Retikularne vene: Šta su, zašto se javljaju i kako ih lečiti?

Koliko se zna o tačnim razlikama između retuklarnih i ostalih vrsta vena?

Da li nam one ukazuju na nešto više od estetskog problema koji ugrožava lepotu naših nogu?

Kako izgleda proces njihovog lečenja i šta možemo preduzeti kao učinkovite mere prevencije?

Hajde da damo odgovore na ova i mnoga druga pitanja koja se mogu javiti na temu retikularnih vena.


Šta su retikularne vene?

Retikularne vene  su smeštene ispod površine kože i njih možemo najbolje opisati kao sredinu između paučinastih i varikoznih vena. One i po svojoj veličini upravu tu i priradaju – presek im je veći od paučinastih, a manji od varikoznih vena. 

Inače, njihov naziv potiče od latinske reči reticulum, što znači mreža. Liče nam na paučinaste vene, imaju sličnu mrežastu formu, ali su ipak veće i više naglašene. U nekim slučajevima, mogu biti i vizuelno sakrivene ispod kože i njihovo postojanje se tada utvrđuje ultrazvučnim pregledom. 

Koje su karakteristike retikularnih vena? 

Boja

Kada je reč o njihovoj boji, javljaju se u plavkastim, crvenkastim ili tamnoljubičastim nijansama, a mogu biti grupisane tako da njihova forma podseća ili na grozd ili na izduženu liniiju duž noge. Jače izračne i koncentrisanije retikularne vene narušavaju prirodan izgled nogu, dajući im mramorni efekat koji žene često sputava u odabiru garderobe.


Lokacija


Retikularne vene se najčešće pojavljuju na nogama, posebno na zadnjoj strani kolena, unutrašnjoj strani butina, i zglobovima. Međutim, mogu se pojaviti i na drugim delovima tela, uključujući lice i ruke.

Njihova izraženost je u većem procentu estetski, a ne zdravstveni problem, ali postoje situacije kada se iza estetike krije i mnogo kompleksnije stanje koje je potrebno lečiti na adekvatan način i od strane lekara koji je specijalizovan za vensku problematiku.

Koji su uzroci vidljivosti retikularnih vena?


Godine starosti

Iako starost ne spada među isljučive uzročnike za razvoj problema sa ovim venama, pomećemo je u ovoj kategoriji iz razloga što naše telo kada stari gubi na elastičnosti krvnih sudova. Oni tokom godina postaju skloniji oštećenjima, venski zidovi su manje efikasni i to olakšava razvoj svih venskih bolesti.


Porodična istorija

Genetika igra značajnu ulogu u razvoju venskih komplikacija. Retikularne vene nisu izuzetak, pa ako postoji poridična istorija venskih bolesti – velika je mogućnost da se i kod potomaka razvije to stanje.


Prekomerna težina

Prekomerna težina stvara dodatni pritisak na venski sistem, posebno u nogama, što može dovesti do pojave retikularnih vena. Isto tako, znajte da gojaznost najčešće ometa normalnu cirkulaciju krvi i da povećava rizik od razvoja najrazličitijih problema u vezi sa cirkulacijom i venskim sistemom. Gojaznost upravo može biti jedan od glavnih razloga razvoja bolesti oko venske problematike.


Trudnoća

Tokom trudnoće, povećan volumen krvi i hormonske promene mogu uticati na venski sistem, čineći ih sklonijim proširenju, a pritisak koji rasteći fetus vrši na venski sistem u karlici dodatno doprinosi razvoju retikularnih vena kod trudnica.

Zanimanje

Neke vrste poslova zahtevaju dugotrajno stajanje ili sedenje bez mnogo kretanja, što dugoročno posmatrano remeti prirodan protok krvi u nogama. Ovo posledično vodi do nakupljanja krvi i proširenja vena, pa tako pojedinci koji ovako žive mogu na svojim nogama uočiti vidljive retikularne vene.

Venska insuficijencija


Venska insuficijencija može uzrokovati akumulaciju krvi u venama zbog nemogućnosti vena da efikasno vraćaju krv ka srcu.  Ovo može dovesti do njihovog proširenja i javljanja retikularnih vena. 

Koji su simptomi retikulatnih vena?

Simptomi su znak koji ne smemo zanemarivati i šta nam to pomaže da prepoznamo problem na ovim venama?

Nelagodnost i bol

Retikularne vene često izazivaju osećaj nelagodnosti, a nekada se može bol koji obično nastaje nakon dužeg stajanja ili sedenja. Peckanje ili pulsiranje duž zahvaćenih vena isto spada među nelagodnosti na koje se pacijenti obično žele i koji ih ometaju u svakodnevnim aktivnostima.

Svrab

Svrab je čest simptom retikularnih vena. Može biti blag ili intenzivan, i često je lokalizovan oko zahvaćenih vena. Svrab može dovesti do intenzivnog i grubog češanja, što dodatno iritira kožu i vene.

Otok 

Oticanje nogu, posebno oko gležnjeva, može biti znak problema sa retikularniim venama. Otok se obično pogoršava tokom dana gde je osoba bila više na nogama ili u sedećem položaju – najintenzivniji može biti uveče ali se smanjuje nakon buđenja. Ovo se javlja kao rezultat nakupljanja tečnosti u tkivima zbog slabog povratka krvi kroz oštećen venski sistem.


Umor i težina u nogama

Ljudi sa problematičnim retikularnim venama često osećaju umor i težinu u nogama. Ovi simptomi su izraženiji posle dugotrajnog stajanja ili sedenja, a osećaj težine može biti stalan ili periodičan i uvek prati osećaj umora u nogama. Ovi simptomi mogu ograničiti fizičku aktivnost i smanjiti sposobnost za obavljanje svakodnevnih obaveza.

Da li su retikularne vene opasne?

Retikularne vene javljaju se i na zdravim nogama i tada za pacijente predstavljaju samo estetski problem. 

Međutim, važno je razumeti potencijalne rizike i komplikacije koje mogu nastati ako se jasno izraženi simptomi problema sa ovim venama zanemare, jer u neki slučajevima pojava ovih vena može da bude alarm za mnoga ozbiljnija stanja. 

Kako biste bili u potpunosti sigurni nemate nikakvu vensku komplikaciju i da je pojava ovih vena samo estetski problem – onda je najmudrije otići na pregled kod specijaliste za vene. Jedino u tom slučaju možete dobiti tačnu informaciju u koju se možete pouzdati. U oba slučaju, bilo da je reč samo o estetskom ili o zdravstvenom problemu, znajte da se retikularne vene uspešno mogu ukloniti laserskim tretmanom, o čijoj ćemo učinkovitosti pisati malo kasnije. 

Koja je razlika između retikularnih, paučastih i proširenih vena?

Koliko ima sličnosti između ove tri vrste vena?

Retikularne i paučinaste vene (teleangiektazije) 

Retikularne vene su srednje veličine (presek retikularne vene je veći od preseka paučinaste) i nalaze se ispod površine kože, dok su paučinaste vene vrlo tanke površinske vene. Iako se retikularne i paučinaste vene mogu pojaviti zajedno, retikularne  su veće i dublje smeštene, dok su teleangiektazije manje i bliže površini kože.

Retikularne i proširene (varikozne) vene 

Za razliku od proširenih, retikularne vene su manje i ne toliko uočljive kao proširene (varikozne) vene. Proširene vene su često ozbiljniji problem koji može dovesti do brojnih komplikacija. Za razliku od proširenih vena, retikularne vene nisu izdeformisane i ispupčene, već su smeštene ispod površine kože.

Kako se dijagnostikuju retikularne vene?

Dijagnoza retikularnih vena obuhvata nekoliko koraka koji omogućavaju lekarima da precizno identifikuju retikularne vene i da preporuče najefikasnije lečenje. 

Proces dijagnoze počinje kliničkim pregledom, gde lekar vizuelno procenjuje vene na nogama pacijenta i tokom ovog pregleda, lekar može zatražiti od pacijenta da stoji ili sedi kako bi se vene bolje videle i kako bi se vizuelno ocenila njihova veličina, boja i lokacija.

Nakon pregleda, lekar će uzeti detaljnu anamnezu pacijenta. Ovaj razgovor uključuje pitanja o simptomima koje pacijent oseća, kao što su bol, nelagodnost, mravinjanje ili oticanje nogu. Takođe, lekar će postavljati pitanja o porodičnoj istoriji venskih bolesti, prethodnim povredama ili operacijama koje je pacijent imao i raspitaće se o njegovim svakodnevnim navikama i poslu koji obavlja.

Za potvrdu postojanja problema sa ovim venama, lekar može preporučiti dodatne dijagnostičke testove kako bi potvrdio dijagnozu i procenio opšte stanje venskog sistema, a najčešće korišćen dijagnostički test je dopler ultrazvuk.

Koji su dostupni tretmani za lečenje retikularnih vena?

Promene u načinu života

Uvek je uvođenje zdravih navika prvi korak u lečenju većine venskih problema, pa je tako i u slučaju kada se jave retikularne vene. 

Zdrav životni stil uključuje redovnu fizičku aktivnost, koja pomaže u poboljšanju cirkulacije krvi i smanjenju pritiska na venski sistem. Takođe, preporučuje se održavanje zdrave telesne težine kako bi se smanjio pritisak na venski sistem nogu, kao i nošenje kompresivnih čarapa što može pomoći u smanjenju simptoma poput otoka i nelagodnosti.

Izbegavanje dugotrajnog stajanja ili sedenja, kao i odmaranje u položaju gde se noge izdižu iznad nivoa srca može dodatno smanjiti simptome retikularnih vena.


Skleroterapija

Ovaj postupak uključuje injekciju sklerozirajućeg agensa direktno u zahvaćene vene, što uzrokuje da se one zatvore i postepeno nestanu. Ono što treba znati jeste da su često ovi agensi neadekvatni i da postoji mogućnost alergijske reakcije pacijenta, kao i to da nije moguće kontrolisati ubrizgano sredstvo i ono tada može da dođe do zdravog krvnog suda i da ga ošteti. Isto tako, moguća je i pojava tromba zbog opisane situacije, a činjenica da neka sklerozantna sredstva nisu ni registrovana u Srbiji treba kod pacijenata da probudi poseban oprez. 


Intenzivno pulsirajuće svetlosno lečenje (IPL)

Intenzivno pulsirajuće svetlosno lečenje (IPL) koristi svetlosnu energiju za tretiranje retikularnih vena. Ova metoda deluje tako što je cilj zagrevanje hemoglobina u krvi da bi se problematična vena zatvorila. 

Mikroflebektomija

Mikroflebektomija je hirurška procedura koja se koristi za uklanjanje retikularnih vena kroz male incizije na koži. Nakon zahvata, pacijentima se preporučuje nošenje kompresivnih čarapa kako bi se pospešilo zaceljivanje i smanjila mogućnost komplikacija.

Laserska terapija vena

Ova metoda je sigurna, bezbolna i izuzetno uspešna, pa kao takva važi za svetski standard u lečenju bolesti vena. Sprovodi se tako što što se tanka laserska sonda uvodi u venu pod ultrazvučnom kontrolom, toplotna energija isušuje bolesni deo vene, koji se potom prirodno apsorbuje u organizmu.

Laserska operacija je minimalno invazivna i omiljena među pacijentima jer nema neprijatnosti; odmah nakon tretmana pacijenti mogu nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima. 

Izvodi se u lokalnoj anesteziji, bez rezova ili ožiljaka garantujući savršen estetski rezultat. Pored toga, pacijenti odmah nakon zahvata odlaze kući, bez potrebe za previjanjem ili dugotrajnim oporavkom.Ovo je metoda koja je izuzetno precizna i unapređena, zahvaljujući najnovijim tehnologijama laserske i ultrazvučne kontrole. 

Naša klinika obavlja laserske operacije vena i kapilara, a uz stručnost svetski poznatog venskog hirurga, Dr Petra Dragića i najmoderniju opremu – pacijenti mogu biti sigurni da ih kod nas očekuje uspešno izlečenje i eliminisanje svih tegoba. 

Kako sprečiti pojavu retikularnih vena?

Kao što smo već i pomenuli, zdrave navike su osnova zdravog organizma. 

Problem sa venama može da se predupredi uz redovno kretanje i fizičku aktivnost, održavanje optimalne telesne težine i raznovsnu ishranu. Korisno je eliminisati loše navike koje se odnose na cigarete i prekomernu količinu alkohola, a što se odeće i obuće tiče – birajte ono u čemu se osećate prijatno i što vam je komotno kako ne biste ometali cirkulaciju.

Zaključak

Vaš mir nema cenu. Zato uvek imajte na umu da ako vas interesuje da li su retikularne vene samo estetski problem ili se iza njih krije nešto više – savetujemo da zakažete svoj pregled kod iskusnog flebologa koji će otkloniti sve vaše nedoumice.  Odlučite se za proverenog stručnjaka čija će podrška uliti mir i spokoj da je sve rešivo, i to bez bola i nelagode.

Najčešće postavljena pitanja

Šta su retikularne vene i da li su opasne?

Retikularne vene su male, plave ili crvenkaste ili tamnoljubičaste vene koje se obično nalaze ispod površine kože. Iako su estetski neprijatne, ovo stanje nike uvek opasno. Međutim, one mogu biti povezane s drugim venskim problemima kao što su varikoziteti na venama.

Gde se nalaze retikularne vene u odnosu na površinu kože?

Ove vene se nalaze ispod površine kože, ali su bliže površini od dubokih vena.

Da li retikularne vene prolaze same?

Retikularne vene obično ne prolaze same od sebe. Bez odgovarajućeg tretmana ili promene životnog stila, mogu se pogoršati tokom vremena.

Kako mogu sprečiti pojavu novih retikularnih vena?

Prevencija uključuje redovno kretanje, održavanje zdrave telesne težine, nošenje kompresivnih čarapa, izbegavanje dugotrajnog stajanja ili sedenja, kao i izbegavanje pušenja. Takođe, održavanje dobre hidratacije i nošenje udobne obuće i odeće može pomoći u prevenciji.

Da li se retikularne vene mogu lečiti?

Uz lasersku terapiju one se efikasno uklanjaju tako da iza njih ne ostaju ožiljci, belezi ili hiperpigmentacija.

Da li fizička aktivnost može poboljšati stanje retikularnih vena?

Apsolutno, tako da vežbanje, hodanje, trčanje ili plivanje može biti veoma korisno.

Gde se formiraju retikularne vene?

Najčešće formiraju na nogama, posebno na butinama i ispod kolena.

Da li retikularne vene mogu ukazivati na ozbiljniji zdravstveni problem?

Da. Iako retikularne vene same po sebi nisu ozbiljan zdravstveni problem, njihova pojava može ukazivati na opšte probleme sa venama.

Kako Klinika Dr Dragić moze da vam pomogne?

Centar za savremeno lečenje vena Dr Dragić je najsavremenija klinika za lasersko uklanjanje kapilara i vena. Ovde se koriste najsavremenije metode koje garantuju trajne rezultate bez recidiva i sa fantastičnim estetskim rezultatom.

Naši stručnjaci, predvođeni dr Petrom Dragićem, jednim od najpoznatijih svetskih stručnjaka za venske bolesti, imaju bogato iskustvo u lečenju proširenih vena i kapilara. Doktor Petar iza sebe ima više od 20.000 izvršenih operacija što je dovoljno da ga svrsta u jedinog hirurga u ovoj oblasti medicine koji ima ovoliki broj zahvata iza sebe. 

U centru Dr Dragić koristimo najefikasnije tehnike laserske terapije koje su sigurne, bezbolne i bez recidiva. Naša inovativna metodologija i primena naprednih tehnologija, uključujući augmentiranu realnost, omogućavaju preciznu identifikaciju i tretman najsitnijih vena, osiguravajući dugotrajne i optimalne rezultate za naše pacijente.

Kontaktirajte nas i zakažite pregled već danas

Za zakazivanje pregleda u našoj klinici javite nam se pozivom na broj telefona klinike ili nas kontaktirajte popunjavanjem kontakt forme.