa potpomaže cirkulaciju krvi i doprinosi smanjenju oticanja, a posebno su korisne za osobe sa proširenim kapilarima na donjim ekstremitetima. Ove specijalno dizajnirane čarape pomažu u sprečavanju zadržavanja krvi u venama i u smanjenju simptoma kao što su bol i težina u donjim ekstremitetima.
Farmakološke terapije
Okretanje ka farmakološkim terapijama podrazumeva upotrebu lekova koji pomažu u jačanju kapilara, podstiču cirkulaciju i umanjuju simptome koji prate stanja sa izraženim kapilarima na nogama i licu. U velikom broju slučajeva, pacijentima koji su adekvatni kandidati za farmakološku terapiju, lekari savetuju i neke od konzervativnih metoda lečenja, kako bi se ostvario što bolji učinak lečenja.
Medicinski i hirurški tretmani
Skleroterapija
Skleroterapija je medicinski tretman koji uključuje ubrizgavanje sklerozantnog sredstva direktno u zahvaćene kapilare. Ovo sredstvo, koje može biti u tečnom obliku ili kao pena, izaziva iritaciju zidova kapilara, što dovodi do njihovog kolapsa i zatvaranja. Nakon tretmana, kapilari se postepeno resorbuju i nestaju.
Laserski tretmani
Problemi sa vidljivim i ispucalim kapilarima najefikasnije se rešavaju putem laserske operacije kojom se vrši njihovo uklanjanje. Ovo je bezbedan, bezbolan i što je najvažnije – pouzdan način da se uklone kapilari sa nogu, da se pacijentu povrati samopouzdanje i da se eliminišu sve brige u vezi zdravlja ovih vaskularnih kanala
U našim klinikama, do sada smo izveli ogroman broj laserskih operacija kapilara na nogama i licu, bez lažne skromnosti, pohvalićemo se izuzetnom učinkovitošču i apsolutnim zadovoljstvom pacijenata. Odabirom ove inovativne metode, pacijenti će biti sigurni da se tretirani kapilari neće ponovo pojaviti. Kako je ceo postupak neinvazivan i ne zahteva postoperativni oporavak, ovo je vid lečenja koji ne sputava ni po kom osnovu jer se pacijenti odmah mogu vratiti svojim poslovnim i drugim aktivnostima koje inače praktikuju tokom dana.
Dakle, na tržištu postoje različite metode za rešavanje kapilara, ali mnoge od njih su neefikasne i nose visok rizik. Ove metode često su jeftine, neprecizne i izvode ih nestručni kadrovi. Sve ove metode nose značajan rizik od oštećenja kože, jer su kapilari smešteni između slojeva kože, te je teško postići njihovo uništavanje bez oštećenja kože bar sa većinom tehnika koje su se do sada koristile.
Zato je ključno odabrati adekvatnu metodu, kao što je korišćenje lasera koji je specijalno dizajniran za ciljano delovanje na zidove kapilara, a koji istovremeno štiti kožu.
Zato se tretmani kapilara obavljaju u serijama kako bi se izbegla agresivnost prema koži.
Drugi saloni ili ordinacije često imaju dermatološke uređaje koji, iako imaju mnoge programe, ne daju zadovoljavajuće rezultate kada je reč o tretmanu kapilara.
Kada je reč samo o estetskom problemu, cilj je da pacijent postigne estetski savršene rezultate, a ne samo da se reše kapilari sa ožiljkom na koži ili pigmentacijom, što se često događa nakon drugih metoda, (poput skleroterapije ili upotrebe vodene pare kod lečenja vena), što može rezultirati flekama ili pigmentacijom koja je trajna.
Ako se koriste loši ili neadekvatni laseri ili radio talasi, pacijent može imati sitne bele tačkice na koži koje se nikada neće sanirati.
Takođe, osim lasera koji se koristi, važno je napomenuti i još jedan aparat koji posedujemo u Klinici Dr. Dragić, a jedini smo u Evropi koji ga ima, a to je „Augmentirana realnost“. Ova tehnologija nam omogućava da vizualizujemo sitne vene koje hrane same kapilare. Za uspešno rešavanje kapilara, važno je tretirati i ove sitne vene hranioca kako bi se postigli dugoročni rezultati. Samo uz pomoć ovog aparata moguće je efikasno vizualizovati ove vene.
U klinici dr. Dragić koristi se jedinstvena tehnika u Evropi i svetu, koja je inspirisana metodama koje se koriste u samo dve klinike u Americi. Dr Dragić se nije bavio kapilarima dok nije otišao u Brazil i upoznao sa ovom metodom. Iako je imao zainteresovane pacijente, nije želeo da pruža uslugu tretmana kapilara metodama koje nisu savršene, niti uslugu koja nije bila perfektna kada su u pitanju rezultati i zadovoljstvo pacijenata. Ova tehnika uključuje primenu „augmentirane realnosti“ koja omogućava preciznu vizualizaciju sitnih vena koje hrane kapilare. Takođe, ističe se važnost tretiranja ovih sitnih vena hranioca kako bi se postigli dugoročni rezultati.
Dr. Dragić je odlučio da primeni ovu metodologiju nakon što je istraživao različite pristupe i zaključio da postojeće metode nisu bile dovoljno efikasne ili bezbedne za postizanje perfektnih estetskih rezultata i zadovoljstva pacijenata.
Više o tome kako možete zauvek da rešite svoj problem sa kapilarima saznajte klikom na link ispod.
Ako želite da se konsultujete sa našim stručnjakom po pitanju stanja kapilara na nogama i stopalima – budite slobodni da nam se javite pozivom na broj klinike.
Prevencija – Kako sprečiti nastanak problema sa kapilarima?
Bolje sprečiti, nego lečiti, zar ne? Evo na koje se sve načine problemi sa ovim krvnim sudovima mogu preduprediti.
Održavanje zdrave telesne težine
Prekomerna težina može dovesti do pojačanog opterećanja nogu, što za posledicu može imati pucanje krvnih sudova i nastanak problema po pitanju zdravlja vena. Inače, uopšteno gledano, adekvatna telesna težina može preduprediti brojne zdravstvene tegobe koje su u vezi povišenog krvnog pritiska, dijabetesa, oboljenja srca ili drugih vaskularnih oboljenja.
Korišćenje zaštite od sunca
Ako koristite kreme za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom (SPF), nosite šešire i prikladnu odeću koja prikriva veći deo tela, kao i ako izbegavanje direktno izlaganje suncu tokom najjačeg UV zračenja – možete sebi pomoći u održavanju zdravlja kapilara i tako smanjiti rizik od njihovog oštećenja.
Pravilna ishrana bogata antioksidansima
Još jedna preventivna metoda podrazumeva i zdravu, izbalansiranu ishranu koja obiluje antioksidansima.
Antioksidansi su poznati po svom superiornom dejstvu na slobodne radikale, a redovnim konzumiranjem hrane koja je bogata antioksidansima (neki od njih su orašasti plodovi, borovnice, jagode, kelj, spanač, nar, đumbir, kurkuma i cimet) pomažete u očuvanju elastičnosti celokupnog vaskularnog sistema.
Umerena konzumacija alkohola
Prevelika količina alkohola ne donosi baš nikakvu korist, već samo štetu. Zato, umereno sa alkoholom jer kontinuirano preterivanje u piću značajno slabi zidove kapilara, povećavajući rizik od njihovog pucanja.
Uzdržavanje od pušenja i konzumacije kofeina
Baš kao što je slučaj sa prekomernim konzumiranjem alkohola, pušenje i kofein negativno utiču na zdravlje vaskularnog sistema. Zato se preporučuje zdrav život bez cigareta i sa kontrolisanim unosom kofeina.
Redovna fizička aktivnost
Šetnje, vežbanje, plivanje – bilo koja redovna fizička aktivnost tela blagotvorno deluje na zdravlje jer se, između ostalog, uz fizičko angažovanje tela poboljšava i cirkulacija krvi.
Redovne provere zdravlja kod lekara
Kao jedna od važnijih preventivnih metoda jesu i redovne zdravstvene kontrole. Preventivna kontrola stanja našeg organizma može preduprediti brojne zdravstvene komplikacije, pa je sticanje ove navike itekako korisno.
Zaključak
Iako kapilari važe za najmanje krvne sudove u našem telu, oni igraju važnu ulogu u cirkulaciji krvi i u održavanju zdravlja našeg celog organizma. Tačno je da pojava kapilara na nogama i stopalima može biti bezazleno stanje, međutim, neretko se ova situacija može pogoršati i nagovestiti razvoj nekog daleko ozbiljnijeg problema. Odabrali smo da obradimo ovu temu jer znamo da razumevanje uzroka, simptoma i dostupnih tretmana za tretiranje – lečenje problema u vezi kapilara može dosta pomoći u njihovom efikasnom rešavanju. Znajte da problemi mogu izbeći i da se održavanjem zdrave telesne težine, pravilnom ishranom, zaštitom od UV zračenja i redovnom fizičkom aktivnošću mogu preduprediti brojne dalje komplikacije.
Klinika Dr Dragić, sa svojim pionirskim metodama u laserskom lečenju kapilara i vena, vrhusnkim stručnjacima i mnogobrojnim zadovoljnim pacijentima, stoji na raspolaganju svima koji imaju bilo kakva pitanja.
Najčešće postavljana pitanja
Koja je funkcija kapilara?
Šta su prošireni kapilari?
Kako se leče popucali kapilari?
Da li je moguće sprečiti pucanje kapilara?
Koje su najbolje metode za jačanje kapilara?
Da li laserski tretmani za kapilare bole?
Koliko traju rezultati tretmana kapilara?
Da li su prošireni kapilari znak ozbiljnog zdravstvenog problema?
Prošireni kapilari su uglavnom samo estetski problem zbog svoje vidljivosti po nogama ili stopalima (kao i drugim delovima tela, npr na licu),i mogu biti i najava za ozbiljne vaskularne poremećaje. Ako su prisutni zajedno sa simptomima kao što su bol, oticanje ili promena boje kože, važno je potražiti medicinski savet kako bi se isključili ozbiljniji problemi kao što su venska insuficijencija ili drugi vaskularni poremećaji.
Kako klinika Dr Dragić može da vam pomogne?
Efikasnost u postizanju rezultata, kao i brza, bezbolna i sigurna metoda laserskog lečenja kapilara su ono što naše pacijente očekuje kada posete kliniku Dr Dragić.
Ovo je mesto gde je objavljen ogroman broj zahvata i gde sa pacijentima rade samo vrhunski stručnjaci u oblasti lečenja kapilara i vena. Sve što je sanirano kroz tretman laserske operacije kapilara ili kroz lasersko lečenje vena, više se ne vraća, a pacijente očekuje brz oporavak bez potrebe za bolničkim lečenjem.
Ovim inovativnim pristupom u lečenju kapilara na nogama i stopalima, uspeli smo da pomognemo velikom broju pacijenata koji su naša najbolja preporuka. Svoje znanje i iskustvo osnivač klinike, Dr Dragić, nesebično deli sa kolega iz branše, a njegov individualan i srdačan pristup svakom pacijentu je ono što pacijenti najviše cene.
Zakažite pregled kod Dr Dragića već danas
Ako imate želju da pregledate svoje kapilare i da ih na najefikasniji i najlakši način uklonite – klinika Dr Dragić je pravo mesto za takvu vrstu zahvata!
Vaš prvi korak neka bude stupanje u kontak sa nama, a sve ostalo biće naša briga.