Paučinaste (pauk) Vene – Šta su i kako se leče?

Paučinaste Vene – šta su pauk vene i kako se leče?

Da li su paučinaste vene baza iz koje nastaju varikozne vene ili se one javljaju samo da bi narušavale izgled naših nogu? 

Mogu li ove venice da se povuku same od sebe?

Da li se paučinaste vene leče, i ako je odgovor potvrdan – kako? 

Ovim tekstom odgovaramo na sva pitanja u vezi toga šta su, zašto nastaju i kako se leče pauk vene.

Sadržaj

Šta su paučinaste vene?

Ovo su sitne venice sa širinom do jednog milimetra, koje se nazivaju i teleangiektazije. Često se javljaju na butinama ili nekom drugom delu nogu, a osim na nogama, mogu se javiti i na licu. 

Ime su dobile po izgledu jer asociraju na paukovu mrežu, a neki ih opisuju i kao venice koje formiraju oblik razgranatog drveta i veoma lako se uočavaju jer su obično vidljive kao skup isprepletanih linijica. One se nalaze tik ispod kože, a mogu biti u crvenkastim ili plavičastim nijansama. 

Šta uzrokuje paučinaste vene?

Genetika

Genetika igra veliku ulogu u razvoju paučinastih vena. Ako su roditelji ili bliski rođaci imali problem sa venama, veća je verovatnoća da će se i kod potomaka razviti slične komplikacije sa venskim sistemom.

Manjak kretanja i fizičke aktivnosti

Životni stil ili poslovna karijera koja podrazumeva sedenje ili stajanje duže vreme može povećati pritisak u venama nogu, što posledično može voditi ka stvaranju pauk vena. 

Šta može doprineti tome da se pojava teleangiektazija predupredi ili da se bar umanji njihov intenzitet i dalje širenje? 

Redovna fizička aktivnost pomaže u održavanju pravilne cirkulacije krvi i u smanjenju rizika od razvoja svih venskih bolesti jer aktivnosti poput hodanja, redovnog treniranja, plivanja i vožnje bicikla mogu značajno poboljšati venski tonus i cirkulaciju.

Hormonski poremećaji

Hormonske promene, naročito kod žena koje se javljaju tokom trudnoće, menopauze ili uzimanja hormonskih terapija, mogu da oslabe venske zidove, a da rezultat toga bude pojava paučinastih vena. Hormoni poput estrogena i progesterona mogu uticati na elastičnost venskih zidova što, u svakom slučaju, povećava mogućnost za pojavu ovih problema.

Trudnoća

Tokom trudnoće, kod žena dolazi do uvećanja volumena krvi u materici, vrši se veći pritisak materice na vene, pa se i zbog tih razloga mogu javiti paučinaste vene. Hormonske promene kojima su žene za vreme trudnoće izložene dodatno slabe venske zidove, a to može voditi ka dodatnom negativnom uticaju na veću izraženost ovih vena. Iako su ovo sasvim prirodne okolnosti, tokom drugom stanja dolazi do uvećane težine buduće mame, pa je veći i pritisak na donje ekstremitete.

Prekomerna težina

Gojaznost je značajan faktor rizika jer dodatna težina povećava opterećenje na venski sistem. Veće opterećenje automatski znači i da vene trpe veći pritisak. 

Zbog toga je prekomerna težina jedan od faktora koji, samostalno ili pridruženo uz druge faktore, može da prouzrokuje disbalans u cirkulaciji i radu venskog sistema.

Prekomerno izlaganje suncu

Dugotrajno izlaganje suncu može oslabiti venske zidove i izazvati pucanje kapilara, što dovodi do vidljivih paučinastih vena. Pored negativnog uticaja na krvne sudove, UV zračenje može izazvati i druge posledice po naše zdravlje, pa se iz tog razloga apeluje na poštovanje preporuka u vezi sa opreznim izlaganjem suncu, naročito tokom letnjih meseci.

Starenje

Iako se paučinaste vene ne javljamo isključivo kod starijih osoba, tačno je da usled starenja našeg organizma dolazi do smanjenja elastičnosti venskih zidova. Otuda i starenje može da se uvrsti među faktore koji doprinose razvoju ovog stanja. 

Preterana konzumacija alkohola

Alkohol može proširiti krvne sudove i oslabiti njihove zidove, povećavajući rizik od razvoja paučinastih vena. Redovna i prekomerna konzumacija alkohola narušava zdravlje jetre i može dovesti do trajnog oštećenja i krvnih sudova, sa čime se povećava rizik od razvijanja nekog oblika venske bolesti. Ovo je (pretežno kod muškaraca koji zloupotrebljavaju alkohol) vidljivo kao crvenilo na licu, najčešće po nosu. Međutim, i mimo kardiovaskularnog sistema – alkohol negativno utiče na naš organizam po mnogo drugih osnova. 

Koji su simptomi pauk vena?

Baš kao što se paučinaste vene u nekim slučajevima ne podvode pod zdravstveni problem, već kao problem koji je isključivo estetske prirode, tako nekada mogu da se jave i bez jasnih simptoma koji će na sebe skrenuti pažnju. 

Međutim, kada se simptomi jave, oni se odnose na osećaje različitih nelagodnosti. 

Bol sa i bez dodira

Bol sa i bez dodira može uključivati osećaj pečenja, pulsiranja ili svraba, koji se javlja čak i kada donji ekstremiteti nsu pod pritiskom ili opterećenjem.

Svrab

Može se javiti svrab oko područja gde se nalaze pauk vene. Sam po sebi, svrabež kože može biti iritantan i može ukazivati na razvoj upale ili iritacije u zahvaćenom području.

Krvarenje 

U vrlo retkim slučajevima, paučinaste vene mogu krvariti, posebno ako su oštećene. To krvarenje može biti minimalno, ali ako se ponavlja važno je u što kraćem roku zakazati lekarski pregled.

Oticanje nogu

Ako uz paučinaste vene dođe do pojave i varikoznih (proširenih) vena, tada će se kod pacijenta javiti i oticanje. Otok može biti lokalizovan oko gležnjeva, a često ih prati i osećaj teških nogu, što jeste jedan od prvih simptoma kad se jave proširene vene.

Težina u nogama

Osećaj teških nogu može da se javi, naročito u slučaju kada su osobe provele dosta vremena tokom dana u sedećem ili stojećem položaju. 

Kako prepoznati paukove vene i kada posetiti lekara?

Svi ovi opisani simptomi udruženo, uz vidljive paučinaste vene na površini kože, ukazuju na to da je najmudrije posavetovati se sa lekarom, kako bi se utvrdilo da li ovi je problem samo estetske ili pak, ipak zdravstvene prirode.

Sa druge strane, ako se kod osbe pored pauk vena jave i varikozne vene, tada se situacija u budućnosti može dodatno iskomplikovati, pa je tek u tom slučaju važno javiti se specijalizovanom doktoru za vene. 

Odlasci u kozmetičke salone ili pokušaje samoinicijativnog lečenja treba zaobići. Savet je da se potraži mišljenje stručnjaka, jer ćete samo u tom slučaju biti sigurni u svoje zdravstveno stanje.

Kako ukloniti paučinaste vene?

Kompresivne čarape

Kompresivne čarape pomažu u smanjenju otoka i poboljšanju cirkulacije krvi, što može smanjiti dalji razvoj paučinastih vena. Kako ove čarape pružaju vrše adekvatan pritisak na noge, pomažući da se cirkulacija što više odvija na adekvatan način, korisno je napomenuti da se izbor kompresivnih čarapa vrši isključivo u konsultaciji sa doktorom, nikako samoinicijativno od strane pacijenta.

Operativni zahvat

Operativni zahvat za uklanjanje paučinastih vena može uključivati nekoliko različitih procedura, koje su prilagođene specifičnim potrebama pacijenta i ozbiljnosti stanja.

Skleroterapija

Ovaj postupak uključuje ubrizgavanje sklerozirajuće supstance direktno u zahvaćene vene. Supstanca koja se unosi u organizam pacijenta iritira unutrašnji zid vene, što uzrokuje njeno zatvaranje i eventualno resorpciju. 

UGFX – Ultrazvukom navođen zahvat

UGFX (ultrazvukom navođena skleroterapija) je metoda koja koristi ultrazvuk za precizno navođenje injekcija sklerozirajuće supstance u vene.

Injekciona terapija

Injekciona terapija je vrlo slična skleroterapiji, s tim da se mogu koristiti različite vrste sklerozirajućih agenasa, u zavisnosti od specifičnih potreba pacijenta.

Koriščenje krema

Mnogo pacijenata tretira svoje paučinaste vene kremama i melemima koji su danas prisutni na tržištu. Ovaj vid lečenja, kao i svi prethodno navedeni nisu dovoljno efikasni u otklanjanju problema. 

Laserski tretman

Najefikasniji način za uspešno otklanjanje pauk vena jeste laserski tretma. Zahvaljujući visokom stepenu preciznosti, laserom se tretira isključivo problematična regija sa količinom energije koja je adekvatna za dati problem. Ovo je metoda koja daje najbolji rezultat, koja je sigurna i za pacijenta bezbedna, bez ponovnog pojavljivanja već tretiranih vena.

Koje su moguće komplikacije ukoliko se ne leče paukove vene?

Progresija bolesti

Nelečene paučinaste vene (teleangiektazije) koje nisu samo estetski problem, mogu se razviti u ozbiljnije venske bolesti – počev od varikoznih vena do mnogo ozbiljnijih stanja kao što je hronična venska insuficijencija. Kako bolest napreduje, vene postaju sve šire i slabije i ova progresija može značajno narušiti prirodnu cirkulaciju krvi u nogama i povećati rizik od ozbiljnijih komplikacija.

Bol i nelagodnost

Bolesne vene, pa ni pauk vene, u prvim stadijumima razvoja bolesti ne bole. Bol se javlja kada se zdravstveno stanje dodatno iskomplikuje i kada se od početnog stadijuma venske bolesti i teleangiektazija bolest razvije do nekih mnogo ozbiljnijih oblika.

Oticanje nogu

Oticanje nogu (edem) može postati hronično ako se paučinaste vene kojima je potrebno lečenje ne leče. Hronično oticanje može uzrokovati dodatne zdravstvene probleme, uključujući oštećenje kože i tkiva.

Promene na koži

Paučinaste vene mogu izazvati promene na koži, uključujući njenu promenu boje ili iritaciju. Koža iznad zahvaćenih pauk vena može postati osetljivija, a sve navedene promene na koži ne samo da su estetski neprijatne, već mogu ukazivati na ozbiljnije probleme sa cirkulacijom.


Tromboflebitis

Tromboflebitis se karakteriše upalom vena i stvaranjem krvnih ugrušaka, što može uzrokovati bol, oticanje i crvenilo. U slučaju stvaranja ugruška u površinskim venama, reč je o površinskom tromboflebitisu, dok se duboka venska tromboza odnosi na lokaciju tromba u dubokim venama. 

Psihološki problemi ulovljenio ekstetikom

Iako su veoma često teleangiektazije samo estetski problem i iza njih se ne krije nijedan oblik venske bolesti, one zbog svog izgleda urušavaju samopouzdanje, naročito kod žena. Dugoročno gledano, ovo može izazvati konstantan osećaj nelagode zbog izgleda nogu i može dosta opteretite žene koje se nose sa ovim problemom. 

Kako sprečiti nastanak pauk vena?

Kretanje i redovne šetnje

Pokretanje tela kroz vežbanje ili šetanje pomaže nam da se cirkulacija odvija na prirodan način. Sticanje navike redovnog odlaska u šetnju je posebno korisno svim osobama koje više sati u toku svog dana provedu u stojećem ili sedećem položaju.

Udobna obuća

Nošenje udobne obuće koja ne vrši prekomeran pritisak na noge može da smanji rizik od razvoja paučinastih vena. Visoke potpetice i uska obuća mogu ometati cirkulaciju i povećati pritisak na vene, pa se damama preporučuje nošenje cipela sa niskom potpeticom i dobrom podrškom za stopala.

Hidratizacija

Unos dovoljne količine vode pomaže u održavanju adekvatne hidratacije tela i poboljšava cirkulaciju krvi. Takođe, savetuje se izbegavanje prekomernog unosa kofeina, soli i alkohola, kako bi se u što većoj meri održao optimalan nivo hidriranosti.

Nošenje udobne odeće

Konstantno nošenje uskih pantalona, pojaseva, korseta i druge odeće koja steže oko struka i nogu može uticati na remećenje prirodne cirkulacije u našim vena. Zato se preporučuje nošenje udobne i komotne odeće.

Smanjenje zasićene masnoće i loših masti u ishrani

Vođenje računa o ishrani ima brojne blagodeti za pravilno funkcionisanje našeg organizma. Kada je ishrana zdrava i obiluje voćem, povrćem, celovitim žitaricama, antioksidansima i zdravim mastima, tada unosom hrane možemo poboljšati i zdravlje naših vena.

Smanjenje unosa alkohola

Prekomerna i dugotrajna konzumacija alkohola može proširiti krvne sudove, pa se samim tim povećava i rizik od razvoja paučinastih vena. Velike količine alkohola negativno utiču na brojne organe, ne samo na zdravlje venskog sistema, pa lekari iz tog razloga savetuju njegovo izbegavanje, tj. njegov kontrolisan unos.

Preventivno nošenje kompresivnih čarapa

Koplresivne čarape deluju tako što vrše ravnomeran pritisak na noge, pomažući venama da efikasnije pumpaju krv natrag prema srcu i smanjujući pritisak na vene. Nošenje kompresivnih čarapa može biti posebno korisno za osobe koje provode mnogo vremena stojeći ili sedeći, kao i za trudnice. Treba istaći da je potrebna konsultacija sa lekarom kako bi se odabrale odgovarajuće kompresivne čarape prema individualnim potrebama, tako da njihov izbor ni u kom slučaju ne bi trebao biti samoinicijativan.

Zaključak

Iako ste možda do sada nailazili na informacije da su pauk vene isključivo estetski problem i da sa sobom ne nose mogućnost za razvoj bilo kakvog vida venske bolesti – drago nam je ako smo vas uputili i drugu mogućnost koja se tiče i potencijalnog rizika od narušenog funkcionisanja cirkulacije. 

Svakako savetujemo da pomno pratite sve promene koje se javljaju i ohrabrujemo vas da ne ignorišete simptome, naročito ako se oni javljaju u većem obimu i ako je njihovo pojavljivanje vremenom sve učestalije.

Najčešće postavljena pitanja

Šta su paukove vene?

Paučinaste vene, poznate i kao teleangiektazije, su male, tanke krvne venice koji se pojavljuju blizu površine kože i izgledaju kao drvce ili paukova mreža.

Kako izgledaju paukove vene?

Reč je o tananim venama u crvenkastoj, plavoj ili ljubičastoj boji koje mogu da budu izražene na nogama, licu i drugim delovima tela i ove vene iako su vidljive, značajno se razlikuju od proširenih vena.

Da li su paukove vene isto što i proširene vene?

Nisu, razlika je velika. U vizuelnom smislu proširene vene su upadljive i javljaju se kao ispupčenja ispod površine kože. Sa druge strane, paučinaste vene su manje i tanje, i imaju prepoznatljivu formu i znatno se razlikuju od proširenih vena.

Da li paukove vene predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem?

U većini slučajeva, pauk vene nisu ozbiljan zdravstveni problem već su uglavnom estetski problem. Međutim, one mogu biti znak slabije cirkulacije ili drugih venskih komplikacija, pa je važna lekarska konsultacija.

Koje su moguće komplikacije ukoliko se ne leče pauk vene?

Ako paučinaste vene nisu samo estetski problem i ako se bolest uopšte ne leči – tada može doći do razvoja komplikovanijih stanja, kao što su proširene vene, venska insuficijencija ili čak i upala vena.

Da li je tretman paukovih vena bolan?

Ako se za lečenje ovog stanja izabere laserski tretman, tada pacijent nije izloženoj bolnoj metodi i ono što je najvažnije – postiže se najbolji efekata bez recidiva kod tretiranih vena.

Da li paukove vene mogu nestati same od sebe?

Paukove vene obično ne nestaju same od sebe i mogu se vremenom pogoršati.

Koji su tretmani dostupni za uklanjanje paukovih vena?

Tretmani za uklanjanje paukovih vena uključuju skleroterapiju, ultrazvukom navođene zahvate (UGFX), injekcionu terapiju, kao i korišćenje krema sa aktivnim supstancama. Pored svega navedenog, laserski tretman paučinastih vena daje ubedljivo najbolje rezultate.

Koliko tretmana je potrebno da bi se uklonile paukove vene?

Na osnovu stanja pacijenta, lekar daje preporuku po pitanju broja potrebnih tretmana.

Da li je laserski tretman efikasan za paukove vene?

Laserski tretman je najefikasnija metoda za uklanjanje pauk vena.

Kako centar za savremeno lečenje vena Dr Dragić moze da vam pomogne?

Klinika Dr Dragić je vodeći centar za savremenu vensku terapiju laserom u Evropi, poznata po laserskim metodama koje je uveo i usavršio osnivač klinike, dr Petar Dragić. 

Laserski tretmani su bezbolni, bez potrebe za postoperativnim oporavkom, i ono što je najbitnije za pacijenta – pružaju trajne rezultate u uklanjanju vena i kapilara na nogama. 

Klinika se fokusira ne samo na estetske rezultate već i na sveobuhvatnu podršku tokom i nakon procesa lečenja, a ono što naš pristup u lečenju čini jedinstvenim jeste stručnost i znanje doktora koji obavlja zahvate i brojni moderni  aparati na kojima se radi. Augmentirana realnost je jedan takav aparat koji omogućava preciznu vizualizaciju i tretman najsitnijih vena.

Još jedna činjenica koja potvrđuje uspeh našeg rada je ta da je doktor Dragić tokom svoje prakse istražio različite pristupe i zaključio da postojeće metode nisu dovoljno bezbedne niti efikasne, zbog čega je razvijena specijalna metodologija inspirisana praksom dve klinike u Americi. Doktor Dragić svojom metodom izvršio je preko 20000 hiljada operacija i jedini u Evropi pruža laserski tretman vena kome je dodao utrazvuk.  

Kontaktirajte nas i zakažite pregled već danas

Ukoliko već neko vreme imate problem sa izraženim paučinastim vena na nogama – budite slobodni da nam se obratite.

Saznajte više o stanju svojih vena i otkrijte da li se radi samo o estetskom ili pak, o zdravstvenom problem koji može dovesti do ozbiljnih posledica.