Proširene vene u trudnoći i ispucali kapilari na nogama su još jedna od brojnih pojava sa kojima se buduće mame susreću.
Mnoge trudnice se pitaju da li su izražene vene u trudnoći razlog za zabrinutost, da li su opasne ili će se one povući nakon porođaja.
Ovim blogom želimo da što preciznije obradimo sve ono što je najvažnije na temu proširenih vena u trudnoći, kako bismo pomogli trudnicama pružajući im informacije i ohrabrujući ih sa rešenjima na koja se mogu osloniti.
Sadržaj
ToggleŠta su proširene vene?
Proširene ili varikozne vene su uvećane, uočljive i (vrlo često) deformisane vene koje nastaju usled zastoja krvi u venama, a uzrok njihovog nastanka jeste prisutnost povećanog pritiska u ovim krvnim sudovima na nogama. Posledično, ova pojava izaziva bol, oticanje, osećaj težine i, naravno, estetski nam se apsolutno ne dopadaju.
O tome kako se proširene (varikozne) vene javljaju već smo detaljno pisali, a ovim tekstom pravimo osvrt na to šta izaziva njihovu pojavu tokom trudnoće, po kojim simptomima ih možete prepoznati i koje su naše preporuke trudnicama da se sa njima nose.
Zašto se pojavljuju proširene vene u trudnoći?
Izražene vene ne javljaju se svim trudnicama i ne javljaju se tokom svake trudnoće. Do njihove pojave najčešće dolazi posle prvog trimestra trudnoće, kao i u trudnoćama koje za ženu nisu prva trudnoća (gestacija, graviditet).
Evo koji su to faktori koji mogu povećati šanse za nastanak ove neželjene pojave kod trudnica.
Genetika i predispozicija
Genetska predispozicija može biti uzrok pojave varikoziteta. Ukoliko su najbliži (ženski) srodnici imali ovaj problem – moguće je da to doprinese da se kod žena tokom drugog stanja javi ovaj problem.
Hormonske promene
Trudnoća se sa razlogom zove drugo stanje.
Tokom ovog perioda, u telu žene događa se dosta hormonskih procesa koji su prirodni, ali koji mogu sa sobom doneti i neka nepoželjna stanja, a varikozne vene su samo jedno od njih. Uobičajeno je da se lučenje hormona, kao što je progesteron povećava kako bi se osigurala uredna trudnoća. Međutim, ovaj hormon opušta zidove krvnih sudova, uključujući vene, što može dovesti do njihovog širenja.
Povećan volumen krvi i pritisak materice
Kod trudnica se volumen krvi u telu značajno povećava zbog rasta fetusa i zbog potrebe da do bebe dođu svi potrebni nutrijenti. Ovaj pojačani krvotok stvara dodatni pritisak na vene, posebno na one u donjim ekstremitetima. Isto tako, kako materica raste ona može potisnuti ove krvne sudove u karlici, ometajući normalan protok krvi iz nogu prema srcu, a ovaj pritisak može dodatno pogoršati problem sa proširenim venama.
Faktori stila života (npr. nedostatak fizičke aktivnosti, prekomerna težina)
Poslovi koji podrazumevaju višesatno sedenje ili stajanje, kao i manjak fizičke aktivnosti doprinose tome da vene u trudnoći (graviditet, gestacija) postanu izraženije. Zato je vrlo korisno da se trudnice fizički angažuju u meri koja je odobrena od strane njihovog lekara i da svoje radne obaveze prilagode trenutnom fizičkom stanju.
Koji su simptomi izraženih vena u trudnoći?
Bol i osećaj težine u nogama
Kad nastupi trudnoća, mogući su problemi sa varikozitetima i te probleme prate bol i osećaj težine u donjim ekstremitetima, naročito nakon dužih intervala sedenja ili stajanja. Obično se dešava da se ti simptomi u najvećoj meri ispoljavaju kako se dan bliži kraju.
Oticanje nogu i stopala
Zbog većeg pritiska na vene, u telu trudnice dolazi do nakupljanja tečnosti u donjim ekstremitetima, što dovodi do oticanja nogu (najčešće potkolenica i butina) i stopala.
Pojava paukovih vena ili vidljivih, izbočenih vena
Jedan od jasnih simptoma proširenih vena jeste pojava paukolikih vena koje se manifestuju kao tanke, crvene ili plave linije na koži, često se javljaju u donjim ekstremitetima. Osim ovih tankih vena, mogu se javiti i izraženiji krvni sudovi na nogama koje su jasno uočljive ispod površine kože, a neretko izgledaju kao da su uvrnute ili čvorovite.
Ubrzani umor u nogama
Zbog neadekvatnog protoka krvi, trudnice sa proširenim venama vrlo često osećaju kako im se brzo javlja umor u donjem delu tela i donjim udovima. Ovo može biti praćeno osećajem slabosti ili peckanjem, što može dodatno da otežava svakodnevne aktivnosti.
Moguće komplikacije kao što su tromboflebitis ili krvarenje
Koje to situacije jasno ukazuju na problem sa proširenim venama?
U nekim slučajevima, varikoziteti nogu mogu dovesti do ozbiljnijih komplikacija kao što su tromboflebitis (zapaljenje vena praćeno formiranjem krvnih ugrušaka) ili spontano krvarenje iz vena, kao posledica povrede ili pritiska. Kada se ove pojave uoče, tada je već prilično jasno postojanje problema. Ipak, treba imati na umu da za svaki problem postoji rešenje, pa je važno javiti se lekaru i nikako ne zanemarivati ovakve pojave.
U kom periodu trudnoće se pojavljuju proširene vene?
Proširene vene se obično javljaju u drugom i trećem trimestru trudnoće.
Kako materica u nakon trećeg meseca kreće da se uvećava, tada se sve više i više povećava pritisak na vene u karlici. Ovaj pritisak otežava cirkulaciju krvi iz nogu ka srcu što za posledicu ima postepeno širenje vena. Osim toga, drugi i treći trimestar je vreme kada se kod žene lagano povećava telesna težina i kada je pojačana cirkulacija krvi, pa to sve sinergično opterećuje venski sistem.
Ne zaboravimo i na hormonske promene koje su prisutne tokom cele trudnoće. Usled njih, javlja se posebno viši nivo progesterona koji dovodi do toga da venski zidovi postanu slabiji a vene izraženije.
Na kojim delovima tela se pojavljuju proširene vene u trudnoći?
Noge (potkolenici i butinama)
Varikoziteti tokom trudnoće najčešće se javljaju na potkolenicama i butinama. Razlog tome jeste svakako veliki pritisak zbog gravitacije i povećanje zapremine krvi u telu žene.
Stidne vene
Trudnice se često bore i sa proširenim venama koje se javljaju na preponama i u vaginalnom području. One su poznate i kao vulvalne varikoze, mogu izazvati osećaj nelagodnosti, pritiska i bolova u intimnoj regiji, a osećaj stalnog pritiska može biti naročito izražen nakon pojačane fizičke aktivnosti, seksualnih odnosa ili dužeg sedenja i stajanja.
Hemoroidi
Osim stidnih vena, kod mnogih trudnica se javljaju i hemoroidi.
Nakon 27. nedelje trudnoće nije neuobičajena pojava hemoroida, koji su zapravo proširenja krvnih sudova u predelu rektuma. Do njihove pojave najčešće dolazi zbog uvećanog pritiska na krvne sudove u abdomen, a tegobe koje hemoroidi sa sobom nose buduće mame mogu ublažiti bogatom biljnom ishranom punom voća i povrća koje je korisno zbog obilja vlakana. Vlakna poboljšavaju probavu, a uz redovan unos tečnosti i lagane šetnje umanjuju se i sve neprijatnosti koje dolaze sa hemoroidima.
Kako se dijagnostifikuju proširene vene u trudnoći?
Pregled i anamneza od strane lekara
Prvi korak u dijagnostifikovanju proširenih vena je detaljan pregled i uzimanje anamneze od strane lekara. Lekar će želeti da zna sve o simptomima, njihovom trajanju i intenzitetu, kao i o bilo kakvim faktorima koji mogu pogoršati ili ublažiti simptome. Takođe će se raspitati o porodičnoj istoriji venskih problema, prethodnim trudnoćama i eventualnim komplikacijama sa kojima se pacijentkinja susretala. Potom sledi lekarski pregled.
Ultrazvučni pregled
Ultrazvučni pregled je ključna metoda za dijagnostifikovanje varikoznih vena. Ovaj neinvazivni postupak je u potpunosti bezbedan za mamu i bebu, a za utvrđivanje stanja ovih krvnih sudova i merenje pritiska protoka krvi koristi ultrazvučne talase.
Kada se javiti lekaru?
Varikoziteti nogu u trudnoći su pojava koja je specifična za drugo stanje i na veliku radost, nakon porođaja one povlače, a sa njima i svi neprijatni simptomi.
Međutim, postoje situacije kada se kod žena zadrže ova pojava i nekoliko meseci nakon porođaja.
Ovde je obično reč o ženama koje imaju genetsku predispoziciju i kod njih je jako važno pratiti stanje venskog sistema i blagovremeno reagovati ako se za to ukaže potreba. Obično je ovo bezazlena pojava, ali naš savet je da se ništa ne prepušta slučaju jer u slučaju zanemarivanja izraženih simptoma može doći do ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija.
Tokom trajanja trudnoće, ako su vene postale drastično izražene i bolne, ako dođe do promene u boji kože ili se javi temperatura – tada je moguća pojava upale, pa je u tim slučajevima bitno da se trudnice jave lekaru.
Kako se leče proširene vene koje se jave u trudnoći?
Lečene izraženih vena u trudnoći
U trudnoći, varikozne vene su u najvećem broju slučajeva bezopasne, pa se i ne leče nekom standardnom, lekarskom procedurom. Ali, tegobe koje varikoziteti nogu sa sobom nose mogu se efikasno umanjiti uz praktikovanje saveta koje trudnica dobije od lekara.
Odmor
Budućim majkama se preporučuje da redovno odmaraju tako što će noge izdići uvis. Ovo pomaže u smanjenju oticanja i poboljšava cirkulaciju krvi, a postavljanje nekoliko jastuka ispod nogu dok se leži ili sedi smanjuje pritisak na venski sistem.
Kompresivne čarape
Kompresivne čarape umanjuju oticanje, osećaj težine i nelagodu koju pojava varikoziteta sobom nosi, pa se često preporučuje njihovo nošenje.
Biljne kreme i gelovi
Tretiranje ove neprijatne pojave biljnim kremama i gelovima može imati umirujuće dejstvo na vene. Ovi proizvodi često sadrže ekstrakte kestena, aloe vere, kamilice ili neke druge lekovite biljke koja ima brojna blagotvorna dejstva.
Redovna fizička aktivnost
Redovna fizička aktivnost je važna za održavanje zdrave cirkulacije i ublažavanje simptoma proširenih vaskularnih struktura. Zato se preporučuje hodanje, plivanje ili joga, jer mogu biti odlični načini da ostatak trudnoće provedete sa umanjenim nelagodnostima ove pojave.
Lečenje varikoziteta nakon trudnoće
Skleroterapija
Skleroterapija je tretman za lečenje paukastih varikoziteta i ispucalih kapilara na donjim ekstremitetima. U praksi se sprovodi tako što se u venu ubrizga sklerozantno sredstvo koje izaziva spazam krvnog suda i koje za rezultat ima njegovo trajno zatvaranje.
Hirurški tretmani (u retkim slučajevima)
U retkim slučajevima kada su proširene vene veoma izražene ili uzrokuju ozbiljne simptome, može biti potrebna hirurška intervencija. To je intervencija koja se izvodi u opštoj anesteziji, gde se kao rizik mogu javiti infekcije, a duži period oporavka je neminovan.
Laserska terapija
Lasersko tretman je najkomfornija tehnika koja daje fantastične rezultate. Ova metoda se sprovodi tako što se uz pomoć igle u venu ubacuje tanka laserska sonda koja se uz ultrazvučnu kontrolu sprovodi do mesta gde se nalazi proširena vena. Usled toplote koja se tom prilikom emituje, bolesni delovi vene se isušuju i pretvaraju se u tanke fibrozne vrpce koje organizam vremenom apsorbuje.
Laserska operacija na venama se dugi niz godina izvodi u našoj klinici i ponosni smo na to što imamo najviši stepen uspešnosti njenog izvođenja.
Koji su najbolji načini za prevenciju izraženih vena u trudnoći?
Evo kako buduće mame mogu preduprediti pojavu varikoziteta nogu i ispucalih kapilara u drugom stanju.
Vežbanje i redovne fizičke aktivnosti
Redovna fizička aktivnost trudnicama može poboljšati cirkulaciju krvi i smanjiti pritisak na vene. Hodanje, plivanje ili pilates i joga su odlične opcije koje pomažu u održavanju tonusa mišića i pospešuju zdrav protok krvi.
Održavanje zdrave telesne težine
Trudnoća nije period kada je potrebno jesti za dvoje.
Ishrana bi trebala da bude umerena, zdrava i bogata svim potrebnim nutrijentima. Uz prirodno uvećanje težine koje prati razvoj bebe, prekomerni unos hrane doprinosi većoj telesnoj masi koja značajno opterećuje leđa i noge. Zato se trudnicama savetuju da jedu umereno i bez preterivanja.
Nošenje kompresivnih čarapa
Kompresivne čarape mogu pomoći u smanjenju oticanja nogu i poboljšanju cirkulacije, pa njihovo korišćenje može dosta da umanji osećaj težine u donjim ekstremitetima i njihovo oticanje.
Redovno podizanje nogu tokom dana
Ova jednostavna metoda pomaže tako što smanjuje pritisak u venama nogu, a odmaranje u položaju gde su noge izdignute u odnosu na ostatak tela je navika koju je usvojio veliki broj trudnica.
Izbegavanje dugotrajnog stajanja ili sedenja
Tokom trudnoće, mudro je izbegavati dugotrajno sedenje ili stajanje. Vreme posvetite laganijim šetnjama i umerenim fizičkim aktivnostima.
Zaključak
Iako mogu izazvati zabrinutost i stvoriti nelagodu, varikoziteti su (u najvećem broju slučajeva) prolazna faza i traju dok traje trudnoća.
Da bi buduće mame olakšale sebi – na ovu pojavu mogu gledati kao na nešto što je posledica razvoja bebe. Uz održavanje umerene težine, nošenje kompresivnih čarapa, praktikovanjem umerenih vežbica, laganih šetnji i izbegavanje dugog sedenja i stajanja, buduće majke mogu dosta da olakšaju sebi. Zato savetujemo da budućim mamama fokus bude na rešenjima koja vode ka prijatnijem osećaju i da se bave stvarima koje čine da se osećaju lepo i ispunjeno.
Najčešće postavljena pitanja
Šta su proširene vene i zašto se javljaju tokom trudnoće?
Da li je pojava varikoziteta na nogama opasna po zdravlje majke i bebe?
Da li proširene vene mogu nestati same nakon trudnoće?
Koji su prirodni načini za ublažavanje simptoma ove pojave dok traje trudnoća?
Kada treba potražiti medicinsku pomoć za proširene vene tokom trudnoće?
Da li određene vežbe mogu pomoći u prevenciji i tretmanu varikoziteta u trudnoći?
Da li je bezbedno tretirati varikozitete laserom ili skleroterapijom tokom trudnoće?
Koje su preporučene pozicije za spavanje kako bi se smanjila mogućnost pojave proširenih vena?
Da li proširene vene tokom graviditeta mogu uticati na način porođaja (prirodni porođaj vs. carski rez)?
Kako centar za savremeno lečenje vena Dr Dragić moze da vam pomogne?
Centar za savremeno lečenje vena Dr Dragić neguje inovativan pristup u laserskom uklanjanju kapilara i vena, koristeći najsavremenije metode koje garantuju uspeh i dugotrajne rezultate bez recidiva. Sa višegodišnjim iskustvom i stručnim timom, centar pruža vrhunske usluge u lečenju proširenih vena i ispucalih kapilara.
Dr Dragić je pionir u laserskom lečenju vena i kapilara i spada među najcenjenije svetske stručnjake u oblasti venske problematike i estetike, pa kao takav važi za najpoznatijeg hirurga današnjice. On je jedan od prvih hirurga u Evropi koji je koristio laser u operativnom lečenju proširenih vena, i od 2007. godine Dr Dragić je pomogao velikom broju pacijenata.
Centar koristi najefikasnije tehnike na svetu za uklanjanje ovih problema.
Laserske operacije vena i kapilara su apsolutno efikasni, bezbedni, bezbolni i omogućavaju brz oporavak, što ih čini idealnim rešenjem za pacijente. U centru se primenjuju inovativne metode koje su rezultirale visokim stopama uspeha i minimalnim rizikom od ponovnog pojavljivanja problema.
Kontaktirajte nas i zakažite Vaš pregled već danas
U svakom trenutku možete nam se javiti i zakaziti pregled, tako što ćete nas kontaktirati pozivom ili tako što će popuniti jednostavnu kontakt formu.