Operacija vena vodenom parom –  Rizici i komplikacije

Još jedna od metoda za lečenje varikoznih vena jeste operacija vena vodenom parom. Kako se svrstava među zahvate novije generacije i kako postoji mogućnost da pacijenti nisu dovoljno upoznati sa svim važnijim aspektima ovog tretmana – ovaj blog će obuhvatiti sve ono što je potrebno znati o ovoj vrsti operacije.

Pre nego što nastavimo sa detaljnim upoznavanjem ove operacije vena, naglasićemo da iako se ova metoda često predstavlja kao inovativna i komforna, potrebno je pažljivo razmotriti sve aspekte pre nego što donesete odluku. Postoji mnogo nepoznanica, a rizici koje nosi ova metoda nisu zanemarljivi.

U ovom blogu osvrnućemo se na njen proces izvođenja, na to koje su prednosti ali i rizici koje operacija vena vodenom parom sa sobom nosi, a pomenućemo i koje još opcije lečenja pacijenti imaju na raspolaganju.

Šta je operacija vena vodenom parom?

Kao što smo rekli i u prvoj rečenici ovog bloga – operacija vena vodenom parom je jedan od tretmana koji je dostupan za lečenje bolesti proširenih vena. Operacija vena vodenom parom koristi tehniku ubrizgavanja pare pod visokim pritiskom, što dovodi do zatvaranja bolesnih vena. Iako se reklamira kao minimalno invazivna metoda, realnost je da temperatura od 120°C može izazvati ozbiljnu nelagodnost i oštećenje tkiva. Sam postupak, iako spada među komfornije metode lečenja sa manjom količinom traume za pacijenta, naročito ako napravimo paralelu sa hirurškim operacijama vena, ipak nosi odrađene rizike koje pacijenti moraju uzeti u obzir.

Kada se izvodi operacija vena vodenom parom?

Za ovu operaciju mogu da se odluče svi pacijenti koji imaju problem sa nekom od venskih bolesti. Dakle, kada se pacijenti susretnu sa nekim oblikom venske bolesti – ako su izražene ispupčene i zakrivljene vene na nogama, ako postoji upala vena ili je prisutan formiran tromb u veni. Kada se pacijenti svakodnevno susreću sa svim onim simptomima koji su prateći za bolesti vena – vizuelno izražene proširene vene na nogama, osećaj peckanja i utrnulosti u nogama, bol, svrab ili pojava otoka nakon dužeg sedenja ili stajanja.

Kako se izvodi operacija vena vodenom parom?

Priprema za zahvat

Da bi pacijenti došli do faze kada se izvodi ova operacija vena, neophodno je da su prethodno obavili pregled na kom se lekar upoznao sa njihovim stanjem vena nogu. Ovo se vrši kroz pregled ultrazvukom, gde se detaljno vidi sva venska problematika pacijenta.

Procedura

Ova vrsta operacije podrazumeva nekoliko faza, od kojih je prva obeležavanje proširenih vena koje će se tretirati i priprema ulaza u krvni sud. Područje koje se tretira anestezira se korišćenjem lokalne anestezije, nakon čega se postavlja kanila u venu u kojoj će biti smešten tanak kateter kroz koji se ubrizgava vodena para pod pritiskom. Temperatura pare koja ulazi u venu je oko 120°C i usled ovog postupka vene se skupljaju i postaju disfunkcionalne.

Operacija traje oko 45 do 60 minuta i nakon nje nije potrebno bolničko lečenje već pacijent odlazi kući.

Postoperativni period

Nakon zahvata pacijent nosi kompresivne čarape i izbegava fizički napor. Po pitanju povratka na posao, obično je u mogućnosti da se obavezama posveti nakon dva dana.

Koje su prednosti operacije vena vodenom parom?

Nema rizika od pucanja zida vene

Uzimajući u obzir činjenicu da se ovaj tretman izvodi uz kontrolisanu toplotu, rizik od oštećenja ili pucanja zida vene je minimalan. (Ovo mozda ne treba navesti).

Nema rezova, otoka, modrica i ožiljaka

Procedura ne podrazumeva potrebu za velikim rezovima, što smanjuje rizik od postoperativnih komplikacija poput otoka, modrica i ožiljaka.

Proces oporavka je veoma brz

Pacijenti se brzo oporavljaju i u najvećem broju slučajeva mogu se vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima vrlo brzo nakon izvršenog zahvata.

Dobri estetski rezultati

Za razliku od tradicionalne operacije vena, operacija vena vodenom parom daje dobre estetske rezultate bez vidljivih ožiljaka ili tragova.

Koji su rizici i komplikacije operacije vena vodenom parom?

Reakcije na anesteziju

Kod pojedinih pacijenata, ovaj metod sa sobom nosi rizik od alergijskih reakcija ili komplikacija povezanih sa anestezijom.

Privremeni ili trajni osećaj nelagode

Nije isključeno da se tokom ili nakon procedure kod pacijenta ne javi osećaj nelagode ili bol. Pojava bola na mestu tretirane vene je i vrlo očekivana, pa pacijenti u tim situacijama koriste od strane doktora preporučene lekove za umanjenje bolova. Iako se bol može ublažiti lekovima, nelagodnost može ometati svakodnevne aktivnosti pacijenta, što nije uvek naglašeno pacijentima pre tretmana.

Neuspeh procedure

Iako spada među pouzdane tretmane, postoje slučajevi kada ovaj tretman lečenja vena ne rezultira željenim rezultatom. U tom slučaju, pacijent je u situaciji da pronađe drugo rešenje i to sa sobom nosi određenu količinu opravdanog stresa, kao i finansijski trošak koji možemo izbeći ukoliko se u startu opredelimo za efikasnije metoda koje je ponudila savremena medicina.

Oštećenje nerva

Ova vrsta operacije nosi rizik od oštećenja perifernih nerava, što može uticati na vaše zdravlje i funkcionalnost nogu u dugoročnom periodu. Ovi problemi se pre svega ogledaju u gubitku osećaja, trnjenju ili čak hroničan bol, što znatno umanjuje kvalitet života pacijenta nakon operacije.

Pojava novih vena

Iako se metoda reklamira kao efikasna, procenat recidiva (pojava novih proširenih vena) je veći nego kod drugih metoda poput laserske operacije vena. Pacijenti su često neprijatno iznenađeni kada se proširene vene vrate nakon samo nekoliko godina, što ukazuje na to da metoda nije dugotrajno rešenje.

Koje su alternativne metode lečenja proširenih vena osim operacije vena vodenom parom?

Kompresivne metode

Nošenje specijalnih kompresivnih čarapa i bandažiranje spadaju među tretmane se često koriste kao prva linija tretmana za proširene vene jer mogu pomoći u smanjenju simptoma poput bolova, umora i težine u nogama. Isto tako, dolazi do poboljšavanja cirkulacije krvi i do smanjenja oticanja.

Kompresivne čarape su dostupne u različitim stepenima kompresije i dužinama, od čarapa koje pokrivaju samo stopala do onih koje sežu do bedara. Redovno nošenje ovih čarapa može sprečiti pogoršanje stanja proširenih vena, a ono što pacijenti treba da imaju na umu jeste da se kompresivne čarape ne biraju samoinicijativno, već isključivo uz preporuku lekara. Isto tako, znajte da svi kompresivni tretmani ne eliminišu proširene vene, već olakšavaju simptome sa kojima se pacijent nosi i pomažu mu u oporavku nakon intervencija.

Radiofrekventna ablacija

Radiofrekventna ablacija (RFA) je minimalno invazivna procedura koja koristi radiofrekventne talase za zagrevanje i zatvaranje proširenih vena. Tokom postupka, kateter se uvodi u zahvaćenu venu i emituje radiofrekventne talase koji zagrevaju zidove vene, uzrokujući njihovo zatvaranje.

Uobičajeno je da se ova metoda izvodi u ambulantnim uslovima pod lokalnom anestezijom i da nakon nje nije potreban dugačak period oporavka.

Striping

Striping se svrstava među hirurške metode koje obolele vene tretiraju na jedan vrlo agresivan način. Reč je o proceduri koja se izvodi u opštoj anesteziji gde se prave rezovi za izvlačenje obolele vene. Vena se doslovno kida i izvlači iz tela pacijenta, pa je odbojnost pacijenta koja se javlja kao asocijacija na ovu operaciju itekako opravdana.

Oporavak nakon stripinga je dugačak i bolan, pacijent je vezan za krevet i odmaranje, a nakon intervencije pacijentu ostaju brojni ožiljci. Zahvaljujući razvoju medicine, danas postoje daleko učinkovitije i prijatnije operacije vena koje kod pacijenata ne izazivaju tako velike traume i pozitivno utiču na njihovo zdravlje, tu pre svega mislimo na lasersku operaciju vena.

Flebektomija

Pre nego što se posvetimo vrsti operacije vena koja važi za zlatni standard u lečenju varikoziteta, osvrnućemo se na još jednu hiruršku operaciju – flebektomiju.

Tokom postupka, hirurg pravi rezove na koži kroz koje se pomoću specijalnih instrumenata sa kukom na vrhu izvlače i uklanjaju obolele vene. Operacija se obično izvodi pod lokalnom anestezijom, a period oporavka može trajati nekoliko nedelja, tokom čega se pacijentima preporučuje nošenje kompresivnih čarapa i izbegavanje napornih aktivnosti. Flebektomija sa sobom nosi rizike poput razvoja infekcije i obilnog krvarenja, a nakon ove intervencije, kao i u slučaju stripinga, ostaju brojni ožiljci.

Laserska ablacija

Došli smo i do objašnjenja za najefikasniju metodu lečenja venskih bolesti – do laserske operacije proširenih vena.

Upotreba lasera u lečenju venske problematike je, po mišljenju stručne javnosti, najbolja metoda kojom se dobijaju fantastični rezultati ako problem vena posmatramo i kao zdravstveni i kao estetski problem. Ono što laser izdvaja od svih ostalih metoda jeste njegova milimetarska preciznost u lečenju, apsolutno odsustvo bola i svih drugih neprijatnosti, brza intervencija i činjenica da se već sutradan pacijent vraća svim svojim poslovnim i privatnim obavezama.

Ne vrši se hospitalizacija pacijenta, a ceo postupak je apsolutno siguran i provereno efikasan. Ovo je i metoda gde ne postoji rizik od komplikacija, pa je kada posmatramo dobrobit pacijenta – ovo je preporuka za lečenje svetskih stručnjaka.

Uporedni prikaz prednosti operacije vena laserom nad operacijom vena vodenom parom

Da bismo vam pomogli u izboru najbolje metode za lečenje proširenih vena, pripremili smo uporednu tabelu koja prikazuje ključne razlike između laserske operacije i operacije vena uz pomoć vodene pare. Ova tabela pruža pregled trajanja intervencije, vrste anestezije, vremena povratka na posao, i drugih važnih faktora, kako bismo olakšali odlučivanje na osnovu vaših potreba i preferencija.

KriterijumLaserska operacija venaOperacija vena vodenom parom
Opšti podaciMinimalno invazivna metoda koja koristi laser za zatvaranje vena.Minimalno invazivna metoda koja koristi vodenu paru za zatvaranje vena.
Trajanje intervencijeOko 30 minutaOko 45-60 minuta
AnestezijaLokalnaLokalna
Odlazak kućiOdmahOdmah
Rezovi, ožiljci, otoci i bolnostNemaMinimalni rezovi, manji ožiljci, minimalni otoci i bolnost
Vraćanje na posaoSutradanObično nakon 1-3 dana
% javljanja novih vena (recidiv u periodu od 10 godina)Oko 25% pacijenataOko 50-60% pacijenata
Rizik komplikacija intervencije (duboka venska tromboza)Oko 0,4% pacijenataManje od 2-4% pacijenata
Intervencija praćena kontrolom ultrazvukaDaDa

Na osnovu uporedne analize, laserska operacija vena se pokazuje kao bolja opcija u odnosu na operaciju vena uz pomoć vodene pare. Laserska procedura je brža, obično traje oko 30 minuta i koristi lokalnu anesteziju, dok operacija vodene pare može zahtevati spinalnu ili opštu anesteziju i duže vreme oporavka. Pored toga, operacija laserom ne ostavlja rezove, ožiljke i minimalizira bolnost, omogućavajući pacijentima brži povratak na posao. Takođe, laserska operacija ima niži procenat recidiva vena i manji rizik od duboke venske tromboze. Ove karakteristike čine lasersku operaciju efikasnijom i pogodnijom opcijom za lečenje proširenih vena.

Zaključak

Iako operacija vena vodenom parom ima svoje prednosti, važno je da pacijenti budu svesni svih mogućih komplikacija i rizika. Iako operacija vodenom parom ne spada među tretmane koje bismo okarakterisale kao neefikasne po pitanju rezultata, niti visokorizične – imajte na umu da pacijenti mogu odabrati još kvalitetniji pristup lečenju venskih bolesti. U poređenju sa naprednijim metodama, poput laserske ablacije, ova metoda ima više nedostataka, uključujući veći procenat recidiva i rizik od dugoročnih komplikacija kao što su oštećenje nerva i nelagodnost.

Postoji dosta razloga koji utiču na odluku o odabiru tretmana, a naš savet je detaljno informisanje o svim karakteristikama dostupnih tretmana i lečenje isključivo kod priznatog i usko specijalizovanog doktora za vene. Samo na taj način, pacijenti mogu biti u potpunosti sigurni da će dobiti najefikasniji tretman na koji se zaista i mogu osloniti i nakon intervencije osigurati sebi zdravlje i normalno funkionisanje u svekodnevici.

Najčešće postavljena pitanja

Šta je operacija vena vodenom parom?

Ova operacija podrazumeva lečenje varikoziteta tehnikom koja koristi vodenu paru za zatvaranje bolesnih delova vene.

Ko su idealni kandidati za operaciju vena vodenom parom?

Ova procedura je pogodna za osobe koje imaju problema sa proširenim venama ili nekih oblikom venske bolesti.

Koliko tretmana obično treba za postizanje rezultata operacije vena vodenom parom?

Broj tretmana zavisi od stanja pacijenta i njegove reakcije na operaciju.

Da li operacija vena vodenom parom izaziva bol?

Ova operacija vena se izvodi pod lokalnom anestezijom, što minimalizuje bol tokom procedure. Nakon zahvata, pacijenti mogu osećati blagu nelagodnost ili bol, koji se obično može kontrolisati analgeticima.

Koliko traje oporavak nakon operacije vena vodenom parom?

Preporučuje se izbegavanje zahtevnijih fizičkih aktivnosti tokom prvih nekoliko dana nakon operacije.

Koji su neželjeni efekti ove operacije vena?

Neželjeni efekti ove operacije vena mogu uključivati oticanje, modrice i bol nakon intervencije, a moguće je i oštećenje perifernih nerava.

Da li su rezultati operacije vena koja se izvodi uz pomoć vodene pare trajni?

Ova vrsta operacije ne garantuje u potpunosti trajne rezultate.

Da li je operacija vena vodenom parom bezbedna?

Ova operacija vena spada među bezbednije tretmane, ali zbog činjenice da može doći do posledičnog oštećenja nerava ova metoda se ne može deklarisati kao apsolutno bezbedna.

Da li postoji period nakon kojeg se proširene vene ponovo mogu pojaviti?

Apsolutno, nova proširenja vena ili neki vidovi venske bolesti mogu se javiti nakon izvršenog zahvata.

Kako centar za savremeno lečenje vena Dr Dragić moze da vam pomogne?

Da li ste imali priliku da se informišete o klinici Dr Dragić?

Reč je o centru za savremeno lečenje vena, a osnivač klinike, Dr Petar Dragić je svetski priznat venski hirurg koji je uvrstio laser u operativno lečenje proširenih vena i do sada je na taj način izvršio preko 20000 operacija vena.

Koristeći najsavremenije metode koje garantuju trajne rezultate bez recidiva, sa dosta godina iskustva u radu i sa preko dvadeset hiljadama uspešno izvršenih zahvata – doktor Petar i njegov centar pružaju najefikasnije tretmane za obolele vene i kapilare.

Za precizno lečenje vena, u klinici Dr Dragić koristi se najnaprednija tehnologija, uključujući laserske sonde i aparat Augmentirana realnost. Ono što našu kliniku izdvaja i na šta smo posebno ponosni jeste stručnost i posvećenost tima doktora Dragića, što čini ovaj centar jednim od najpouzdanijih mesta za lečenje venskih bolesti. Ukazana poverenja naših pacijenata su u potpunosti opravdana i svakom pacijentu pristupamo individualno i sa najvećom pažnjom.

Kontaktirajte nas i zakažite pregled već danas

Ako ste zainteresovani da saznate više o laserskom lečenju vena i kapilara direktno od naših kolega koji će vam pomoći oko zakazivanja termina za pregled – javite nam se pozivom na broj ili kroz popunjavanje kontakt forme.